Fortuna liga - souhrn 9. kola nadstavby: Trnava tlačí na Ružomberok

13.05.2022, 22:00, aktualizováno 14.05.2022, 18:56
Trnava zvládla těžký výjezd do Žiliny a dotáhla se na Ružomberok, který hraje až zítra. Zlaté Moravce po potvrzení účasti v baráži doma senzačně podlehly Pohronie. Slovan dominoval. Michalovce neudržely vedení proti Liptovskému Mikuláši a po porážce 1:2 pustily soupeře o bod před sebe. Oba celky se v závěrečném kole na dálku poperou o osmou příčku...
O titul

MŠK Žilina - Spartak Trnava 1:2

14.05.2022 17:00

Góly: 25. Patrik Iľko - 10. Martin Bukata, 71. Stanislav Olejník

V deviatom nadstavbovom kole Fortunaligy nestačil trápiaci sa celok Žiliny na tretie mužstvo tabuľky z Trnavy, ktorému pod Dubňom podľahol 1:2 (1:1).

Po opatrnejšom úvode sa ako prví presadili hostia. Slabo bránený Koštrna prihral Bukatovi a ten uspel zoči-voči Petrášovi - 0:1. Ďalšiu veľkú príležitosť mali opäť hostia. Bolo tomu tak na konci 16. minúty. Po narážačke sa pred Petrášom ocitol Kozák, no loptu do siete nedostal. Z dorážky to skúšal Olejník, ale Kopas jeho pokus zblokoval. Z rovnakej akcie si Vlasko skúsil vypýtať penaltu. Napokon dostal žltú kartu. Domáci sa pokúšali o tlak a v 25. minúte vyrovnali. Bariho center zľava využil Patrik Iľko a hlavou zrovnal stav na 1:1. V 31. minúte sa k lopte v pokutovom území dostával Vlasko a po faule domácich rozhodca odpískal penaltu. K nej sa postavil Olejník, jeho slabú strelu po zemi však Petráš vychytal. V nadstavenom čase prvého polčasu hlavičkoval po rohu Iľko. Jeho pokus tesne minul bránu Takáča.

Do druhého polčasu nastúpili oba tímy bez zmien. Prvá väčšia šanca prišla až v 66. minúte: po strele takmer od stredového kruhu trafil Kaprálik konštrukciu napínajúcu sieť za bránou. V 71. minúte Bamidele potiahol loptu od stredu ihriska. Po narážačke s Vlaskom vystrelil Bukata. Jeho pokus Petráš vyrazil, ibaže na dorážku Olejníka bol prikrátky - 1:2. V 80. minúte Jambor vyzvŕtal obranu súpera a po dobrej kľučke opečiatkoval pravú žrď brány Trnavy. V 84. minúte z diaľky vypálil Kopas, a Takáč vyrazil na roh. V nadstavenom čase to spoza šestnástky skúsil Myslovič, avšak nepresne. Žilina podľahla Trnave 1:2.

ŠKF Sereď - Slovan Bratislava 0:3

Góly: 34. Tigran Barseghjan, 65. Tigran Barseghjan, 78. Samuel Mráz

ŠKF Orion Tip Sereď nedokázal vôbec vzdorovať majstrovskému Slovanu Bratislava a na Štadióne Antona Malatinského v Trnave podľahol už istému šampiónovi Fortunaligy vysoko 0:3 (0:1). Stalo sa tak v deviatom kole nadstavbovej časti aktuálnej sezóny v skupine o titul.

Slovan bol ako istý majster v úlohe favorita. V tomto ligovom kole však už nenastúpil v najsilnejšom zložení a tréner Vladimír Weiss starší zostavu prekopal. Na trnavskom trávniku bol hosťujúci celok od začiatku duelu nebezpečnejším tímom. Gólman Serede Chudý si v úvode poradil s dvoma šancami Greena, ako tiež so zakončením Da Silvu. Silva sa o gól pokúšal po prihrávke Barseghjana. Posledný menovaný otvoril skóre v 34. minúte, keď v šestnástke zužitkoval prihrávku Lovata - 0:1. Do kabín na polčasovú prestávku schádzali družstvá za jednogólového vedenia majstra.

