Corgoň liga - souhrn 30. kola

04.05.2012, 19:24, aktualizováno 05.05.2012, 21:28
Páteční předehrávky zaváhání favoritů nepřinesly, vyhrály Žilina i Senica a v sobotu je napodobily Trnava a Slovan Bratislava, který si poradil s Nitrou. Prešov deklasoval Dunajskou Stredu a odsoudil ji k sestupu...

Spartak Trnava - Dukla Banská Bystrica 2:0

05.05.2012 19:30

Góly: 32. Martin Vyskočil, 74. Ladislav Tomaček

Spartak nepustil Banskej Bystrici ani bod a opäť je na druhom mieste. Na Žilinu stráca tri kolá pred koncom len dva body a o titule tak stále nie je rozhodnuté. V tomto kole favoriti na prvenstvo nezaváhali, takže sa situácia na čele vôbec nezmenila.

Od začiatku sa tímy navzájom obliehali vo vápne hlavne vďaka rohovým kopom. Vo 4. minúte poslal na Boroša platonickú strelu Bicák. V 15. minúte prišla ďalšia štandardka, tentokrát priamy kop a Gašparík z neho trafil žrď brány. Neskôr sa pekne uvoľnil Procházka, no ponúkol šancu Bicákovi, ktorý ju premrhal a vystrelil málo razantne. Ohroziť svätyňu hostí sa mu tak nepodarilo. V 33. minúte sa už však skóre menilo. Pekne sa otočil vo vápne pri svojej možnosti Vyskočil a podobne, ako nedávno proti Senici dal gól a poslal svoj tím do vedenia. Boroš si na loptu siahol, ale vyraziť ju nedokázal. Domácim gól vlial ďalšie sily do útoku, no vyrovnať mohla Dukla. To keby chybu Kamenára pri vybehnutí potrestal Hučko. Do kabín sa šlo za jednogólového stavu pre domácich.

Druhé dejstvo začalo šancou Bicáka, ale ten dnes nemal presnú mušku, ani razanciu v nohe. Nepodarilo sa mu skórovať v 54. minúte po akcii Mikoviča. O štyri minúty ten istý hráč, ktorý založil predchádzajúcu akciu sa predieral do šance, ale zbytočne fauloval a tak do jasnej akcie ísť nemohol. V 65. minúte veľkú šancu zneškodnil Kamenár. Vyrovnať totiž mohol zblízka Brašeň, ale pohotový zákrok trnavského brankára nič také nedopustil. V 75. minúte tak rozhodol Tomaček. Dostal sa k strele spoza vápna a tá skončila až v bráne - 2:0. Následne strieľal vysoko nad, skóre sa tak nemenilo. Banská Bystrica si šancu na lepší výsledok definitívne zahatala červenou kartou Matúša. Desať minút pred koncom nepoistil víťazstvo Tomaček a tri body tak ostali doma po výsledku 2:0. Znamená to tri kolá pred koncom dvojbodový odstup od Žiliny. Titul sa tak ešte môže dostať aj kľudne do Trnavy.

Více informací k zápasu

AS Trenčín - MFK Košice 1:1

05.05.2012 17:30

Góly: 87. Boris Godál - 57. Miroslav Viazanko

Trenčín hostil v 30. kole Corgoň ligy Košice, ktoré prišli pod hrad Matúša Čáka skôr ukázať defenzívnu hru. Súpera ňou poriadne potrápili a domáci Trenčania takmer prehrali, no v 87. minúte zachránil AS aspoň bod Boris Godál.

Domáci sa zápasu chytili aktívne a mali prevahu. Zverenci Adriána Guľu sa však ťažko presadzovali cez dobre organizovanú obranu Košíc, ktoré v tomto zápase nastúpili pod vedením staronového kouča Jána Kozáka st. V 11. minúte urobil menšiu chybičku v obrane hosťujúci Djokovič, jeho zaváhanie mohol využiť Štefánik, ale mieril nad. O jedenásť minút neskôr mal veľkú šancu domáci Kleščík, ale po odrazenej lopte mieril len tesne vedľa bránky Tofiloského. V ďalších minútach už dominovala len defenzíva Košíc na svojej polovici. Prvý polčas tak veľa krásy nepriniesol, veľkou mierou aj hrou hostí, ktorí zatiaľ disponujú len defenzívnymi zbraňami.

