01.04.2012 17:00 CET
3 : 1
(1:0)

Adebayor i celý Tottenham se probírají z letargie. Odneslo to Swansea

V duchu navracení se k někdejším standardům se neslo pozdější nedělní klání. Swansea jednak dalo nepříliš inspirativním výkonem zapomenout na nedávná dobrá představení v cizích prostředích, jednak Tottenham - a jmenovitě také Adebayor - zahodil za hlavu hubený březen. Výhrou 3:1 Spurs zase srovnali krok s rivalem z Arsenalu.

Nepříliš atraktivní úvodní dějství zhlédli diváci na White Hart Lane. Tam totiž sice zavítal kombinačně zdatný protivník, který i dnes předvedl několik solidních "ťukesů", zároveň se mu však nevyspali dobře vrchní myslitelé a tvořiči šancí Allen se Sigurdssonem, takže Spurs se Swansea měli problémy leda tak od vápna k vápnu. Jinde velšský soubor nepřesvědčoval, což vyústilo v drtivou převahu Kohoutů, co se čistě množství šancí týče.

Ústřední roli hrál v honbě za gólem především Rafael Van der Vaart, jehož doménou byla střelba z druhé vlny. Napoprvé mu to tedy sice nevyšlo, když zasáhl levý bek Taylor, již v 18. minutě z toho nicméně byla krásná branka. Nizozemec zužitkoval lenosti vracejících se záložníků a bez přípravy zpoza šestnáctky jemně dopravil míč přímo do pravé šibenice.

To každopádně nemuselo být všechno. Na jedinou zajímavou střelu soupeře, jíž se dopustil Routledge, ještě odpovídal Bale jedním nadějným průnikem či pozdějším volejem mimo; a po půlhodině hry zahrozil také stoper Kaboul, když odhlavičkoval na Vorma Van der Vaartův centr z rohu hrací plochy.

Ani druhá půle na proměně tváře zápasu příliš nezapracovala. Jestliže se akorát Swansea po kohoutím úderu ještě víc přikrčilo, po přestávce alespoň hru znovu dokonale vyrovnalo. Navíc v 50. minutě mohlo s trochou štěstí vyrovnat, kdyby se Friedel proti Sigurdssonovi nevytasil s parádním zákrokem. Takto se zvedající hosté dočkali až o něco později, ovšem skrze toho samého borce. Islanďan protentokrát využil Routledgeova sklepnutí, aby z hrany šestnáctky opřel svůj nepřipravený, těžký projektil do země a k pravé tyči.

Následné očekávané domácí přebírání iniciativy probíhalo pozvolna a vrcholilo někdy kolem 70. minuty. Tehdy mimo jiné pokračoval souboj krajanů Vorm versus Van der Vaart, a to konkrétně promptně vyraženou hlavičkou na bližší tyč po průniku a centru Balea. Především ale samozřejmě upoutala situace ze 73. minuty, kdy si pro centr z rohu majestátně doskočil Adebayor a prolomil vlastní tři kola trvající sucho. Bilanci si pak navíc ještě vylepšil koncem 86. minuty, kdy opět ve výskoku tradičně nenašel sobě rovného a nasměroval do sítě pro změnu Lennonův balon.

Autor: Tomáš Daníček