Mistrovství světa - kvalifikace FIFA - Mistrovství světa - kvalifikace 2014

07.09.2012 17:00 CET
2 : 0
(1:0)

Rusko - Severní Irsko 2:0

Účastník letošního evropského šampionátu neměl v úvodním kole kvalifikace nijak lehkou úlohu, nakonec ale náš soupeř ze základní skupiny dokázal udolat outsidera ze Severního Irska. Rozhodnuto však nebylo ani patnáct minut před koncem, po proměněné penaltě však tým vedený novým renomovaným trenérem Fabiem Capellem již udržel výsledek 2:0. O góly se postaral nejprve po půl hodině hry Viktor Fajzulin a v závěru Roman Širokov.

V úvodu zápasu se nic zajímavého nedělo. Za zmínku stojí nepříjemný přímý volný kop Keržakova z deváté minuty, který ale dobrým zákrokem dokázal zlikvidovat gólman Roy Carroll. Právě Keržakov zlobil branku soupeře v úvodním dějství nejvíce. Následně totiž vypálil tvrdě z dvaceti metrů a Carroll musel opět zasahovat, o něco později střílel o pár decimetrů vedle tyče. Hosté se k první střele dostali až ve 20. minutě, ovšem McAuley mířil hodně nepřesně.

Rusové se naopak přesně ve 30. minutě dostali do vedení a zužitkovali mírný tlak. Po přesném centru do vápna sklepl Keržakov na nabíhajícího Fajzulina a ten se přesnou střelou k tyči nemýlil. Rusko bylo od této chvíle ještě aktivnější, do dalších dvou šancí se dostal Keržakov. Nicméně Carroll se tentokráte vytáhl hned dvakrát. Ke konci úvodního dějství prověřil domácího Akinfejeva Kyle Lafferty, z velké vzdálenosti mířil jen do náruče ruského gólmana.

Po změně stran domácí kontrolovali průběh hry a byli mírně lepším celkem, velkých šancí ale bylo vidět poskrovnu. Nejprve hodně mimo hlavičkoval Kombarov, následně nebezpečná rána Širokova orazítkovala pouze tyč. Rozhodující moment utkání se zrodil v 77. minutě, kdy Cathcart fauloval ve vápně Kokorina a sudí nekompromisně nařídil penaltu, navíc za tento zákrok udělil žlutou kartu. Tu s přehledem proměnil Širokov a bylo po zápase.

Domácí pak drželi míč na kopačkách a už se netlačili do bláznivého útočení, Severní Iry do žádné velké příležitosti nepustili. Hosté byli bezzubí hlavně v ofenzívě a dnes na body opravdu neměli.

Autor: Viktor Sandev / uefa.com