Fortuna liga - souhrn 5. kola nadstavbové části

20.04.2019, 19:01, aktualizováno 21.04.2019, 16:56
Slovan Bratislava vyhrál nad Ružomberokem a upevnil si vedení. Uspěla i Dunajská Streda, která vykradla Michalovce, naopak Žilina podlehla Seredi. V boji o záchranu si pomohla Senica, která přivezla body z Trnavy a vyhoupla se na předposlední místo...
O titul

Slovan Bratislava - MFK Ružomberok 3:2

21.04.2019 15:00

Góly: 19. Andraž Šporar, 61. Andraž Šporar (pen.), 74. Dejan Dražić - 48. Dominik Kružliak, 90. Viktor Jedinák

Ďalšia výhra majstra Fortuna ligy prišla v nedeľnej dohrávke s Ružomberkom. Opäť sa presadil Šporar, dvomi gólmi prispel k výhre 3:2.

Prvý gól mohol padnúť už po pár minútach, ale Šporarovu hlavičku Macík zneškodnil. Hostia mohli domácich vzápätí potrestať, k lopte sa dostal v šestnástke Gál-Anrezly, no zblízka prestrelil. "Belasí" sa dočkali otváracieho zásahu v 20. minúte. Rabiu vysunul Šporara, ten si poradil s obrancom a nedal Macíkovi šancu. Domáci si v obrane nepočínali iste, ale Ružomberok doplácal na koncovku. Ešte do polčasovej prestávky mohol inkasovať druhýkrát, no Čavrič trafil iba žrď a tak sa skóre nemenilo.

Ale k jeho zmene došlo krátko po prestávke. Po rohovom kope sa dostala lopta ku Kružliakovi a ten vyrovnal - 1:1. Na opačnej strane sa dostal do zakončenia Rabiu, hlavou však tesne minul. V 55. minúte mohol poslať domácich do vedenia Holman, prihrávku striedajúceho Mohu však v poslednej chvíli odvrátil Kružliak. Bratislavčania zvýšili tempo, v 60. minúte Takáč fauloval vo vlastnej šestnástke Ljubičiča a Šporar sa z 11 m nepomýlil - 2:1. Ružomberok sa v závere pokúsil zabojovať, blízko k vyrovnaniu bol Mustedanagovič, jeho technický pokus šiel tesne vedľa pravej žŕdky. Slovan však hrozil z protiútokov a napokon uspel. Madleňákovu strelu vyrazil Greif, tá sa dostala k Mohovi, ten prihral na osamoteného Dražiča, ktorý poslal Slovan do dvojgólového vedenia. Ružomberku sa predsa podarilo zdramatizovať záver, keď v 90. minúte skóroval Jedinák, ale napokon všetky tri body zostali v Bratislave.

MŠK Žilina - ŠKF Sereď 1:2

20.04.2019 17:00

Góly: 73. Miroslav Káčer - 2. Alex Iván, 70. Miloš Lačný

V Žiline sa papierové predpoklady nenaplnili: domáci MŠK podľahol v skupine o titul nováčikovi zo Serede o gól 1:2 (0:1).

Zápas sa sotva rozbehol a hneď sa menilo skóre. V druhej minúte nedorozumenie v obrane MŠK potrestali hostia. Kuzma našiel zo stredu žilinskej šestnástky úplne voľného Ivána, a ten z ľavej strany prekonal bezmocného Dominika Holeca - 0:1. V jedenástej minúte vyrazil dopredu český obranca Martin Sus. Prenikol až pred Holeca, a jeho krížnu strelu brániaci hráč MŠK tečoval na rohový kop. Po ňom sa do dobrej pozície na ľavej strane dostal Pankarićan, ale jeho center pred bránku Holec chytil.

V 17. minúte pekne zahrali Žilinčania. Káčer v obrane zachytil rozohrávku Serede a po pravej čiare vysunul Tomiča. Ten vrátil loptu svojmu kapitánovi, ktorý našiel v šestnástke Boženíka. Róbert vypálil z otočky, a Nwolokor loptu smerujúcu k pravej tyči dokázal vyraziť. Sereď hrozila z každej pozície. V 21. minúte Iván vysunul Kuzmu, ktorý delovkou poriadne preveril žilinského gólmana. V 37. minúte Mihalík zľava odcentroval do šestnástky súpera, Tomič ale loptu z prvej poslal vysoko nad. Minútu pred koncom prvého polčasu domáci vrátili loptu do ohňa a Boženík pálil tesne vedľa pravej tyče.

