17.02.2008 20:15 CET
1 : 0
(0:0)

Slavia Praha - České Budějovice 1:0

Trapná návštěva dvou tisíc diváků dlouho podtrhávala neschopnost slávistů vstřelit gól. Ten však v závěru přeci jen přišel. Vítězství zařídil Jaroslav Černý, na podzim ještě hájící dres Budějovic, a splnil si tak přání, které vyřkl před zápasem. Slavia si tak udržela náskok před Spartou.

Od počátečních vteřin bylo jasné, kdo bude udávat tempo a kdo čekat na rychlé brejky. První nebezpečnou, avšak nepřesnou střelu vyslal ve 14. minutě slávistický Černý, k němuž se dostal odražený míč. Prudká střela z první zpoza vápna prolétla kolem levé tyče. Přes převahu domácích se žádné gólové šance nerodily a zápas postrádal na záživnosti. Většina akcí totiž končila standardkou, ze které domácí nic vytěžit nedokázali. Ve 29. minutě dvakrát vyšla Slavii hra na hranici ofsajdu. Ivana přesnou nahrávkou přes obránce našel Toleského, ale ten, naprosto osamocený, z prostřed vápna nedokázal překonat dobře vyběhnuvšího Kučeru. Převaha slávistických byla, až na jeden světlý moment, v první půli bezzubá, a to díky tvrdé hře a dobrém pokrytí standardních situací od hostujících hráčů.

Úvod druhé půle přinesl spornou situaci, když Ivana našel přihrávkou ve vápně Toleského, který byl důrazně atakován Peroutkou. Rozhodčí penaltu neodpískal a diváky zůstal nepochopen. Stále ještě v počátku poločasu se naskytla dobrá příležitost pro Toleského, přímý kop těsně před vápnem zakroutil k bližší tyči, přesněji přímo do tyče. Kučera by byl bezmocný. Po hodině hry přišla asi největší šance pro Budějovic. Mrkvička dostal přihrávku za obranu a po střele ke vzdálenější tyči mohl litovat opačné falše.

I druhou spornou situaci rozhodl sudí v neprospěch Toleského a odpískal při nejlepším minimální ofsajd, gól po odpískání navíc ocenil žlutou kartou. Do další šance poslal hlavičkou Kalivoda opět Toleského, jehož tvrdou umístěnou ránu skvěle vyrazil Kučera. Obrovskou šanci pak spálil Stráský. Hosté šli do brejku, Vozábal z dvaadvaceti metrů nepříjemně vypálil, skákavou střelu vyrazil Vaniak pouze ke Stráskému, který odkrytou branku trestuhodně přestřelil. A tak mohla přijít radost na domácí straně. Proti Kalivodově střele ještě Kučera bravurně zasáhl, vyražený míč se však dostal k volnému Černému a ten propálil, co se dalo. Ve druhé minutě nastavení ještě obětavě skočil do střely Peroutkovi střelec gólu Černý, a chvíli poté tak mohli domácí slavit.

Budějovice do zápasu šly s taktikou rychlých brejků a kouskování hry. To mělo za následek skoro třicet faulů hostů, ale také dvou velkých příležitostí na překvapující gól. Slavia přišla během hry o dvě posily, Střihavku a Jarolíma, což nejspíše mělo za následek ne zrovna očekávaný počet šancí domácích.

Autor: Josef Gvoždiak