18.06.2015 18:00 CET
1 : 2
(1:0)

Italové neudrželi vedení a proti Švédsku vyšli naprázdno

První velké překvapení se odehrálo v Olomouci. Švédsko porazilo Itálii 2:1 i přesto, že hrálo dvě třetiny zápasu v deseti. Nejprve se prosadily obě hvězdy svých týmů - z penalty otevřel skóre Berardi, po změně stran vyrovnal Guidetti. Rozzuzlení poté přinesla až 86. minuta, kdy druhý pokutový kop v zápase proměnil Kiese Thelin.

Premiérové utkání na Andrově stadionu od začátku nenabídlo nikterak strhující fotbal. Italové byli trochu lepší na míči, žádné vyložené šance si ale nevypracovali. To dokumentují i statistiky, během prvního poločasu Di Biagiova družina pouze jednou vystřelila na branku, zatímco Švédové vůbec.

Důležitý moment zápasu přišel v 27. minutě. Švédský stoper Helander chyboval v rozehrávce, míče se zmocnil Berardi, jenž skvělou kolmicí vysunul Belottiho. Unikajícího útočníka Palerma pak trochu nesmyslně v šestnáctce zezadu sejmul Milošević a následoval dvojí trest - červená karta a penalta. Nařízený pokutový kop sám strůjce celé akce, Domenico Berardi, s přehledem proměnil.

Po změně stran mohli hráči z Apeninského poloostrova navýšit svůj náskok, ovšem podařená Baselliho rána bez přípravy skončila kousek vedle. Z vyrovnání se zanedlouho radovalo oslabené Švédsko. Khaliliho přetažený centr od rohového praporku podskočil Sturaro, balón vrátil do malého vápna Lewicki a pohotový Guidetti překonal Bardiho.

Švédy vstřelený gól nabudil a hra se trochu zrychlila. Čtvrthodiny před koncem se však vedení mohli znovu ujat Italové. Zappacosta přihrál do vápna střídajícímu Cataldimu, ten si míč výborně přebral a z druhého doteku pálil těsně mimo. Pár minut nato se počet hráčů na trávníku vyrovnal, když Sturaro neudržel nervy na uzdě, ohnal se po Ishakovi a rozhodčí Sidiropoulos ho po konzultaci s asistentem vyloučil.

Aby to Skandinávcům nebylo líto, řecký arbitr pro ně po červené kartě nařídil i penaltu. Za dlouhým pasem do rohu pokutového území se kromě Ishaka vydal také brankář Bardi, u balónu byl později než švédský útočník, kterého pak navíc fauloval. Chladnou hlavu následně zachoval Isaac Kiese Thelin, rozhodující okamžik zvládl na jedničku a zajistil podceňovanému Švédsku hned na úvod tři body.

Autor: Michal Kovalčík