Hostia si po zmene strán poistili víťazstvo ďalšími dvoma gólmi. V 65. minúte pridal svoj druhý zásah v zápase Barseghjan, ktorému nestihol zabrániť v skórovaní vkĺzačkou Šulek. V 78. minúte uzavrel skóre striedajúci Mráz; Chudého prekonal na dvakrát. ŠK Slovan Bratislava zdolal domáci ŠKF Orion Tip Sereď presvedčivo 3:0. Belasí doposiaľ nahrali 73 bodov. Druhý Ružomberok a tretí Spartak Trnava získali do týchto chvíľ zhodne 57 bodov, pričom druhý Ružomberok má ešte zápas k dobru. Ten odohrá v nedeľu na Žitnom ostrove proti domácej Dunajskej Strede. Boj o druhú priečku tak ešte intenzívne prebieha, hoci titul je už dávnejšie v rukách jeho obhajcu z hlavného mesta. ŠKF Sereď je na piatej priečke sedem bodov za DAC-om, ktorý má však ešte k dobru zajtrajší zápas s Ružomberkom. Posledná - šiesta - je Žilina, ktorá na Sereď po dnešku stráca naďalej šesť bodov.

FC Zlaté Moravce - FK Pohronie 1:3

Góly: 13. Jozef Menich - 16. Martin Tóth (vl.), 69. Martin Klabník, 73. Dominik Sandal

FC ViOn Zlaté Moravce podľahol v deviatom nadstavbovom kole Fortunaligy v skupine o udržanie sa v najvyššej súťaži vypadávajúcemu celku z Pohronia 1:3 (1:1).

V sobotu sa stretli celok, ktorý už naisto bude hrať baráž o zotrvanie v najvyššej slovenskej súťaži a definitívne vypadávajúce mužstvo. Od začiatku sa hral na oboch stranách bojovný futbal. V prvej zaujímavej šanci sa ocitli hostia. Stalo sa tak v deviatej minúte duelu, keď na Steinhübelovu strelu nabehol Chrien, ale z hranice malého vápna pálil nad. Skóre zápasu otvorili Zlatomoravčania v trinástej minúte. Ďubek zahral štandardku na Mondeka. Ten v päťke našiel Menicha, ktorý prekonal Le Gianga - 1:0. Už o tri minúty bolo vyrovnané. Blahútov center si vrazil do vlastnej brány Tóth - 1:1. V 39. minúte po veľmi peknej kombinácii Dugu, Čögleya a Ďubeka Jibrilov gól pre ofsajd neplatil. V 40. minúte Čögleyova strela zasiahla pred prázdnou bránou Mondeka.

Druhé dejstvo veľa futbalovej krásy neprinieslo. V 55. minúte Čögley vybojoval loptu a posunul ju Ďubekovi, ktorý mieril tesne vedľa. Vedenie na svoju stranu strhli hostia v 70. minúte. Na Šimčákov rohový kop vyskočil Klabník a z ťažkej pozície hlavou prekvapil Lukáča - 1:2. V 74. minúte udreli Pohronci tretíkrát: Bangala posunul Sandalovi, ktorý veľmi pekne trafil z trinástich metrov. Pohronie vyhralo na pôde Zlatých Moraviec 3:1.

FK Senica - AS Trenčín 0:3

Góly: 37. Adam Tučný, 40. Njegoš Kupusović, 45. Philip Azango Elayo

Deviate kolo nadstavbovej časti Fortunaligy spojilo na Záhorí celok FK Senica a vedúce mužstvo tabuľky skupiny o záchranu AS Trenčín. Hostia prevalcovali domácich vysoko 3:0, keď všetky góly padli už v prvom dejstve.

