Mistrovství světa - kvalifikace FIFA - Mistrovství světa - kvalifikace 2014

26.03.2013 21:00 CET
1 : 1
(0:1)

Černá Hora - Anglie 1:1

Černohorci uspěli! Na domácím hřišti v Podgorici dokázali uhrát s favoritem z Anglie remízu 1:1 a nadále se tak vyhřívají na čele své kvalifikační skupiny. Hrdý Albion si naopak přímou cestu na šampionát pořádně zkomplikoval..

Hodgsonovi svěřenci přitom dlouho vedli brzkým gólem Rooneyho, který odpověděl na pochybovačné řeči ohledně vzpomínek na poslední zápas se stejným soupeřem (v němž byl vyloučen a přišel o velkou část následujícího Eura) pětatřicátou trefou v reprezentačním dresu; první poločas byl v podání hostů vůbec vynikající. Po pauze se však vše změnilo a najednou to byli Černohorci, kdo tlačil na pilu - Joe Hart se sice dvakrát blýskl výtečným zákrokem, ale branka střídajícího Dejana Damjanoviće nakonec určila spravedlivou remízu.

Nabuzený Rooney byl od prvních minut nejvýraznějším mužem na hřišti, a než se domácí stačili pořádně rozkoukat, přeloboval bezmocného Božoviće - míč se však odrazil pouze do tyče. Černohorský gólman krátce poté zaváhal proti Johnsonově ráně, kterou vyrazil pouze na roh; k němu se postavil Steven Gerrard, našel Rooneyho, a hvězda Manchesteru neměla žádné problémy dopravit míč do sítě - 0:1.

Domácí se sice po inkasované brance zvedli, ale také Angličané zvýšili tempo, a výsledkem byly další šance - James Milner pálil vedle, a Welbeck jen těsně hlavou minul Rooneyho centr. Spolupráce Milnera s Rooneym pak vyústila ve zmařenou příležitost nezastavitelného forvarda z těsného úhlu, a poté se Anglii do cesty postavil sudí Jonas Eriksson - konkrétně svým rozhodnutím, že souboj Saviće ve vápně s Welbeckem nesplňoval penaltové parametry.

Po obrátce Černá Hora konečně pořádně zabrala, a na hřišti do bylo ihned znát. Jovetićova hlavička na zadní tyči byla prvním varováním; následoval zblokovaný pokus Damjanoviće, který přišel na trávník o přestávce. Na anglické kopačky se pomalu začala vkrádat nervozita, hosté lehce ztráceli míče a mohli si hodně oddechnout, když Vučinić pálil ve vyložené šanci nad.

Spolupráce dvou domácích hvězd ze Serie A vyústila v další nebezpečnou situaci - Jovetić našel na pravé straně Vučiniće, který neuspěl ani tentokrát. Tlak Balkánců se však stále stupňoval, a gól takříkajíc visel ve vzduchu; Albion v této chvíli pouze zuřivě bránil hubené vedení.

Hrdinou se mohl stát Joe Hart, který hned dvakrát vytáhl brilantní zákrok; naneštěstí pro hostující fanoušky však obranná hráz nakonec povolila. Gólman Manchester City sice parádně vyrazil další střelu soupeře, jenže v následné skrumáži se nejlépe zorientoval Damjanović a rozjásal horkokrevné publikum v Podgorici - 1:1.

Utkání dvou poločasů nakonec přesto mohlo skončit vítězstvím jednoho ze soupeřů - a byla to Anglie, která málem vytěžila maximum z nejistého výkonu Mladena Božoviće. Domácí gólman si totiž nechal propadnout mezi prsty Gerrardův přímý kop a mohl být hodně rád, že se míč odrazil nad břevno.

Autor: Dominik Zezula / soccernet.com