08.03.2014 18:30 CET
4 : 0
(0:0)

Chelsea pokračuje v krasojízdě, smetla zoufalý Tottenham a vede ligu o sedm bodů

75. zápas bez porážky pro Josého Mourinha v lize na Stamford Bridge. Chelsea díky zlepšené hře ve druhém poločase porazila Tottenham 4:0 a v čele tabulky je díky dohrávkám nejbližších rivalů už se sedmibodovým náskokem. Londýnské derby rozhodl Samuel Eto’o, který přitom původně vůbec neměl být v základní sestavě.

Musel ovšem nahradit Torrese, který se zranil při rozcvičce. A hned na začátku byl Eto’o u momentu, který nejspíš měl celému utkání dát zcela odlišný náboj. Kamerunec si na hranici ofsajdu počíhal na kolmici od Hazarda, načež jej před šestnáckou sestřelil vybíhající Hugo Lloris. Od červené karty nicméně gólmana Spurs zachránil nepřesný čárový rozhodčí, jenž odmával postavení mimo hru.

Hlavní domácí aktéři předchozího incidentu si roli vyměnili záhy, když Eto’o vybídl Hazarda do vápna k velké šanci. Nejlepší střelec Chelsea se však při vyhýbání se Llorisovi dostal z ideálního postavení a při zakončení nedokázal míč nacpat do odkryté branky.

Tottenham se v aktivitě nedržel zpátky, k velkým šancím se ale dlouho nedostával. Nejzajímavější situace připravili v počátku snahy oba střední záložníci - Bentaleb nejprve svým "střelo-centrem" minul jak zadní tyč, tak dobíhajícího Walkera, po dvaceti minutách hry pak Sandro napálil odražený míč na branku a Čech reflexivně vyrazil na roh.

Aktivní Eto’o měl půlhodiny po startu další velkou příležitost jak napomoct k otevření skóre. Bentaleb mu namazal do brejku, který ale Samuel nevyřešil ideálně a místo přihrávky Schürrlemu se sám dostal z dobrého úhlu. Následně poslal ránu do boční sítě.

O přestávce Chelsea změnila rozestavení z 4-3-3 na 4-2-3-1, když Lamparda nahradil Oscar. A nová sestava mohla přinést ovoce záhy - jenže Schürrle po rychlém brejku a nedokonalém zákroku Dawsona trefil míč prachbídně.

Kýžený gól vstřelil vedoucí tým Premier League až díky minele Jana Vertoghena. Belgický bek podklouzl při snaze obehrát Schürrleho a v pádu předložil míč před branku Eto’ovi, který se štěstím pod nohou Dawsona a mezi nohama Llorise otevřel skóre.

Definitivně zápas rozhodla situace z 59. minuty, kdy střelec první branky upadl ve vápně po lehkém kontaktu s Kaboulem, za což sudí odměnil Chelsea nejen pokutovým kopem, ale i přesilovkou - stoper Spurs byl totiž poslán pod sprchy. Penaltu pak s úžasným přehledem proměnil Eden Hazard.

Ještě hůře pro Severolondýňany mohlo být čtvrt hodiny před koncem základní hrací doby, kdy po skvělém pasu Williana uháněl na bránu Hazard, ten pak dával před branku do jasné gólovky Eto’ovi, ale před ním odpálil na poslední chvíli míč Sandro. Pár minut nato měl šanci po další akci Williana Oscar, ale vysoko přestřelil.

Přesto se ale Chelsea dočkala dokonce zdvojnásobení snadného vítězství. Tottenham jí totiž další dva góly daroval. Na patnáct minut se na hřiště podíval i Demba Ba a smutný Lloris díky němu tahal míč z brány ještě dvakrát.

Dvě minuty před koncem spadl ve vápně Sandro, když se snažil odehrát Oscarův centr a Senegalec propálil gólmana zblízka. V poslední minutě zaperlil Walker, jehož hlavička domů se stala právě Dembovou kořistí a do prázdné branky pečetil vysoké vítězství 4:0.

Autor: Marek Ustohal