V 59. minúte Káčerov center našiel hlavu Tomiča, ktorý v páde hlavičkoval vedľa. V 62. minúte Pečovský po ľavej strane vysunul Mihalíka, ktorý nabil Káčerovi. Kapitán Žiliny loptu trafil z prvej, tá však skončila tesne vedľa ľavej tyče. V 67. minúte tečovaná strela Kašu z diaľky padla presne pred Gerebenitsa, ktorý loptu v páde nezasiahol. V 70. minúte Lačný krížnou strelou k pravej tyči zvýšil vedenie Serede na rozdiel dvoch gólov.

O tri minúty nato Škvarka krátko po svojom príchode na trávnik vysunul po ľavej strane Mihalíka. Druhý menovaný našiel Káčera a kapitán "Šošonov" napálil pod brvno Nwolokorovej bránky - 1:2. V 85. minúte mali žlto-zelení veľkú šancu na vyrovnanie. Kaša z hranice šestnástky napálil tesne nad. Domácim nepomohol ani nadstavený čas. MŠK Žilina prehral na domácom trávniku so Sereďou nečakane 1:2 (0:1).

Zemplín Michalovce - DAC Dunajská Streda 0:2

Góly: 57. Éric Davis, 78. Máté Vida

Unavené Michalovce privítali v 5. jarnom kole nadstavby Dunajskú Stredu, ale nedarilo sa im. Favorit stretnutia nedal domácim šancu ani na jeden gól a vyhral dvomi presnými zásahmi.

Východniari nastúpili v pozmenej zostave oproti tej, ktorý vybehla na trávnik v pohári proti Žiline, tri body sa však očakávali na konte DAC. A ten aj duel začal aktívne, strela Krištofa Vidu v prvej možnosti mierila do konštrukcie brány a skóre sa teda nemenilo. Žrď potom zvonila aj na druhej strane, pretože dlhokánsky lob skúsil Žofčák a opäť to teda skončilo len na tyči. Ten istý hráč o pár minút neskôr mieril strelou tesne vedľa. V prvom polčase ešte zaujala akcia, po ktorej musel Jedlička Kountouriotisovu strelu vytesniť na roh. Michalovce mali poriadnu smolu v závere polčasu, pretože Žofčák svoju ďalšiu strelu namieril opäť len do žrde.

Po prestávke sa DAC otriasol z ofenzívnej sily domácich a sám skúsil niečo vpredu vymyslieť. A veruže sa im to aj podarilo podľa predstáv. Desať minút po hvizde rozhodcu mieril Davis priamy kop do múru, ale po odraze od neho sa lopta dostala do siete - 0:1. Zemplínčania nešťastne prehrávali a z tohto úderu sa nevedeli spamätať. DAC domácich do ničoho nepúšťal a v 78. minúte sa opäť žltomodrí dostali do gólovej šance. Kristopher Vida využil nahrávku a upravil na konečných 0:2.

Góly: 80. Jean Deretti

Nečakaný výsledok sa zrodil v Trnave. Tá po odvetnom pohárovom zápase ani tentoraz Senici nedala gól, naopak, hostia sa radovali z troch bodov vďaka jednému vsietenému. A v záchranárskych prácach majú všetko vo svojich rukách, pretože Vion len remizoval. Hrdinom sa stal Deretti desať minút pred koncom.

V hre ide o veľa, veď Zlaté Moravce a Senica sa predbiehajú v tom, kto skôr získa viac bodov v boji o záchranu. Na šťastie pre Záhorákov Vion tentoraz nevyhral a dobrá správa pre nich je aj to, že do bojov o prežitie je už reálne namočená aj Podbrezová. V Trnave sa viac smerom dopredu snažila práve Senica, viackrát totiž ohrozila bránu súpera. Prvé nesmelé pokusy ešte toho veľa neznamenali, ale z bránkovej čiary musel po piatich minútach odvracať Janečka. Spartak mal za celý polčas len jednu dobrú príležitosť, keď v 16. minúte unikol po pravej strane Pekár a centrovanú loptu zakončil Yilmaz vedľa. Istejšia smerom dopredu bola stále Senica, ale vyložená šanca v prvom dejstve už neprišla.

Po prestávke sa pre zmenu aktívnejšie do útočenia zapájali Trnavčania, ale Senice nič podstatné vlaňajšiemu majstrovi nedovolila. V ojedinelej šanci Yilmaz mieril vedľa, písala sa 62. minúta. Po priamom kope Grendela neskôr mal prácu Taborda, ale poradil si. Desať minút pred koncom to ale prišlo. V tom čase Vion proti Nitre vyhrával a tak mala Senica namále. Mendesov center ale Deretti hlavou umiestnil do siete a Senica viedla. Pár minút pred koncom mieril vedľa hlavičkou Markoski a v závere bol na nosidlách vylúčený Grendel. Nič to ale už na výsledku nezmenilo a Trnava doma prekvapujúco podľahla zachraňujúcej sa Senici 0:1. Hostia tak poskočili vyššie, keďže Vion prišiel o výhru v nadstavenom čase.

