06.12.2017 20:45 CET
2 : 1
(2:0)

Šachtar uštědřil Manchesteru City první porážku a postupuje

Doposud suverénní Manchester City před zápasem v Doněcku na závěr skupinové fáze Ligy mistrů v letošní sezoně ani jednou neprohrál, ovšem nyní v improvizované sestavě s jistotou postupu tato šňůra končí. Domácí Šachtar totiž utkání ovládl v poměru 2:1 a v nabité skupině F tak v osmifinálovém losu doplní Citizens z druhého místa.

Hosty již nemohl žádný výsledek připravit o vedoucí postavení, a tak manažer Pep Guardiola před očekávaným víkendovým městským derby s Manchesterem United sáhl k celé řadě změn v základní sestavě. Šance se díky tomu dočkali třeba mladíci Adarabioyo s Fodenem či opomíjený stoper Mangala, ovšem vepředu se stále sešlo velmi silné ofenzivní trio Bernardo Silva - Gabriel Jesús - Leroy Sané.

Od úvodních minut však bylo patrné, který tým v tomto měření sil potřebuje bodovat více. V sedmé minutě ještě stihl Fereyrovu střelu do odkryté branky zablokovat Fernandinho, ovšem poté vzal věci do svých rukou Bernard. Brazilský forvard si po pětadvaceti minutách hry našel prostor k zakončení ze značného úhlu a parádní křižnou ranou do horního růžku nedal brankáři Edersonovi šanci zasáhnout. Tentýž hráč měl krátce nato z rychlého brejku další výtečnou možnost rozšířit svůj gólový účet, jenže tentokráte si na pozorného Edersona nepřišel.

Po půlhodině hry však na ukazateli skóre přesto svítil stav 2:0 pro domácí. Povedený Marlosův pas za obranu sladil se svým náběhem Ismaily, poradil si i s vyběhnuvším Edersonem a snadno posléze usměrnil míč do prázdné branky. V závěru první půle se ještě mohlo skóre měnit jednou na obou stranách, ale Gabriel Jesús i Taison byli se svými průniky neúspěšní.

Po změně stran se již Doněck nikam nehnal a bezpečně kontroloval nabyté vedení. Manchester tak sice měl více ze hry, ovšem brankáře Pjatova ohrožoval stále spíše sporadicky. Snížení na rozdíl jediného gólu pak sice přece jen přišlo, ovšem až v druhé minutě nastavení. Po zákroku Butka na Gabriela Jesúse nařídil sudí Benoit pokutový kop, který tvrdou ranou bezpečně proměnil střídající Aguero. Víc už ale Citizens se zápasem udělat nestihli, a tak si po výsledku 1:2 připisují vůbec první prohru v letošní sezoně, byť v celkovém součtu nedůležitou.

Autor: Martin Kantor