Mistrovství světa - kvalifikace FIFA - Mistrovství světa - kvalifikace 2014

12.10.2012 19:00 CET
1 : 3
(1:1)

Arménie - Itálie 1:3

Itálie navázala na dosavadní neporazitelnost a v "české" kvalifikační skupině si z horké arménské půdy odváží vítězství 3:1. Zapříčinil se o něj především Daniele De Rossi, který Italům vrátil vedení poté, co na branku Pirla odpověděl vyrovnáním Mkhitaryan. Na konečných 3:1 pak v závěru upravil skóre Pablo Daniel Osvaldo.

Před zápasem si trenér Cesare Prandelli pochvaloval návrat Maria Balotelliho zpět do nominace poprvé od letního mistrovství Evropy, jak právě on dokáže znovu jeho tým ofenzivně nastartovat. Ovšem zlobivé dítě italského fotbalu skolila horečka a do utkání nakonec nezasáhlo. Jeho absence jako by hru hostí poznamenala, po většinu zápasu byli aktivnější Arméni.

Přitom vstup do zápasu měla Itálie velmi slibný. Už ve čtvrté minutě přinutil Pirlo Berezovského ke skvělému zákroku po střele z přímého kopu. O šest minut později se již hostů podařilo ze standardní situace vstřelit branku. Tentokráte se jednalo o pokutový kop po ruce Mkoyana, a Andrea Pirlo neměl se zakončením žádný problém. V přímé hře však Italové tápali a byla to Arménie, kdo se čím dál víc prosazoval a vytvářel šance.

Ve 14. minutě si ještě Buffon poradil s přímým kopem Ozbilize, ale o čtvrthodinu později už byl na pokus Mkhitaryana krátký. Jen chvíli předtím spálil Daniele De Rossi velkou příležitost, když z hloubi vápna dokázal překopnout arménskou branku, potvrdilo se tak známé fotbalové rčení "nedáš, dostaneš". Vyrovnání sice hosty trochu probudilo z pasivity, ale i tak hrozili nadále Arménští fotbalisté. Ještě v první půli prověřili Buffona Ozbiliz s Arzumanyanem, po změně stran pak z dobré pozice těsně minul Mkhitaryan. Když se neujaly ani střely Manoyana s Ozbilizem, zablýsklo se na druhé straně.

Daniele De Rossi v 64. minutě napravil své dřívější zaváhání a silnou hlavičkou pokořil Berezovského po Pirlově centru. Od té chvíle Itálie zapojila své bohaté zkušenosti, jak v závěru zápasu pohodlně ubránit nabyté vedení a zklamané Armény do šancí téměř nepouštěla. Naopak deset minut před koncem ještě Osvaldo hlavou navýšil jednogólové vedení. Autorem centrované přihrávky byl znovu De Rossi.

Itálie tak zůstává ve vedení skupiny B se sedmi body ze třech zápasů. Naopak Arménie po hubené výhře nad Maltou musí přetrpět druhou porážku v řadě a do nového roku půjde s pouhými třemi body.

Autor: Martin Kantor / soccernet.com