V druhom polčase sa už hostia aj osmelili o hru dopredu. V 54. minúte predviedli peknú akciu, ktorú potiahol po ľavej strane Sekulič, následne hľadal v dobrej pozícii Viazanka, ale ten loptu netrafil. Miroslav Viazanko však o tri minúty neskôr prekonal Volešáka šťastným spôsobom. Domáci gólman bol totižto vysoko vybehnutý, čo si skúsený stredopoliar všimol a z 35 metrov poslal loptu do siete - 0:1. Košice sa po šťastnom góle úplne stiahli a prestali hrať. Postupne im hralo všetko do karát, keďže s pribúdajúcim časom pribúdala aj nervozita domácich futbalistov, ktorí sa neúspešne snažili prekonať pevnú obranu hostí. V 70. minúte sa však priestor ukázal Štefánikovi, ktorý volejom však trafil iba do brankára MFK. V závere sa hráči AS nevzdali a bojovali naďalej, čo sa im konečne podarilo v 87. minúte: Vtedy Hlohovského center hlavičkoval zblízka poslal do siete Godál - 1:1. V nadstavenom čase ešte mohol spasiť domácich Štyvar, ale jeho pokus Tofiloski zneškodnil. Zápas sa napokon skončil remízou, ktorá určite nenapovedala celému priebehu hry. Ten mala v rukách domáca strana, ale Košice po šťastnom góle Viazanka nepúšťali domácich pred bránu Tofiloského. Pevný múr Košíc sa však zlomil v 87. minúte, kedy vyrovnal Godál a tak si oba kluby pripisujú zhodne po bode.

Tatran Prešov - DAC Dunajská Streda 4:0

Góly: 18. Peter Katona, 21. Peter Katona, 28. Lukáš Štetina, 67. Ján Papaj

Tatran Prešov dnes porazil Dunajskú Stredu jednoznačne 4:0 a poslal ju do druhej ligy. Rozhodnuté bolo už v prvom polčase, ktorý skončil trojgólovým rozdielom, v druhej štyridsaťpätminútovke sa presadil ešte Papaj. Hostia až na pár výnimiek nič výnimočné neukázali a zaslúžene prehrali. Tri kolá pred koncom sa tak tajnička o zostupujúcom definitívne vylúštila.

Od začiatku duelu to bola pre Prešov jednoznačný cieľ, dostať sa čo najskôr do vedenia a nenechať nič na náhodu. Už v 9. minúte to mohol splniť Papaj, ale jeho volej z prvej tesne minul. V 15. minúte však mohlo byť všetko inak. To sa do jednej z dvoch poriadnych šancí na gól dostal Nikolič, ale Diviša neprestrelil. Ktovie, ako by to bolo, keby sa mu gól streliť podarilo. Trestal tak lepší Prešov. V 18. minúte sa dostal do úniku po výbornej prihrávke Zošáka Katona a s pomocou žrde otvoril skóre - 1:0. O tri minúty pridal ten istý hráč ďalší gól. To sa v strede ihriska hostia nechali obrať o loptu, ktorú potiahol Papaj, jeho strelu Kučera vyrazil len pred spomínaného Katonu a už v tomto momente bolo viac-menej rozhodnuté. Definitívu pridal o pár minút Štetina. Priamy kop napálil tak, že loptu zastavila iba sieť - 3:0. O minútu mal možnosť Delarge, ale po individuálnej akcii napokon nevystrelil, dobre zasiahla obrana. V 37. minúte pálil tesne nad Zošák, neskôr ho napodobil Fodrek.

Druhý polčas začal v miernejšom tempe, ale šance sa zrodili aj tak. Najmä po pravej strane sa uvoľnoval Papaj, najprv minul jeho center Střihavka. Neskôr po Katonovej akcii tesne minul Krob. Po polhodine hry zahodil ďalšiu možnosť na zvýšenie skóre Guba, to hlavičku nasmeroval len vedľa brány a podobne bol na tom v takmer indentickej situácii aj v 66. minúte. Nikým nestrážený opäť tesne minul. No ovocie prišlo aj v druhom dejstve. Tentokrát sa lopta dostala do vápna po ľavej strane, nabiehajúci Papaj nemal problém ju upratať do brány - 4:0. V 72. minúte ojedinele zahrozili hostia, Hozl hlavičkoval tesne nad. V 84. minúte sa z otočky po centri Kroba dobre zorientoval Petráš, ale trafil len žrď. V závere ešte podržal svoj tím v šanci Kordiča Diviš a tak sa skóre už nemenilo. Tatran zaslúžene zvíťazil a bude hrať nasledujúcu sezóne v Corgoň lige. To o Dunajskej Strede neplatí.

