08.12.2015 20:45 CET
2 : 1
(0:0)

PSV otočilo zápas s CSKA Moskva a na úkor ManUtd postoupilo

Fotbalisté PSV Eindhoven dokázali v rozhodujícím zápase základní skupiny Ligy mistrů porazit ruské CSKA Moskva 2:1 a překvapivě si zajistili postup mezi šestnáct nejlepších týmu Evropy. Všechny tři góly byly k vidění v závěrečné čtvrthodině. Ruský celek vedl pro proměněném pokutovém kopu, nicméně domácí dokázali otočit vývoj během osmi minut zásluhou kanonýra Luuka de Jonga a Davyho Pröppera.

Trenér Phillip Cocu před utkáním avizoval, že by chtěl pro fanoušky připravit nezapomenutelný zážitek a to se mu nakonec povedlo. Všichni příznivci celku z Eindhovenu jistě budou na tento úspěch ještě dlouho vzpomínat. PSV nakonec obsadilo ve skupině B druhé místo s deseti body a zaostalo o dva body za vítězným německým Wolfsburgem. CSKA se naopak loučí s evropskými poháry už na podzim s pouhými čtyřmi body.

Utkání bylo dlouhou dobu hodně vyrovnané a příliš vyložených příležitostí k vidění nebylo, rozhodovalo se až v posledních patnácti minutách. První výraznější šanci měli na svědomí domácí po necelé půl hodině hry. Po centru Morena z levé strany se uvolnil de Jong a z osmi metrů prudce hlavičkoval, brankář Akinfejev však dokázal zkrotit balón v rukavicích. CSKA se mohlo dostat do vedení necelých deset minut před přestávkou.

Z přímého volného kopu z levé strany zakroutil balón ke vzdálenější tyčce Tošič a Zoet skvěle vyboxoval balón do bezpečí. Po změně stran měli více ze hry domácí a do další šance se dostali po necelé hodině hry. Z přímého volného kopu vypálil Bruma a jeho dobrá rána jen těsně minula horní levý roh. V 61. minutě po tečované zpětné přihrávce z pravého křídla pálil Musa ze čtrnácti metrů a levou tyč minul o decimetry.

Hosté otevřeli gólový účet zápasu v 76. minutě. Po rohovém kopu Dzagojeva na přední tyč sice obrana PSV míč odvrátila, jenže Andrés Guardado fauloval ve vlastní šestnáctce Tošiče, byl oceněn žlutou kartou a navíc byl nařízen pokutový kop. Míč si na penaltový puntík postavil Sergej Ignaševič a střelu po zemi do protipohybu Zoeta bezpečně proměnil. PSV od této chvíle otočilo o 180 stupňů a za necelé dvě minuty vyrovnalo.

Luuk de Jong si po odvrácené standardní situace zpracoval míč na hranici ofsajdu a pohotovou střelou do protipohybu bezmocného Akinfejeva rozvlnil síť. Už tento výsledek by domácím nakonec stačil k postupu, nicméně výhru domácích zařídil v 86. minutě Pröpper. Ten se na hranici šestnáctky opřel z voleje do míče a nádherně po zemi zamířil k levé tyči, často kritizovaný brankář Akinfejev ani tentokráte nic nenadělal. Hosté se ve zbývajícím čase na odpověď nezmohli a po závěrečném hvizdu vybuchla na stadionu Philips obrovská vlna radosti.

Autor: Viktor Sandev / uefa.com, psv.nl