01.01.2013 16:00 CET
3 : 0
(1:0)

Man City snadno porazil Stoke, který přišel o dlouhou neporazitelnost

Deset zápasů trvala série Stoke City bez porážky - a dnes skončila. Manchester City na vlastní půdě Potters porazil snadno 3:0, když se o branky postarali Zabaleta, Džeko a Agüero z penalty. Citizens tak drží odstup za vedoucím Manchesterem United stále na sedmi bodech.

Domácí Manchester City začal zostra, už ve druhé minutě střílel zevnitř vápna Agüero, ale Begović byl u přízemní rány k bližší tyčky včas. Sergio Agüero měl další gólovku ještě v první desetiminutovce, když si na hranici ofsajdu počíhal na Barryho krásný vysoký pas, zpracoval jej na hruď a pohotově pálil - mířil však nad.

Citizens měli dle očekávání jasnou převahu, ale rovněž dle očekávání nebylo právě lehce rozlousknutelným oříškem překonat nejlepší obranu Premier League. Po Milnerově centru zakončoval sváteční hlavičkář Silva nad. Chvíli na to se zaskvěl Asmir Begović, jenž napravil nedůslednost spoluhráčů a skvělou střelu Agüera z hranice vápna výborně vyrazil.

Po půlhodině hry se Manciniho svěřenci dostali dvakrát v krátkém časovém rozmezí k blízkosti úvodní branky. Aktivního Sergia Agüero nejprve ve stoprocentní šanci skvělým skluzem připravil o střelu Wilkinson, ani ne minutu nato pak Argentinec hlavičkoval do tyčky. Defenziva Potters podlehla tlaku Man City až v závěru poločasu, Milnerův přízemní centr dokázal Begović vyrazit jen k Zabaletovi a ten do poloprázdné brány konečně otevřel skóre - 1:0.

Krátce po změně stran ukázal kousek ze své geniality Yaya Touré, jehož chytrý pas poslal Džeka do skvělé pozice a bosenský útočník v nezcela jednoduché situaci napálil míč těsně nad. V šestapadesáté minutě už se někdejší forvard Teplic trefil přesně. Agüerovu střelu Begović sice vyrazil, ale Edin Džeko využil skvělý čich na góly a dorážkou do prázdné brány popřál fanouškům City šťastný nový rok - 2:0.

Citizens okolo šedesáté minuty na chvíli povolili uzdu utkání a Stoke se poprvé dostal k šancím. Z přímého kopu zkoušel překvapit Harta Adam, ale anglický gólman míč dokázal vyrazit. Za okamžik pak rozehrál roh Whelan a Walters spálil velikánskou příležitost, když na zadní tyči z prvního doteku zakončoval, míč zasáhl úplně špatně a netrefil branku.

Definitivní rozhodnutí zařídil pro Man City sudí Oliver. N'Zonzi zfauloval Silvu těsně před vápnem, nicméně arbitr ukázal na značku pokutového kopu. Ten s velikánským štěstím proměnil Sergio Agüero, byť Begović měl míč téměř v rukou - 3:0. Letargického Harta vytrhl z nudy pět minut před koncem Glenn Whelan, který dalekonosnou střelou rozezvonil tyč. Nutno dodat, že jednička Albionu míči na konstrukci dopomohla lehkou tečí.

Autor: Marek Ustohal