Mistrovství světa - kvalifikace FIFA - Mistrovství světa - kvalifikace 2014

07.09.2012 20:15 CET
1 : 1
(1:1)

Litva - Slovensko 1:1

Slováci na úvod kvalifikace o postup na MS remizovali v Litvě 1:1. První branku vstřelila domácí Litva zásluhou Žaliukase. Hosté ještě stihli srovnat do přestávky díky Saparově přesné trefě. V průběhu druhého poločasu se Slovensko dostalo do oslabení díky přísnému vyloučení Pečovského. Tento moment hosty dost poznamenal a v početní nevýhodě nedokázali vsítit vítěznou branku.

První poločas přinesl pohledný fotbal, oba týmy hrály útočným stylem a z toho pramenily i góly. Aktivněji začali Slováci, ti už mohli v páté minutě vést, ale Škrteľ trefil hlavou pouze tyč. Okolo patnácté minuty převzali aktivitu fotbalisté Litvy, tu dokázali potvrdit i gólem. Domácí se dostali do vedení v 18. minutě, kdy zahrávali přímý volný kop z 30 metrů. Na centrovaný míč do vápna si naběhl Žaliukas, ten pak hlavičkou zasunul balón do slovenské brány.

Slovensko se snažilo hned kontrovat na inkasovanou branku, ale všechny útočné náznaky zastavila domácí obrana. V 25. minutě mohlo být vyrovnáno, ale gól Slováků nebyl uznán kvůli ofsajdu. V 29. minutě musel zbystřit slovenský brankář Mucha. Ten se vytáhl skvělým zákrokem, když pokus jednoho z Litevců vyboxoval na roh. O deset minut později přišla další příležitost Slováků, jak srovnat krok s Litvou. Stoch na hranici velkého vápna otestoval pozornost litevského brankáře Karčemarskase, ale ten jeho pokus vyrazil do bezpečí.

Našim východním sousedům se přeci jen povedlo před odchodem do šaten vyrovnat. Stalo se tak v 43. minutě, kdy z hranice pokutového území rozvlnil litevskou síť Marek Sapara. První půle tedy skončila nerozhodně 1:1.

Ihned po změně stran se do útoku tlačili domácí fotbalisté, ovšem nic z toho nevytěžili. Po pěti minutách převzali taktovku Slováci, ale ani si nedokázali poradit se soupeřovou obranou.

V 55. minutě přišlo přísné vyloučení, rozhodčí potrestal faul Pečovského červenou kartou. Tento moment pro zbytek zápasu dost poznamenal slovenský výběr, kdy na hřišti bylo znát, že má o jednoho hráče méně. Stěží si vypracovával útočné příležitosti, které by mohly vést ke vstřelení vítězné branky, i když některé náznaky tam byly. Litevci pozorně bránili.

V 75. minutě zahrozili domácí, když na hranici pokutového kopu se dostal k hlavičce Mikoliunas, ale brankář Mucha jeho pokus zneškodnil.

Do konce zápasu se skóre nezměnilo, Litevci měli ještě dvě šance v závěru, jak dát vítězný gól. Slovensko si tedy z Litvy odváží bod.

Autor: David Křížka / onlajny.cz