23.11.2016 18:45 CET
3 : 3
(0:3)

Utkání mezi Beşiktaşem a Benficou nabídlo šest branek a bodovou dělbu

Naprosto netradiční vystoupení zažili fanoušci na stadionu v Istanbulu, kde místní Besiktas prohrával s vysoce favorizovanou Benficou už 0:3 po poločase, ovšem po změně stran doslova vstal z popela a srovnal na konečných 3:3. Vzhledem k vývoji ve skupině má tento bod pro Beiktas cenu zlata. Pokud totiž dokáže v závěrečném utkání v Kyjevě zvítězit, tak se podívá do osmifinále Ligy mistrů. Za určitých okolností by mu mohl stačit i bod.

Ukrajinskému Dynamu Kyjev navíc už o nic nepůjde a skončí ve skupině na čtvrté pozici. Benfica si to naopak rozdá o postup v přímém souboji v Neapoli a čeká ji vskutku těžká zkouška, remíza by ji pravděpodobně nestačila. Hosté vstoupili do duelu hodně aktivně a už ve 2. minutě mohli jít do vedení, jenže Eliseu trefil z hranice pokutového území pouze bližší tyč. Neuběhly ani dvě minuty a na druhé straně rozvlnil síť domácí výběr.

Jenže radost istanbulského publika byla předčasná, gól nemohl být uznán kvůli ofsajdu. Benfica se dostala do vedení v 10. minutě, gólový účet zápasu otevřel Gonçalo Guedes. Ten po přihrávce od Salvia přetlačil v souboji jednoho z obránců, a i přesto že klopýtl, tak obešel brankáře Fabriho, zakončení do odkryté svatyně již bylo lahůdkou. Lisabonský celek zvýšil svůj náskok o čtvrthodiny později zásluhou Nelsinha.

Po přihrávce od Salvia se elegantně otočil a vystřelil z dobrých dvaadvaceti metrů, jeho nádherná rána se odrazila od horní tyčky přesně ke vzdálenější tyči. Ve 31. minutě to vypadalo s nadějemi Besiktase již hodně bídně. Po obrovském závaru, několika nastřelení konstrukce a dvou obětavých zásazích defenzívy zavěsil z šesti metrů přímo k levé tyči Ljubomir Fejsa. Ve 44. minutě to mohlo být dokonce o čtyři trefy, avšak Salvio hlavičkoval ze značky pokutového kopu těsně nad.

Benfica pokračovala v obrovské pohodě i po změně stran. Ve 49. minutě vystřelil Eliseu z dvaceti metrů a brankář Fabri vyrážel do strany, za další čtyři minuty si za obranu soupeře naběhl Mitroglou a ve stoprocentní možnosti trestuhodně pálil o pár decimetrů vedle levé tyče. Turecký klub se vrátil do hry o bodový zisk v 58. minutě, po pasu Becka zakončoval akrobaticky Cenk Tosun a trefil se famózním způsobem k pravé tyči - 1:3.

Po hodině hry nejprve hosté pálili zblízka nad, poté na druhé straně Tosun nepropálil z dorážky v tisíciprocentní šanci brilantního brankáře Edersona. Zhruba dvacet minut před koncem vystřelil ze střední vzdálenosti Ricardo Quaresma a Ederson byl připraven u přední tyče, nicméně v 83. minutě se dostal Besiktas na dostřel. Ve vlastní šestnáctce totiž nešťastně zahrál rukou Lindelöf a slovinský rozhodčí Skomina ukázal na penaltový puntík. Míč si postavil právě Quaresma a nádherným angličanem rozvlnil síť, hostujícímu strážci nepomohlo ani vystižení směru. V 88. minutě se Ederson vytáhl s neskutečným reflexivním zákrokem proti hlavičce Vincenta Aboubakara, nicméně stejný hráč vyrovnal o minutu později a dostal tribuny do absolutní euforie. Po pasu z levého křídla a následném sklepnutí od Quaresmy zamířil Aboubakar naprosto přesně z pěti metrů k tyči, Ederson byl bez šance.

Autor: Viktor Sandev / uefa.com, espnfc.com