Vnútornými problémami zdecimovaná a finančne veľmi strádajúca Senica nastúpila proti lídrovi tabuľky skupiny o udržanie sa vo Fortunalige. Trenčín rozhodol o zisku troch bodov presvedčivým spôsobom hneď v prvom polčase. Senická mladá zostava proti favorizovaným Považanom od začiatku ťahala za kratší koniec. Hostia mali loptu vo svojej moci a domáci sa dostávali na útočnú polovicu iba sporadicky. Napriek tomu sa Trenčania dlho nevedeli presadiť. Úvodný gól padol v 37. minúte, kedy po zbytočnom priamom kope z rohu 16-ky ponad múr k ľavej žrdi trafil Tučný - 0:1. Následne sa už vrece s gólmi roztrhlo. O tri minúty po prvom presnom zásahu sa po dlhom pase Tučného presadil Kupusovič - 0:2. Tesne pred odchodom do kabín strelou zo 16-ky k pravej žrdi zvýšil vedenie svojho tímu Azango.

V druhom polčase sa stretnutie iba dohrávalo. Gól viac nepadol, hoci zopár možností naň hostia mali. V 59. minúte zakončoval vo vnútri pokutového územia Azango, a Chropovský jeho pokus vyrazil na roh. Po jeho zahratí pálil spoza pokutového územia Bainovič tesne nad. Senický brankár sa vyznamenal pri hlavičke Ikobu v 81. minúte, keď loptu vyškriabal na rohový kop. Domáci sa v útočnej fáze nevedeli presadiť. Senica prehrala s Trenčínom 0:3.

Zemplín Michalovce - Tatran Liptovský Mikuláš 1:2

13.05.2022 20:00

Góly: 6. František Pavúk (vl.) - 10. Dragan Andrić (pen.), 27. Jakub Švec

Michalovce nevyužili šancu udržať si priečku, zaručujúcu baráž o Európu a na domácej tráve podľahli v piatkovej predohrávke deviateho kola nadstavbovej časti Fortunaligy nováčikovi z Liptovského Mikuláša 1:2 (1:2).

Pred týmto duelom bol na druhom mieste tabuľky skupiny o udržanie sa v najvyššej slovenskej súťaži práve domáci Zemplín. Liptovský Mikuláš bol na tretej priečke a na východniarov strácal dva body. Michalovce i ich nadchádzajúci súper mali motiváciu zabojovať o víťazstvo, aby si udržali šancu na predĺženie si sezóny. Tou bude play off o Európsku konferenčnú ligu.

Do súboja vstúpili domáci hráči aktívne. Už v šiestej minúte vystrelil na bránu hostí matador slovenských futbalových trávnikov Žofčák. Gólman Luksch vyrazil loptu nešťastne do Pavúka, od ktorého skončila v sieti - 1:0.

Michalovčania sa z vedenia neradovali dlho. Hneď z nasledujúcej akcie si hostia vybojovali jedenástku. Loptu si na biely bod postavil Andrič a nezaváhal - 1:1.

Liptáci dohrávajú svoju prvú sezónu v najvyššej súťaži bezstarostne, záchranu už majú istú, a tak im nerobilo problémy vrhnúť sa do útoku. V 27. minúte zamieril na bránku Švec a Száraz loptu nedokázal skrotiť. V tejto chvíli viedol Liptovský Mikuláš po dokonalom obrate 2:1 a za tohto stavu schádzali mužstvá aj do kabín na polčasovú prestávku.

Po zmene strán očakávaný nápor žltomodrých neprišiel. Naopak, viac práce mal brankár domácich. Najprv musel Száraz zasiahnuť v 53. minúte proti Kačeríkovi a o trinásť minút neskôr zneškodnil pokus Šveca priamo z rohového kopu. Skóre sa už viackrát nemenilo, a tak Michalovce podľahli na domácej tráve Liptovskému Mikulášu 1:2.