18.08.2012 18:30 CET
2 : 1
(0:0)

Ani Newcastle nepřesvědčil, přesto slaví vydřenou výhru nad Tottenhamem

Debutanti v čele navýsost ambiciózních mužstev dnes svorně selhali. André Villas-Boas se sice se svým Tottenhamem rval až do úplného konce, přesto musí polknout hořkou pilulku. Porážka ve Sports Direct Areně bude Portugalce mrzet i proto, že jeho svěřenci hned dvakrát nastřelili brankovou konstrukci.

Velmi bídný první poločas nabídlo patrně nejočekávanější klání víkendu. Čtvrtý s pátým se celou dobu hodně rozpačitě přetahovali o střed pole, kde se ne a ne dohodnout, kdo jej tedy bude kontrolovat, kdo bude určovat tempo hry. Ostřejší kritiku si nakonec zaslouží Newcastle, jenž k utkání nastoupil v prakticky totožné sestavě, s jakou končil loňský ročník, a přitom působil daleko bezradněji než oslabený protivník.

Tottenham i bez Adebayora, Modriće a Parkera za 45 minut dvakrát orazítkoval brankovou konstrukci; Straky se zmohly akorát na šťastnou teč Demby Ba, která z Cissého špatného pokusu udělala mimořádně nebezpečný projektil, jenž nakonec škrtal pravou tyčku Friedelovy svatyně. Naproti tomu dvěma stoprocentním příležitostem Kohoutů předcházely shodně parádní individuální akci: tu první zakončil sám původce Defoe, jenž skrze výtečnou práci s balonem bleskurychle zamotal nohy svému strážci a pak trefil bližší tyč; ta druhá ústila "jen" v centr Lennona (který předtím úžasně oklamal protivníka) a téměř gólovou hlavičku Balea. Tentokrát zasáhlo břevno.

Magpies dnes troskotali především na špatné organizaci a mizivé komunikaci zejména ve středu pole, kde často výsadní roli Cabayeho přebíral nejméně technický středopolař Tioté. Straky pak působily dosti zmateně, což pochopitelně nezměnila ani 15minutová pauza mezi poločasy. Jenže fotbal holt občas nedává logiku - a dnešní střetnutí tuhle tezi potvrdil. V 55. minutě se totiž zčistajasna prosadil Demba Ba a Newcastle šel do vedení navzdory dosavadní neschopnosti zahrozit.

Za vše mohlo Walkerovo špatné odhadnutí centru zprava a pak prostá Senegalcova genialita. Demba Ba placírkou jemně uklidil míč ke vzdálenější tyči a šel se radovat z prolomení táhlé střelecké mizérie. Že by náběh na další bezchybný podzim? Možná, každopádně ať už si Ba dále povede jakkoliv, Newcastlu k ideálnímu rozjezdu dopomohl jen částečně.

Spurs si totiž sice bez Modriće a Parkera zkrátka a dobře nedokázali zjednat pořádek, takže opět hrozili jen nárazově, jenže i to jim k vyrovnání stačilo. Kupříkladu Vaartův pas za obranu, po němž Lennon v těžké pozici ani nezakončil, šlo nadlouho považovat za nejvážnější hrozbu prohrávajícího Tottenhamu. Nicméně pak stejně v 75. minutě Lennon ojediněle odcentroval pro nehlídaného Defoea a bylo srovnáno. Muž, který v týdnu zařídil výhru pro anglický nároďák, se sice kvůli skvělému Krulovi musel prosazovat nadvakrát, ale na to se historie takříkajíc neptá.

A s trochou nadsázky se také dá říct, že se nebude tázat po jeho úderu jako celku. Nakonec to byl totiž Hatem Ben Arfa, kdo dnes ve Sports Direct Areně pronesl poslední pronikavou řeč. Nejprve vběhl mezi hloupé kleště ve složení Van der Vaart-Lennon, aby se jimi nechal ukázkově sevřít za cenu penalty; a pak si před Dembou Ba obhájil právo sám pokutový kop proměnit. Friedela také skutečně poslal na opačnou stranu a v 80. minutě tak konečně zajímavé utkání nabralo nový směr. A ten už si udrželo, loňská remíza 2:2 se neopakovala.

Autor: Tomáš Daníček