24.09.2012 19:30 CET
1 : 2
(0:0)

Sparta Praha - Sigma Olomouc 1:2

Olomouc vykradla Letnou! Sparťané před vlastními fanoušky prohráli se Sigmou 1:2 a místo návratu na první místo tabulky dovolili svému soupeři, aby se přiblížil na dostřel jediného bodu. Hrdý klub je aktuálně třetí a vzpamatovává se z druhé ligové (a třetí celkové) prohry v řadě. Hrdinou zápasu se stal střelec dvou branek Michal Ordoš.

Diváci v Praze sledovali utkání dvou rozdílných poločasů. Zatímco prvních 45 minut hrozila prakticky pouze Sparta, po přestávce Olomouc zabrala a nakonec dokázala vyválčit všechny body. Skóre otevřel v 61. minutě z penalty domácí Václav Kadlec, avšak radost rudého tábora vydržela pouze 5 minut, kdy se poprvé prosadil Ordoš. Tentýž hráč pak definitivně rozhodl v 78. minutě.

Po porážkách v Plzni a Lyonu cítili domácí, že je třeba zabrat, a úvod zápasu tomu odpovídal. Už po pěti minutách poprvé zahrozil Kadlec, jehož střelu po Pavelkově centru musel obětavým zákrokem likvidovat až výborný Dreksa. V 17. minutě se letenské ochozy otřásly podruhé, a opět u toho byl přesně centrující Pavelka; jeho kolmice našla Krejčího, který přízemním pasem posunul na Kweukeho. Před kamerunským střelcem zívala prázdná brána, ale i tuto situaci nakonec zmařil bránicí hráč Sigmy, tentokrát Škerle.

Po půlhodině hry dostal africký útočník šanci na reparát. Aktivním pressingem donutil k chybě rozehrávajícího gólmana Blahu, načež se míč dostal ke Krejčímu a poté Kadlecovi. Mladý forvard našel opět Kweukeho, který posunul na křídlo Kadeřábkovi a juniorský reprezentant vypálil do boční sítě. O devět minut později pak Sparťané promeškali možná nejlepší příležitost celého poločasu: po rohovém kopu se po míči sápali Švejdík, Kweuke i Kadeřábek, ale zakončit se v těsné blízkosti Blahovy brány podařilo až Kadlecovi. Míč však do sítě neprošel - obětavě blokující obrana Sigmy byla proti.

Hosté si na první zajímavější situaci museli počkat až do druhé půle, konkrétně do 47. minuty. Po ose Hořava - Petr se míč dostal ke sparťanskému obránci Gilovi, jenže ten jej srazil pouze na kopačky Doležala. Od inkasovaného gólu uchránil favorita výborně vyběhnuvší gólman Vaclík.

Sparta však byla v součtu celého zápasu aktivnějším týmem, a zaslouženého gólu se dočkala po hodině hry. Vše se odehrálo v režii aktivního útočného dua Kweuke - Kadlec: první jmenovaný se probíjel hostující obranou a zastavil jej až nedovolený zákrok Blahy, který domácího útočníka srazil k zemi. Rozhodčí nekompromisně ukázal na penaltový puntík, a Kadlec touto příležitostí nepohrdl - 1:0.

Olomouc jako by inkasovaný gól nabudil a hned o minutu později mohlo být vyrovnáno, jenže to by si Schulmeister musel lépe poradit s nebezpečným centrem Ordoše; míč pouze proskákal kolem Vaclíkovy brány. Sigmu to však mrzet nemuselo, neboť v 66. minutě už bylo srovnáno: Gil nedokázal odvrátit Rossiho centr od rohového praporku, k míči se dostal Michal Ordoš a usměrnil jej ke vzdálenější tyči - 1:1.

V 75. minutě mohl po rychlé akci skórovat opět Ordoš, ale Vaclík byl na místě s vynikajícím zákrokem; na druhé straně se jen pár vteřin poté probil do další šance Kweuke, který využil skvělého pasu Matějovského a šel sám na Blahu, jenže strážce olomoucké svatyně napodobil svého kolegu a udržel skóre vyrovnané.

A o tři minuty později už padl vítězný gól. Olomouc zahrávala rohový kop, Škerle vybojoval míč a ten se následně dostal až k volnému Ordošovi, který zblízka do prázdné brány stvrdil nečekané vítězství - 1:2. Olomouc mohla následně vedení ještě zvýšit, ale Doležal v brejkové situaci na Vaclíka nevyzrál. To však hosty ani v nejmenším mrzet nemuselo.

Autor: Dominik Zezula / onlajny.com