24.01.2010 20:45 CET
2 : 0
(1:0)

Inter Milán - AC Milán 2:0

Milánské derby nakonec přineslo téměř vše, co by měl dobrý fotbal obsahovat. Branky, šance, vyloučení i neproměněnou penaltu. Derby della Madonnina ovládl Inter Milán, který, ačkoliv hrál dlouhou dobu v početní nevýhodě, vyhrál 2:0. O branky se postarali Milito a Panděv. Nerazzurri si tak pojistili první místo a směřují za další obhajobou Scudetta.

Velmi sledované utkání začalo ve velkém tempu a hned v úvodu bylo k vidění několik zajímavých situacích. Vůbec první gólovou šanci si na své konto připsal Wesley Sneijder, jenž se dostal ke střele z velmi dobré vzdálenosti, jeho rána však jen těsně minula Didovu branku. AC tolik nebezpečné nebyl, kombinace Ronaldinha, Antoniniho a Borriella sice byla pohledná, nicméně italský útočník hodně přestřelil. Diváci nemuseli na první branku čekat příliš dlouho, už v 10.minutě si Milito zpracoval přesný Panděvův centru a střelou na zadní tyč nedal Didovy šanci - 1:0 pro Inter. Při této brance trošku zaváhal Abate, jenž argentinského střelce neuhlídal. Milito byl i v další velké šanci Nerazzurri, z mírného úhlu však pouze vyprášil Didovo rukavice. Inter byl o něco více aktivnější, další střelecký pokus zaznamenal Panděv ale Dida s jeho střelou neměl výrazné potíže.

Ve 26. minutě došlo k velmi diskutabilní situaci, nejprve Lucio evidentně přifilmoval pád a byl po zásluze potrestán žlutou kartou, na to zareagoval Wesley Sneijder, jenž hlavnímu sudímu cynicky zblízka zatleskal, to se panu Rocchimu nelíbilo a Sneijderovi na oplátku udělali červenou kartu. Záložník Interu byl z verdiktu velmi překvapený a jeho odchod do šaten doprovázeli četné emoce. Jestliže tato situace zvedla Morattiho ze židle, o chvíli později tomu bylo jinak. Maicon totiž zahrál v pokutovém území rukou a klidně se mohla pískat penalta ve prospěch AC Milán, hlavní sudí však ukázal aby se hrálo dál.

Početní převaha pochopitelně nutila AC Milán k ofenzivní snaze, přímý kop Pirla byl tečovaný a změnil tak směr, ovšem i tak šel jen těsně nad. Také na druhé straně se mohla pískat penalta, Abate tak trochu "rukama nohama" zastavoval v pokutovém území Panděva a pokud by Gianluca Rocchi odpískal penaltu, byť přísnou, nemohl by se Abate divit. První poločas ukončila nebezpečná střela Pirla, která šla nad, brankář Interu Julio Cesar tak nemusel v průběhu prvního poločasu výrazně zasahovat.

Druhý poločas odstartovala šance Interu, Panděv skvělou prací vyslal do šance Milita ale Dida byl na místě. Problémy neměl ani na druhé straně Cesar po hlavičce Borriella, Rossoneri vytěžili pouze roh. Doposud největší šanci AC v celém zápase měl Borriello, který se dostal po centru Beckhama k velmi nebezpečné hlavičce, naštěstí pro Inter ale přestřelil. Inter sice hrál o deseti ale byl to on, co mohl zvýšit vedení. Dvojice Panděv - Milito si poradila s celou obranou AC a prvně jmenovaný nastřelil tyč ! Někdejší útočník Lazia si vše vynahradil o chvíli později, když se trefil krásný přímým kopem - 2:0. Pro AC Milán to byla velká rána, ten se sice tlačil více dopředu ale obrana Interu ho víceméně nepouštěla do zakončení.

V závěru utkání se přece jenom mohlo konat drama, Huntelaar v pokutovém území trefil ruku Lucia, a jelikož to byla jasná gólová pozice, tak obdržel brazilský stoper červenou kartu. K nařízené penaltě se postavil Ronaldinho a už při pohledu na něj bylo jasné, že něco není v pořádku. Ronaldinho byl skutečně nějaký pobledlý a svojí penaltu nasměroval přesně do míst, kam sebou "švihl" Cesar. Milán tak přišel o možnost vrátit se zpět do utkání. V nastaveném čase se zaskvěl i Dida, jenž zastavil v jisté šanci Maicona. Inter Milán nakonec vyhrál 2:0 a míří za obhajobou.

Autor: Ondřej Linhart