Železiarne Podbrezová - AS Trenčín 0:0

Góly: -

V tuhom boji o záchranu vo Fortunalige remizoval FK Železiarne Podbrezová s AS Trenčín na domácej tráve bez gólov 0:0.

V druhej minúte odrazenú loptu spred šestnástky trafil z voleja meter vedľa rohu brány Hlohovský. V dvanástej minúte jednoduché zakončenie Wiezika hlavou vystihol brankár Chudý. V trinástej minúte zakončoval spred šestnástky k žrdi Hlohovský; znova zasiahol Chudý. V prvých dvadsiatich minútach si výraznejšiu šancu nevypracoval žiadny z tímov. Po polhodine hry poslal Hlohovský center na zadnú žrď, kde sa ocitli traja voľní podbrezovskí hráči. Chudý predviedol veľmi dobrý zákrok proti hlavičke Paraja. Po rohovom kope v 32. minúte nasledovala ďalšia šanca. Najskôr si domáci pýtali penaltu za ruku po zakončení z osi ihriska, potom strieľal do hráča pred sebou Paraj. V 38. minúte vystrelil takmer z polovice ihriska Čataković, Vantruba bol von z brány. Avšak nenechal sa zaskočiť a hrozbu nakoniec eliminoval.

V 67. minúte Kiwior znova nezvládol situáciu, keď okolo neho prebehol Bukari. Prudký center pred bránu Vantrubu minuli Umeh aj Corryn. V 72. minúte Hlohovský takmer strelil gól priamo z rohového kopu. O päť minút sa Bukari opäť pohral s Kiwiorom a z pravej strany šestnástky zakončil prudko k žrdi. Vantruba predviedol reflexívny zákrok. V 84. minúte Bukari potiahol k šestnástke domácich. V otvorenej obrane zakončoval pod brvno, no Bartoš tento pokus zrazil na rohový kop. Po dvoch nadstavených minútach zápas skončil. Podbrezová remizovala s Trenčínom bez gólov 0:0.

FC Nitra - FC Zlaté Moravce 2:2

Góly: 34. Frederik Bílovský, 90+5. Pavol Farkaš - 1. Tomáš Ďubek, 44. Branislav Ľupták

Trogári si s ViOn-om body podelili. FC Nitra remizovala so Zlatými Moravcami na domácom trávniku 2:2 (1:2).

Prešlo len pár sekúnd a ViOn už skóroval. Na ľavej strane naznačil center, potom lopta prišla na ľavačku Ďubeka, a ten strelou pod brvno rozvlnil sieť - 0:1. V 21. minúte vnikol do šestnástky Charizopulos. Vyhol sa niekoľkým protihráčom a prihrával na vzdialenejšiu žrď. Lopta tentoraz minula bránku. V 34. minúte bolo vyrovnané. Niba udržal loptu na útočnej polovici a posunul ju na ľavú stranu Chovancovi. Jeho center v šestnástke našiel Bilovský a zakončil k žrdi - 1:1. V 44. minúte odvrátili domáci Ďubekov rohový kop. Lopta sa však dostala za šestnástku, odkiaľ Ľupták prepálil všetko v smere strely a bolo 2:1 pre Moravce.

V 62. minúte urobili Nitrania chybu v strede poľa. Po prieniku Šveca mohli ísť hostia do dvojgólového vedenia. Zakončovateľ však loptu poslal na ľavú žrď. V 65. minúte si Švec zasekával obrancu, ale jeho strelu napokon zblokoval Farkaš. Krátko nato si dlhý center na ľavú stranu spracoval Chovanec a preposlal ju do veľkého vápna. Nitra vybojovala roh, po ktorom lopta skackala v šestnástke. Zaznelo brvno a volej Sokovića odrazil Chovan. V 75. minúte zahral rohový kop Zlatých Moraviec Orávik. Hráči Zlatých Moraviec skórovali, avšak z ofsajdu. V 77. minúte trafili Nitrania ďalšiu žrď. V piatej nadstavenej minúte Vestenický presunul loptu v šestnástke na Farkaša, ktorý zakončil a Čögley už nedokázal odvrátiť. Viac sa udiať nestihlo, a tak FC Nitra remizoval doma s ViOn-om Zlaté Morace 2:2.