18.04.2015 18:30 CET
1 : 0
(1:0)

Chelsea FC - Manchester United 1:0

Už jen dva zápasy k titulu! Chelsea zdolala Manchester United 1:0, a přestože byla většinu utkání pasivnější, soupeře kromě střel zpoza vápna nepustila k žádné významné příležitosti. Chelsea dominovala na vlastní polovině, kde presinkem dělala United velké problémy a parta kolem Rooneyho si s tím nedokázala poradit.

Už od první minuty šla Chelsea do utkání s jasnou vizí - eliminovat nebezpečí hostí a pokud to bude možné, udeřit. I proto hrál vedle Matiće uprostřed zálohy Zouma, který měl na starost obrovitého Fellainiho. Většinu soubojů s ním sice prohrál, ale neumožnil mu za pomoci své síly tvořit pro United šance.

Jednu z největších příležitostí si Man Utd vytvořil už po dvou minutách, kdy agilní Shaw unikl po levé straně a Wayne Rooney z hranice vápna kroutil míč k tyči. Trefil ovšem jen tyč držící síť a De Gea se radoval předčasně. O chvíli později s nejlepší brankář Premier League musel poradit s pěknou kombinací Fábregase s Hazardem, kterou však s pomocí skluzu Herrery uhrál na rohový kop.

Aktivita United byla enormní prvních 15, 20 minut, poté se hra vyrovnala směrem do průměru. V úvodu utkání zahrozil ještě netradiční střelec McNair, jehož tečovaná rána zamířila těsně vedle. Jenže Chelsea v této sezóně proti silný soupeřům hraje dokonale účinně. Courtois se do konce poločasu víceméně neměl kam otáčet, až v závěru poločasu musel před Falcaem vyrážet míč do bezpečí.

To už byl stav 1:0 pro suverénního lídra Premier League, jehož náskok na druhý Arsenal je šest utkání před koncem soutěže už desetibodový. Mike Dean nastavil v celém utkání velmi volný metr, co se posuzování faulů týče, a jeden takový zákrok založil rozhodující akci zápasu. Terry povalil Falcaa, Fábregas v tísni dostal míč k Oscarovi a ten čaroval. Patičkou vyslal do stoprocentní šance Hazarda, jenž vsítil mezi nohama De Gey jediný gól zápasu.

Po změně stran vypadala Chelsea naprosto uvolněně, první minuty držela míč i otěže utkání jasně ve své moci. Jenže převaha se záhy začala přelévat zpět na nohy Manchesteru United, který, když ne lepší, byl v utkání opravdu aktivnější. Blues nicméně hráli to, co potřebovali, a v defenzivě předvedli fantastickou práci, která připomínala dominanci. Zadáci totiž za celý zápas ani jednou nezaváhali.

Naopak Ander Herrera, jeden z lepších hráčů Red Devils málem způsobil druhý gól Chelsea. Po jeho chybě utíkal se Smallingem sám na bránu Drogba, zblokovanou střelu stihl těsně před brankovou čárou Hazard a akrobaticky trefil tyčku. Od šedesáté do sedmdesáté minuty nicméně třetí tým Premier League nepustil lídra k míči.

Sérii příležitostí načal opět McNair, jehož další tečovanou ránu vyrazil Courtois jen s problémy. Vzápětí po chybě Drogby unikl po levé straně Shaw a jeho prudký centr napálil Mata nad. Chelsea nicméně zdobila precizní bojovnost a práce směrem vzad, což deklaroval hlavně Oscar. Jeho návrat a blok Rooneyho střely nejspíš zamezil oslavám hostí. Stejně tak Cahillův blok po Falcaově střele.

Chelsea už v závěrečné dvacetiminutovce neměla ambice příliš útočit. Duch utkání, v němž United útočili a Blues čekali v dokonale zabezpečeném bloku na pochybení, jí vyhovoval. Jedinou šanci Chelsea v této pasáži byla akce Edena Hazarda, těžko zpochybnitelného nejlepšího hráče sezóny, který však tentokrát pálil slabě.

Celých devadesát minut hrát možná překvapivě Falcao, který i přes všechnu kritiku byl místy nebezpečný. Čtvrt hodiny před koncem ostatně utekl Zoumovi a z úhlu trefil boční tyčku. Poslední minuty už si Chelsea pohlídala ve větším poklidu, kromě Herrerova pokusu vyprosit si penaltu na Ivanovićovi, který Dean ocenil žlutou kartou.

Autor: Marek Ustohal