3 : 1
po prodloužení
(0:1, 1:1)

Adrián v prodloužení poslal Španělsko do finále mistrovství Evropy

Španělsko ještě dvě minuty před koncem prohrávalo v semifinále mistrovství Evropy jednadvacítek Bělorusku 0:1, přesto však po prodloužení slaví postup. V osmdesáté deváté minutě nejprve vyrovnal kanonýr Adrián, v prodloužení pak přidal další branku a vítězství 3:1 po prodloužení pečetil nádherným gólem Jeffren.

Domácí byli po celých sto dvacet minut jednoznačně lepším týmem, přesto jako první inkasovali, když se v závěru první půle prosadil Voronkov. Po přestávce Španělé ještě více přitlačili a odměnou byla zasloužená vyrovnávací branka Adriána dvě minuty před koncem, která poslala zápas do prodloužení. V poslední minutě první nastavené čtvrthodiny znovu udeřil Adrián a rozhodl, rozhozené Bělorusy pak ještě jednou ranou dorazil střídající Jeffren. Španělsko postupuje do finále ME, kde se utká s lepším z dvojice Švýcarsko - Česko.

Zápas probíhal přesně podle očekávání, reprezentanti pyrenejského poloostrova drželi míč na svých kopačkách, dobře kombinovali, ale na hranici pokutového území soupeře naráželi na tvrdý obranný val Běloruska a dlouho to dokonce vypadalo, že přes něj cestu nenajdou, osud utkání však nakonec vzal do vlastních rukou Adrián Lopez a rozhodl.

První významnější příležitost duelu měl v deváté minutě Juan Mata, když to zkoušel technicky zpoza šestnáctky, jenže přestřelil. O deset minut později uvolnil Muniain Thiaga, ten ovšem netrefil míč ideálně a Hutar tak neměl problémy.

Běžela třiadvacátá minuta a poprvé na sebe výrazněji upozornil Adrián, nejlepší střelec evropského šampionátu, to se však teprve zastřeloval, jeho hlavička po nabídce Montoyi ale skončila vedle pravé tyče běloruské branky. Když už se Španělům dlouho nedařilo proniknout před hluboce zatažený blok soupeře, vyzkoušel štěstí z třiceti metrů Dídac, avšak přestřelil.

Poté přišly dvě zajímavé možnosti Andera Herrery, v obou případech ale záložník Zaragozy minul. Ve třicáté deváté minutě byla na stadionu ve Viborgu k vidění ojedinělá příležitost Bělorusů a hned z toho byl gól v síti De Gey. Dlouhý aut Perepečka prodloužil Sivakov k Voronkovovi a ten se nemýlil, hosté vedli 1:0. Tento stav vydržel až do poločasu, a to i přesto, že se ho snažil změnit Thiago Alcantara, Hutar byl však připraven a zasáhl bezchybně.

Druhé dějství otevřel hlavičkový pokus, o který se po centru Thiaga od rohového praporku snažil Montoya, ale přestřelil. Po deseti minutách druhého poločasu znovu dvakrát zahrozil Adrián, zatím to však vypadalo, že nemá úplně svůj den, přes vysoké stopery Běloruska se prosazoval velmi těžko.

Po hodině hry už se nejlepší střelec sestoupivšího Deportiva v sezoně dostal do své první velké gólové příležitosti, vynikající zákrok ale vytáhl Hutar, který vyškrábl kulatý nesmysl na tyč. Jen o další dvě minuty poté se na pravé straně perfektně uvolnil Montoya, narazil si s Matou a protáhl se až do pokutového území, tam ale znovu zasáhl běloruský strážce svatyně.

Patnáct šedesátivteřinovek před závěrečným hvizdem mohlo být rozhodnuto, po Sivakovově rohovém kopu hlavičkoval v gólové pozici Nechajčik, De Gea musel vytáhnout bravurní zákrok. Následoval zdálo se bezmocný tlak Španělů, jenže nakonec to tak bezmocné nebylo. V osmdesáté deváté minutě totiž našel Thiago na pravé straně Jeffrena, ten prudce odcentroval na Adriána a pro něho již z malého vápna nebylo problémem z voleje zakončit do sítě a vynutit si prodloužení.

Na úvod prodloužení zahrozili Mata s Jeffrenem, obě šance ovšem skončily na rukavicích dobře chytajícího Hutara. Až ve sto páté minutě zakombinoval Dídac na levé straně s Matou, míč se dostal ke Capelovi, jenž našel před brankou Adriána a jeho hlavička si už cíl našla.

Sedm minut před koncem prodloužení pak z velké vzdálenosti vypálil Jeffren a přestože je levá jeho slabší noha, napálil míč nechytatelně do šibenice. Španělé tak po velkém boji porazili Bělorusko 3:1 po prodloužení a slaví postup do finále evropského mistrovství.

Autor: Michal Hruška