Slovan Bratislava - FC Nitra 2:1

Góly: 37. Karol Mészáros, 82. Juraj Piroška - 84. Andrej Ivančík

Na Pasienkoch dnes domáci tím privítal Nitru a zvíťazil 2:1. zachoval si tak ešte šancu na obhajobu titulu, naopak, Nitra prehrala druhýkrát za sebou.

Úvod duelu bol oťukávací, prvá šanca prišla prekvapujúco na strane hostí. V 13. minúte sa v dvoch akciách ocitol Kemláge, ale Kováča neprekonal ani v jednom prípade. Najprv nedal šancu zblízka, potom mu brankár loptu vyrazil na roh. Po polhodine hry sa ozvali aj domáci, Milinkovič našiel Grendela, ten Smetanu, ale český útočník to pätičkou poslal tesne vedľa žrde. Ďalšiu famóznu nahrávku vymyslel Milinkovič v 37. minúte a zúžitkoval ju Meszároš. Prekonal Hrošša a domáci viedli 1:0. Takto sa skončilo aj prvé dejstvo.

Druhý polčas mal takisto miernejšie tempo a prvá možnosť sa tak mohla vyskytnúť až v 58. minúte. To sa už-už dostával do šance Šebo, ale v poslednej chvíli mu obrana šancu zneškodnila. Podobne bol na tom v 74. minúte. Hrošša neprekonal napriek zrážke obidvoch, ale ešte sa snažil nájsť spoluhráča, ktorý by loptu do siete usmernil. Nestalo sa tak, o minútu mohol vyrovnať Kolár, ale Kováča neprekonal zo siedmych metrov. V 81. minúte tak rozhodol Piroška. Krásnu loptu si spracoval Šebo, prihral bývalému zakončovateľovi Senice a bolo 2:0. O pár minút mohol pridať ďalší gól sám Šebo, ale tentokrát mu chýbali centimetre. Následne sa na to trestalo na druhej strane. Z ničoho nič sa dostal k lopte Ivančík a prízemnou strelou znížil na 2:1. V závere sa už nič mimoriadne neudialo a Slovan si pripisuje tri body. V boji o titul tak ešte má šancu, ale nie je to iba v jeho rukách.

FK Senica - MFK Ružomberok 2:0

04.05.2012 17:30

Góly: 16. Nicolas Gorosito, 19. Martin Ďurica

Senica hostila v 30. kole Corgoň ligy Ružomberok. Senica si v zápase viedla lepšie ako hostia z Liptova, ktorí na Záhorí prehrali 0:2. Hlavnou fázou zápasu bola najmä hra po štvrťhodine hry, kedy domáci vsietili dva góly a v podstate tak bol zápas rozhodnutý.

Úvod zápasu patril domácim, ktorí mali jasnú prevahu. Už v 2. minúte dobre strieľal mieril Ďurica, ale mieril tesne vedľa. Vzápätí na druhej strane strelecky zlyhal Onyango. V 12. minúte však mohli ísť do vedenia hostia: po rohovom kope od Ďubeka hlavičkoval Nosek, ale Bolek vytiahol parádny zákrok a zabránil gólu. V ďalších minútach dominovali už len domáci. V 15. minúte Diarrassouba hlavou priťukol Blackburnovi, ale jeho volej Hrdlička vyrazil. Po následnom rohovom kope o minútu neskôr sa Záhoráci dočkali vedúceho gólu: po skrumáži v malom vápne Ružomberka Pavlík ešte prihral Gorositovi a ten už nemal problém dostať loptu do siete 1:0. O tri minúty neskôr sa FK podarilo zvýšiť svoje vedenia: Ľavák Martin Ďurica využil chybu hosťujúcich obrancov a technickou umiestnenou strelou nedal šancu Hrdličkovi 2:0. V 24. minúte Blackburn skúšal lobom prekonať vybehnutého Hrdličku, no lopta skončila na hornej sieti. Po polhodine hry predviedli domáci krásnu akciu po osi Ďurica - Černý - Kóňa, ale posledný menovaný svoju šancu nepremenil. Záver polčasu už bol vyrovanejší a do konca polčasu sme už žiadne šance nevideli. Prevahu však mala v prvej časti hry Senica, ktorá vyhrávala po 1. polčas 2:0.

