Primeira Liga - souhrn 19. kola: Porto vede o šest bodů

21.01.2022, 22:14, aktualizováno 23.01.2022, 23:33
Sporting nestačil na Bragu a na třetí Benficu, která si poradila s Aroucou, má k dobru už jenom tři body. Další nepříjemnost pro mistra přišla v neděli večer, FC Porto totiž nezaváhalo v souboji s Famalicaem...

Sporting CP - SC Braga 1:2

22.01.2022 21:30

Góly: 24. Pedro Gonçalves - 52. Wenderson Galeno (pen.), 90+7. Jean-Baptiste Gorby

Obhájce mistrovského titulu Sporting nezvládl své druhé utkání v novém roce a nyní v očekávaném souboji s nevyzpytatelnou Bragou nakonec prohrál po výsledku 1:2. V tomto sobotním šlágru sice od poloviny úvodního dějství vedl, avšak soupeř krátce po změně stran srovnal a o svém úspěchu rozhodl v sedmé minutě nastavení. Lisabonský klub zůstává v tabulce na druhé příčce se sedmačtyřiceti body, jeho náskok na třetí Benficu však činí už jen tři body.

Domácí celek navíc může ztrácet na čelo tabulky šest bodů, a to v případě, že Porto v nedělním střetnutí porazí zachraňující se Famalicão. Braga naopak zaznamenala svou první výhru v roce 2022 a alespoň částečně tak napravila zaváhání s Famalicãem (2:2) i Marítimem (0:1), v portugalské nejvyšší soutěži je stále čtvrtá s pětatřiceti body na kontě. Domácí vlétli do zápasu s větším elánem a krátce po deseti minutách hry si vytvořili dvě slibné možnosti.

Nejprve napřáhl z dvaceti metrů Pedro Gonçalves a brankář Matheus zkrotil balón ve svém náručí, poté byl na poslední chvíli zablokován Paulinho. Vzápětí na opačné straně zahrozil Ricardo Horta, ale ten minul levou tyč zhruba o metr. Mírný favorit se dostal do vedení ve 24. minutě. Vynikající oblouček za defenzivu protivníka vymyslel Matheus Nunes, nabíhající Pedro Gonçalves pak předvedl precizní zpracování a zblízka zamířil mezi nohy bezmocného Matheuse.

Zhruba pět minut před přestávkou chtěl navýšit vedení favorita aktivní Paulinho, jenže z dvaceti metrů minul prostor tří tyčí svým akrobatickým zakončením o několik decimetrů. Sporting vstoupil do druhé půle lépe a v 52. minutě srovnal stav. Wenderson Galeno byl totiž přistrčen v pokutovém území soupeře a rozhodčí Hugo Miguel nařídil po přezkoumání videozáznamu pokutový kop. K němu se postavil právě faulovaný Galeno a po zemi nekompromisně napálil míč k levé tyči.

Ihned nato dokonce mohl otočit vývoj Abel Ruiz, jenž obešel i gólmana Adána, avšak svůj křižný pokus přeci jen do branky neusměrnil. V následujícím průběhu byl k vidění strhující průběh s mnoha gólovými šancemi na obou stranách, i přesto se však zdálo, že se výsledek měnit nebude. Nicméně v sedmé minutě nastavení rozhodl o překvapivém úspěchu Bragy střídající Jean-Baptiste Gorby. Teprve devatenáctiletý francouzský záložník nezištně vypálil z dvaadvaceti metrů a trefil se přímo do bližšího spodního růžku.

FC Arouca - SL Benfica 0:2

21.01.2022 20:00

Góly: 32. Darwin Núñez (pen.), 90+2. Gonçalo Ramos

Žádná dechberoucí podívaná se určitě nekonala. Benfica jakožto jasný favorit tohoto duelu na půdě Aroucy opravdu nijak nezářila, přesto se dopracovala k očekávanému zisku tří bodů. Na listinu střelců se zapsali Darwin Núňez a Goncalo Ramos. Asi klíčovým momentem mače se stala neproměněná penalta domácích, ti odmítli v závěru druhé půle průběžné vyrovnání.

Hosté se propracovali do první větší šance v 9. minutě. Núňez, muž se symbolickou devítkou na zádech, každopádně jako by trochu podcenil celou situaci, a místo aby balón rychle uklidil do prakticky prázdné brány, stačil se vrátit bránící Quaresma, který na poslední chvíli odvrátil míč do bezpečí. Benfica se následně v útoku dost trápila, z letargie ji vysvobodila až penalta.

Do té doby slušně působící Arouca, která v defenzivních činnostech rozhodně nezaostávala, doplatila na nešikovný zákrok Joaa Bassa, jenž lehce drcl ve vlastním vápně do pronikajícího Núňeze, ten upadl na zem a sudí Nuno Miguel Serrano Almeida ukázal na pokutovou značku. Na ni si merunu postavil sám faulovaný, který zvolil velmi pomalý rozběh a úspěšně zakončil.

Domácí se mohli dočkat srovnání účtů ve 41. minutě, pokutový kop totiž zahrávali i oni poté, co brankář Vlachodimos v šestnáctce srazil Arsénia, avšak exekutor Joao Basso byl vychytán. A jelikož ve zbytku utkání nováček Primeira Ligy nezvládal výrazně hrozit, mohla se Benfica dostat k pojištění výhry, to když Goncalo Ramos v závěru klání využil centr Álexe Grimalda.

Belen. SAD
Góly: 45+5. Matheus Costa - 13. Alisson Safira (pen.)
Vitória SC
3:1
Estoril
Góly: 61. Rochinha, 69. Óscar Estupiñán, 90+3. Óscar Estupiñán - 29. André Franco
22.01. 19:00
CD Tondela
2:3
FC Vizela
Góly: 12. Salvador Agra, 42. João Pedro (pen.) - 16. Cassiano, 72. Raphael Guzzo, 87. Cassiano