Mistrovství světa - kvalifikace FIFA - Mistrovství světa - kvalifikace 2014

12.10.2012 17:00 CET
1 : 0
(1:0)

Rusko - Portugalsko 1:0

Souboj dvou celků, které si to v přímém boji rozdaly o první místo, nakonec dopadl lépe pro domácí Rusko. To díky této výhře vykročilo za přímým postupem na šampionát a předvedlo vskutku dobrý výkon. Portugalsko poslední dobou nepředvádí v kvalifikaci nijak oslnivé výkony. Jedinou branku utkání vsítil už v 6. minutě Alexander Keržakov.

Portugalsko sice rozhodně mělo několik šancí na vyrovnání, jenže po rychle inkasované brance bylo velice těžké dobývat soupeřovu defenzívu i v sestavě s hvězdným Cristianem Ronaldem. Portugalsko tak po třech odehraných duelech bude na druhém místě tabulky, Rusko má o tři body více a ve své skupině ještě nezaváhalo. V pátek se dostalo velice brzy do vedení z první akce zápasu, která hosty určitě zaskočila.

Strůjcem tohoto úspěchu byl Viktor Fajzulin, který v reprezentaci i v dresu Zenitu předvádí obdivuhodné výkony. Ten krásně prošel středem hřiště a poslal nádhernou přihrávku za obranu Keržakovovi, který s přehledem pokořil bezmocného gólmana Ruie Patrícia. Hosté sice mohli následně po čtvrthodině hry srovnat, jenže přesně umístěnou hlavičku Bruna Alvése dokázal fantasticky konečky prstů vyrazit na rohový kop gólman Akinfejev.

Rusko poté skvěle bránilo a nepouštělo protivníka do velkých možností, teprve deset minut po přestávce zahrozil favorit podruhé. Po narážečce Joãa Pereiry s Nanim se na zadní tyči dostával do zakončení Ronaldo, tomu ale ke skórování do prázdné branky chyběl krok. Rusko zahrozilo v 65. minutě, jenže po pěkné individuální akci Bystrova střílel slabě doprostřed branky Glušakov. Portugalci se snažili útočit v poslední desetiminutovce, branku ale nedali.

Do velké šance se naopak probojovali v 82. minutě domácí, když byli v protiútoku čtyři na tři. Tvrdou střelu Kokorina dokázal portugalský gólman vyrazit jen před sebe, jenže Širokov z dorážky pálil mimo. Hosté si nevytvořili až do konce zápasu nějakou výraznější šanci i přes územní tlak a museli tak skousnout hořkou porážku. Domácí naopak ukázali, že na závěrečné turnaje bezpochyby patří a disponují velkou silou.

Autor: Viktor Sandev