1. BUNDESLIGA - 33. KOLO

16.05.2005, 11:29
Aktuality
Říká se, že fotbal nemá logiku, ale zdá se, že v podání Bayernu ji pomalu začíná nacházet. Bavorský obr válcuje v posledních kolech jednoho soka za druhým, tentokrát to schytal Norimberk. Hrálo se také velice sledované derby mezi Dortmundem a Schalke. Kolo před koncem je rozluštěna detektivka o tom, kdo si příští rok Bundesligu nezahraje, naopak souboj o druhé a třetí místo je stále dramatický.

Arminia Bielefeld - Borussia Dortmund   0:0

Byl to poslední domácí zápas Bayernu na Olympijském stadionu před stěhováním do paláce jménem Allianz Arena. Bayern zde odehrál 578 zápasů a tím posledním se vítězně rozloučil. Na dernieru bylo pochopitelně vyprodáno všech 63 000 míst. Hned co dosedli poslední opozdilci, zvedla se opona a mohlo se začít. Bayern vstřelil v zápase sedm gólů, ale ten Demichelisův byl do špatné brány, takže po devadesáti minutách byl stav 6 : 3.

Na úvodní gól se příliš dlouho nečekalo, už po osmi minutách se trefil Calaudio Pizzaro. Poločas skončil pro hosty hrozivým skóre 0:5, dvě branky také zaznamenal kanonýr Makaay. Pro toho to bude smutný konec sezóny. Našel gólový apetit, ale bude si ho muset uchovat až do léta, kdy začne nová sezóna. Kdoví kde by byl Bayern teď, kdyby se chytil Makaay proti Chelsea ve čtvrtfinále Ligy Mistrů. Nehrál by třeba bavorský kolos finále...? Hosté ve druhé půli stačili stav zkorigovat třemi góly, z nichž dva si na své konto připsal z naší ligy dobře známý slovenský bohatýr Samuel Slovák. Olympijský stadione - Auf Widersehen.

Schalke 04 - Eintracht Frankfurt   0:0

Místo aby si domácí potvrdili druhé místo a jistou účast v Champions league, musejí se o ně strachovat až do posledního kola. Kdyby o něj ale bojovali, měli by možná větší šance. Naopak Borussia jak špatně sezónu začala, tak o to lépe ji končí. Trenér Bert van Marvijk dokázal spícího obra pomalu probudit a třeba to bude stačit i na pohár UEFA.

Hráče Schalke zaskočil už v sedmnácté minutě defenzivní štít Dortmundu Sebastian Kehl, který skóroval hlavou. Domácí se však ze šoku rychle oklepali a Waldochem po dvou minutách vyrovnali. Zápas rozhodl gólem do šatny ve čtyřicáté druhé minutě Lars Ricken. Po přestávce se sice Schalke do Dortmundu zakouslo, ale díky střelecké impotenci útočníků a fantastickým zákrokům brankáře Weidenfellera se skóre již nepohnulo.

Karlsruher SC - VfL Bochum   0:0

Domácí Bochum vykřesala poslední plamínek naděje na záchranu, když možná trochu nečekaně porazila Stuttgart 2:0. Přesto jí to nestačilo, protože Mönchengladbach svůj domácí zápas s Herthou dovedl do bezbrankového konce a má tedy náskok čtyř bodů. Zápas ukázal, že bubák v podobě sestupu je daleko větší motivací než Liga Mistrů. Bohužel pro domácí začal strašit až příliš pozdě.

V prvním poločase se zkoušel prosadit všemi možnými způsoby především Kevin Kuranyi, leč marně. První branka padla až po hodině hry. To domácí špílmachr Edu našel hlavu Lokvence, ten přiťukl na Misimoviče a hosté se nestačili divit - 1:0. Konečnou podobu dal výsledku ještě Vratislav Lokvenc a utvořil si s jedenácti brankami osobní rekord v Bundeslize.

Hertha Berlín - 1. FC Norimberk   0:0

Pokud chtěla Borussia přemýšlet o záchraně v tomto kole, nesměla prohrát. Což se také nakonec proti silně ofenzivně laděné Hertě povedlo. V základní sestavě se poprvé pod novým trenérem Köppelem objevil Ivo Ulich. Doplnil tak svého krajana v útoku Václava Svěrkoše. Berlínští začali velice aktivně. Chtěli rozhodnout zápas už v prvních minutách. Nejprve Dick van Burick přestřelil bránu a po něm nevyužil chyby brankáře Kellera Andreas Neuendorf. Po počátečním neúspěchu začaly kleště Herthy polevovat a do šance se dostávali i domácí. Ale příležitosti Thijse, Neuvilla a Kornyietze zůstaly nevyužity.

Ve druhém poločase byl obrázek hry podobný. Pološance se střídaly na obou stranách a žádná neznamenala brankové vyjádření. S remízou tedy byli o poznání spokojenější domácí. Hertha bod nezískala, naopak dva ztratila, protože při plném bodovém zisku by se mohla vyšvihnout před Stuttgart na třetí místo.

Z mužstev bojujících o poháry dokázaly vyhrát pouze doma Brémy. Leverkusen vyválčil remízu a Hamburg nezvládl zápas v Hannoveru.

VfL Wolfsburg - VfB Stuttgart   0:0

Hansa Rostock - Bayer Leverkusen   0:0

Energie Cottbus - Hamburger SV   0:0

Brémy si za potřebným vítězstvím došly suverénně. I když z počátku utkání to rozhodně tak nevypadalo. První poločas totiž beznadějně poslední Freiburg vyhrál. Domácí ale po přestávce přestali se zahazováním šancí a začali je proměňovat. Díky dvěma brankám Borowskiho a Micouda se zrodil jednoznačný výsledek. Loňský mistr tedy může skončit nejhůře šestý.

S Leverkusenem se to vyvíjelo podobně jako s Brémami. Až na to, že musel dohánět dvoubrankovou ztrátu a nepovedlo se mu přidat ještě jeden gól navíc, aby mohl v kabině zaznít vítězný pokřik. Už po třiceti minutách prohrával Bayer díky brankám Bradariče a Karhana 0:2. Ale díky stálému tlaku, dvaadvaceti střelám na bránu a hlavně Francovi a Bierfkovi dostal výsledek podobu remízy.

Zápas v Hannoveru se vyvíjel úplně odlišně. První skóroval Hamburg a ještě dvě minuty před vypršením prvního poločasu se hřál na pátém místě tabulky. Pak ale vyrovnal Jiří Štajner, který se dal na dálku díky podobnému účesu lehce splést s hvězdou akčních filmů Brucem Willisem. Obrat dokonal v osmdesáté sedmé minutě Barnetta a sesadil Hamburg na osmé místo.

Werder Brémy - Hannover 96   0:0

MSV Duisburg - Bayern Mnichov   0:0