Mistrovství světa - kvalifikace FIFA - Mistrovství světa - kvalifikace 2014

1 : 1
(0:0)
Parken, Kodaň

Dánsko - Bulharsko 1:1

Bulhaři odvážejí z dánské metropole cenný bod za remízu 1:1, která ve výsledku nejvíce pomohla třetímu uchazeči o postup na světový šampionát - České republice. Dánové byli takřka v celém utkání aktivnější, přesto to byli oni, kteří prohrávali po brance Maloneva. Domácí ovšem našli odpověď a zachovali naděje na postup, když vyrovnal z pokutového kopu Daniel Agger.

Dánská palebná síla proti výbojným bulharským Lvům nebyla tolik efektivní, jak tomu bývávalo jednoho pátečního večera v Olomouci. Domácí kanonii velmi často naráželi na konsolidovanou defenzívu soupeře i výtečně chytajícího čapáka nizozemského FC Twente Nikolaje Mihajlova.

Vytáhlý brankář již ve třetí minutě bravurně zneškodnil Aggerovu hlavičku po centru opět nesmírně agilní hvězdičky Ajaxu Christiana Eriksena, ale v následujících minutách si mohl spíše odpočinout, což ostatně platí i pro Stephana Andersena v brance domácího celku.

Hra obou mančaftů začínala a končila převážně na mezi šestnáctkami, příležitostné střely z delších distancí pak nemohly brankáře obou týmů výrazněji překvapit. Častěji u mičudy byla domácí skvadra, která si v průběhu nakonec vytvořila několik malých náznaků, které vytěžila z četné řady standardních situací.

Ve třiadvacáté minutě zlikvidoval Mihailov velkou příležitost Nicolaie Stokholma, která odstartovala velkou převahu domácího seskupení, které se ovšem nemohlo prosadit v šestnáctce. Až do hloubi pole zatažení Bulhaři srdnatě odolávali a do konce prvního dějství nepovolili Dánům žádnou střelu.

Hned po obrátce prověřil Mihajlova Dennis Rommedahl, ale i tentokráte byl rychlonohý forvard neúspěšný. Ačkoliv pomalu přebírala domácí jednotka iniciativu, po hrubici defenzívy to byli hosté, kteří se dostali do vedení. Alexandr Tonev se na křídle zmocnil balónu, podíval se do šestnáctky a vyslal na navrátilce do sestavy Stanislava Manoleva krásný centr, s nímž již obránce Fulhamu naložil výtečně. Bulhaři rázem ožili, ale z jejich snahy vyplynulo pouze několik nikterak nebezpečných střel, při nichž byl zejména agilní Tonev.

V jednašedesáté minutě odpověděl na bulharské vedení důležitou vyrovnávací brankou Daniel Agger, jenž s přehledem proměnil nařízený pokutový kop a nakopl své družstvo k dalšímu náporu. Ve střeleckých příležitostech se postupně vystřídali Kjaër, Agger či Cornelius, všichni bezúspěšně. I kvůli střelecké impotenci a chytré hře Bulharů zůstávají Dánové ve hře, nejvíce však patová situace pomohla reprezentaci české.

Autor: Jiří Lapáček