Další články

Maroko trenéra měnit nebude, Regragui má důvěru

Účastníci letošního afrického šampionátu stihli během turnaje provést řadu trenérských změn a na seznam propuštěných kormidelníků nakonec nepřibude Walid Regragui, marocký svaz mu po dnešních jednáních vyslovil důvěru.

Regragui nevylučuje konec u marocké reprezentace. Selhali jsme, přiznal po vyřazení

Africký pohár národů pravidelně přináší řadu překvapení a k jednomu došlo i na účet Maroka. Walid Regragui se svým týmem v prosinci 2022 bojoval o medaile na mistrovství světa, kontinentální šampionát ovšem skončil krachem už v osmifinále.

Africký pohár přišel o dalšího favorita. Ortel podepsal Maroku penaltový smolař Hakimi

Reprezentanti Jihoafrické republiky vyřadili v osmifinále Afrického poháru národů po výhře 2:0 Maroko. Jeden z největších adeptů na zisk trofeje prohrával od 57. minuty, kdy se prosadil Evidence Makgopa. Berberští lvi dlouho dobývali bránu soupeře marně a obrovskou šanci na vyrovnání dostali až v závěru poté, co jim sudí přiřkl pokutový kop. K němu se teprve podruhé ve své kariéře postavil hvězdný bek Achraf Hakimi, jenže ho stejně jako v listopadu roku 2023 v kvalifikaci o mistrovství světa neproměnil.

Ziyech vystavil stopku Zambii a přinesl radost do tábora pořadatelů

Hráči Maroka zvítězili ve třetím kole skupiny F Afrického poháru národů nad Zambií 1:0. Gólové ticho dokázal v první půli prolomit stále ještě kmenový hráč Chelsea Hakim Ziyech. Bývalé Severní Rhodésii stačilo k postupu alespoň vyrovnat, to však pečlivá defenziva Severoafričanů nedopustila, a tak Zambie skončila na nepostupové třetí příčce. Její porážka zároveň udělala velkou radost pořadatelskému Pobřeží slonoviny, na které se usmálo štěstí v podobě poslední osmifinálové místenky.

Favorita z Maroka odsoudil k prvnímu zaváhání střídající útočník Stuttgartu

Maroko ve svém druhém zápase na Africkém poháru remizovalo v rámci skupiny F s Demokratickou republikou Kongo 1:1. Berberští lvi měli skvělý vstup do utkání, když už v šesté minutě vsítil první branku Achraf Hakimi. Outsider duelu se ale statečně pral o srovnání a i přes neproměněnou penaltu Cédrica Bakamba se ho nakonec dočkal. V 76. minutě totiž zaúřadoval útočník Stuttgartu Silas, jenž na trávník nastoupil jen o chvíli dříve. Příchody z lavičky přitom dobře zná i z působení v německém celku.

Semifinalista mistrovství světa začal pouť za trofejí nekompromisní výhrou

Maročané si ve svém prvním utkání skupiny F Afrického poháru podle předpokladů poradili s Tanzánií, kterou porazili vysoko 3:0. Za hvězdami nabitou reprezentaci ze severu Afriky se prosadila bývalá opora anglického Wolves Romain Saïss, jenž ve 30. minutě rozhodl o zisku tří bodů. Po změně stran pomohlo Maročanům i vyloučení Novatuse Miroshiho, krátkou přesilovku totiž poté využili ke dvěma dalším trefám.

Africký pohár národů: 24 důvodů ke sledování všech účastníků (3/3)

Už jen jednou se vyspíme a dostaneme po dvou letech další injekci pravého nefalšovaného afrického fotbalového svátku, a tak uzrál čas na "popkulturní” představení poslední sady účastníků. Také tento díl přitom zůstane věren přístupu tzv. "od Šumavy k Tatrám”, tedy od geopolitických zajímavostí až po kulturní. A možná přijde řada i na fotbal...

Maročané navázali na úspěšné MS, v přátelském duelu porazili Brazilce

Brazilští fotbalisté v prvním utkání od loňského mistrovství světa podlehli v přípravě 1:2 Maroku, které na šampionátu v Kataru překvapilo čtvrtým místem. Historické vítězství nad pětinásobnými mistry světa před zraky 65.000 diváků na stadionu v Tangeru zařídil gólem v 79. minutě střídající záložník Sampdorie Abdelhamid Sabiri.

Maroko se připojí ke kandidatuře Španělska a Portugalska na MS 2030

Maroko se bude společně se Španělskem a Portugalskem ucházet o pořadatelství fotbalového mistrovství světa v roce 2030. Obě země z Pyrenejského poloostrova původně plánovaly kandidaturu s Ukrajinou, ta ale nyní vzhledem k nejistotě kvůli pokračující ruské invazi ustoupila do pozadí a do hry vstoupili Maročané. Oznámili to zástupci africké země na kongresu FIFA v Kigali.

Halilhodžić se stále nesmířil s odvoláním. Připravili mě o životní šanci, zlobí se

Trenér Vahid Halilhodžić nikdy neodpustí vedení marockého svazu, že ho krátce před startem mistrovství světa odvolalo. Maroko se poté v Kataru čtvrtým místem postaralo o nejlepší africký výsledek v historii.

Zápisník z Kataru XXI. aneb Maroko se s medailovými ambicemi ounáhlilo

Afrika na historický zápis na medailové pozice musí čekat ještě minimálně čtyři roky, Maročané totiž nevyužili šance stvrdit svoji famózní jízdu ziskem cenného kovu a v duelu o 3. místo prohráli s Chorvatskem. Naopak výběr Zlatka Daliće potvrdil svoji pozici na fotbalové mapě ziskem druhé medaile ze dvou pokusů.

Výsledek je spravedlivý, jednoho dne se dočkáme afrických mistrů světa, řekl Regragui

Trenér Maroka Walid Regragui byl navzdory porážce v utkání o třetí místo na mistrovství světa s Chorvatskem (1:2) na svůj tým hrdý. Sedmačtyřicetiletý kouč stejně jako po semifinálové prohře s Francií cítil, že jeho mužstvo bylo s velkým množstvím zraněných hráčů už na pokraji sil. Čtvrtým místem přesto dosáhlo na nejlepší africký výsledek v historii. Regragui je přesvědčený o tom, že se africké týmy budou nadále zlepšovat.

Chorvatsko bylo v duelu s Marokem o jednu branku lepší a bere bronz

Opět se potvrdilo, že v zápasech o třetí místo branky padají. V rámci 22. mistrovství světa byly na katarském Khalifa International Stadium k vidění tři, byť to po první půli vypadalo na větší příděl. Chorvati si tedy po čtyřech letech pohoršili o jedinou příčku. Ani africký tým nemusí smutnit. Odehrál skvělý turnaj, během kterého dokráčel tak daleko, jako nikdy nikdo jiný z jeho kontinentu. Časem proto jistě přebolí i ta skutečnost, že jej zakončil dvěma porážkami.

Řekni, odkud ti lvi jsou. Maročané sbírali svůj senzační tým od Madridu po Montreal

Ať už jejich zápas o bronz proti Chorvatsku dopadne na mistrovství světa jakkoliv, do své rodné vlasti se vrátí maročtí fotbalisté jako hrdinové. Moment vlastně, lépe řečeno do země, kterou reprezentují. Víc než polovina kádru, jenž nyní v Kataru hájí barvy této severoafrické země, se totiž narodila jinde než v Maroku.