10.02.2013 17:00 CET
2 : 0
(2:0)

Manchester United generálku na Real zvládl, Everton porazil 2:0

Pouhé tři dny před jedním z nejočekávanějších zápasů s Realem Madrid v osmifinále Ligy mistrů si Manchester United lehce poradil s Evertonem. Toffees svému soupeři nedokázali vzdorovat a v utkání si nevytvořili téměř žádné šance. Rozhodujícím okamžikem byl Van Persieho gól do šatny na 2:0. United tak vedou ligu o propastných dvanáct bodů.

Prvnímu poločasu nechybělo takřka nic. Hrál se pěkný fotbal, oba celky byly poměrně aktivní, sic United měli navrch. První obrovskou šanci však Robin van Persie nevídaným způsobem spálil. Leckdo si v desáté minutě vzpomněl na Fernanda Torrese, když nejlepší střelec Premier League po skvělé Rooneyho přihrávce šel sám na bránu, obešel Howarda, načež svoji slabší pravou nohou trefil místo zívající prázdné brány jen tyč.

Jen o tři minuty později však své veliké zaváhání napravil. První gólová akce začala vítěznou hlavičkou Valencii nad Bainesem, posléze využil Van Persie tragického bránění Heitingy, ve vápně posunul míč Giggsovi a legendární záložník se biliárově o tyčku trefil již v 23. sezoně v řadě - 1:0. Everton zahrozil výrazně jen jednou, když se čas blížil k půlhodině hry. Leon Osman zpracoval balon na prsa a zpoza vápna ze vzduchu mířil k tyči, David De Gea ovšem skvěle jeho ránu vyrazil.

Do přestávky měli oba celky ještě jeden náznak gólovky, Anichebemu ale odkopl míč ve slibném prostoru Rafael, před Van Persiem zase zachraňoval lehkým dotekem Heitinga. Přece se však fanoušci na Old Trafford dočkali ještě před změnou stran druhého gólu. Tentokrát poslal do samostatného úniku Van Persieho Rafael, Holanďan opět hokejovým blafákem opil Howarda a i přes skluz zachraňujícího Heitingy dopravil kulatý nesmysl do sítě - 2:0.

Druhá polovina utkání již tak zajímavá nebyla. Dobrých dvacet minut duel vyloženě nudil, United se snad podvědomě začali šetřit na středu a hosté se přes své nepřesnosti nedokázali dostat zpět do zápasu. Až v šestašedesáté minutě měli zase hráči Red Devils nakročeno k další brance. Obrovský závar v pokutovém území vytvořil trojnásobnou střelou Jonny Evans, kteréhož dvakrát vychytal Howard a jednou na brankové čáře Jelavić.

Krása se dostala ke slovu i za minutu, když z následného rohu přilétl odražený míč ke Cleverleymu a ten báječně prvním dotekem pálil na bránu. Skvělý zákrok Howarda nicméně dostal střelu nad břevno. Po čtvrthodinovém intermezzu pálil po šikovné kombinaci s Giggsem Van Persie těsně mimo. Everton pak po dvou minutách ojedinělým pokusem vystrašil fanoušky vedoucího celku tabulky, když Nikica Jelavić donutil De Geu k zákroku střelou k tyči.

Autor: Marek Ustohal