Po zmen strán prebrali iniciatívu hostia, ale tí svoju menšiu prevahu nevedeli zúžitkovať vo finálnej fáze - zakončení. Vážnejšia šanca prišla až v 65. minúte, kedy sa po tvrdej strele od Križka triasla horná tyč bránky Ružomberka. Na druhej strane musel vytiahnuť parádny zákrok brankár Bolek, ktorého takmer nechtiac prekonal vlastný spoluhráč Petr Pavlík. Aj v ďalšom priebehu hry držali viac loptu hostia, ale proti skúsenej Senici sa nevedeli presadiť. Strelecky to skúšali Serečin aj s najlepším kanonierom ligy Pavlom Masarykom, ani raz však netrafili Bolekovu bránku. V závere sa síce snažili hostia o kontaktný gól, ale ten sa im vsietiť nepodarilo. Naopak mohol v nadstavenom čase zvýšiť Križko, ktorého ďalšiu ďalekonosnú strelu s problémami zneškodnil Hrdlička. Senica tak zvíťazila pred utoňajším finále Slovnaft Cupu 30. kolo Corgoň ligy pomerom 2:0 nad Ružomberkom.

MŠK Žilina - FC Zlaté Moravce 1:0

Góly: 74. Vladimír Leitner

Žilina hostila v 30. kole Corgoň ligy Zlaté Moravce. Od šošonov sa v tomto zápase očakával kvalitný výkon s jasnou prevahou najmä vo výsledku. Skutočný stav zápasu bol však úplne iný: šošoni sa trápili a vydreté víťazstvo 1:0 zabezpečil gólom zo 75. minúty Leinter.

Zápas sa začal aktívne, hneď po niekoľkých sekundách skúšal šťastie domáci Barčík, no Kuciak vyrazil jeho pokus nad bránku. V ďalších minútach hrali oba mužstvá kombinačný futbal, no menšiu prevahu mala domáca Žilina. V 20. minúte po rohovom kope nebezpečne hlavičkoval Majtán, ale netrafil bránku Kuciaka. O dve minúty neskôr nacentroval Mabouka z pravej strany loptu do ohňa, tam však nezakončili nabiehajúci Majtán s Pichom. Ďalší priebeh hry mali v rukách hostia. V 27. minúte hosťujúci zakončovatel Andrej Hodek strieľal, ale mieril nepresne. O dve minúty mal tento istý hráč ViOnu dobrú šancu, keď sa uvoľnil po peknom sóle, no k zakončeniu sa už nedostal. Tesne po polhodine hry znovu hrozil najaktívnejších hráč hostí - Andrej Hodek. Vtedy po centri od svojho spoluhráča hlavičkoval na bránku, ale Krnáč jeho hlavičkový pokus kryl. V ďalších minútach sa hral, žiaľ, len medzi šestnástkový futbal, ktorý sa za čas nemohol páčiť vyše dvom tisíckam divákov pod Dubňom. Tesne pred polčasovou prestávkou však ViOn zahodil dobrú šancu, ktorá sa začala u Hodeka nahrávkou na Bernátha, ktorý následne ideálne našiel Hrušku, ten však v šanci strelecky neuspel. Vzápätí mali domáci opäť šťastie, keď pred odkrytou bránkou Bernáth mieril trestuhodne nad. Do konca polčasu sme už žiadne šance na oboch stranách nevideli, a tak sa prvá časť hry skončila bezgólovou remízou.

Druhý polčas sa spočiatku opäť odohrával v réžii domácich. V 51. minúte rozohrával domáci Novák priamy kop spoza šestnástky, obstrelil múr a lopta letela do priestoru bránky, no pohotový Kuciak jeho pokus vyboxoval. Po hodine hry predviedli domáci peknú akciu, ktorú aj nanešťastie pre šošonov aj zahodili: Majtán prihral nabiehajúcemu Pichovi, ale ten netrafil prázdnu bránu Kuciaka. V 75. minúte sa však domáci konečne dočkali gólu: po rohovom kope hlavou prekonal brankára hostí najstarší člen kádra Vladimír Leinter - 1:0. Hostia sa snažili čo najskôr vyrovnať, ale ich nádeje zmarilo vylúčenie striedajúceho Pintéra dve minúty po inkasovanom góle. V závere ešte vylúčil hlavný arbiter aj Pavlendu, ktorý obdržal už druhú žltú kartu a mieril tak tiež pod sprchy. Záver zápasu tak pochopiteľne Žilina ukontrolovala a vyhrala tesne 1:0.