24.11.2015 20:45 CET
0 : 4
(0:1)

Chelsea potvrdila zlepšenou formu, v Izraeli vyhrála jasně 4:0

Chelsea navázala na těsnou výhru z Premier League a bez větších potíží si poradila i s Maccabi Tel-Aviv. Na hřišti izraelského mistra vedla už po dvaceti minutách zásluhou Cahilla, před přestávkou se navíc nechal vyloučit Ben Haim. Domácí se však nevzdali ani v oslabení a kousat přestali až čtvrt hodiny před koncem, kdy je definitivně zlomily góly Williana s Oscarem. Na konečných 4:0 v nastaveném čase uzavřel Zouma.

Maccabi tak už po pěti zápasech definitivně přišlo o naději zahrát si v pohárové Evropě i na jaře - zbylé tři týmy si to však o postup rozdají až v posledním utkání. Dynamo Kyjev totiž překvapivě vyhrálo v Portu a k účasti v osmifinále ji stačí porazit doma právě Tel-Aviv. Nejhorší výchozí pozici má právě portugalský celek, který při očekávaném vítězství Ukrajinců musí porazit Chelsea - té stačí na Stamford Bridge uhrát remízu.

Utkání na Bloomfield Stadium se na každý pád odvíjelo podle očekávaného scénáře od první minuty, Chelsea se ujala iniciativy a Maccabi nepustila prakticky k žádnému náznaku příležitosti. Sama se však také nehrnulo do kdovíjak šíleného tlaku, spíše se technickými finesami pokoušela otevřít zabezpečenou obranu izraelského celku.

Po čtvrthodině hry vyzkoušel přehodit Rajkoviće z hranice vápna Fábregas, ale přehnal to s razancí a jeho pokus přelétl i břevno. Pět minut nato však Chelsea slavila - Willianův centr si našel Gary Cahill, a přestože jeho hlavičku gólman domácích fantasticky vytáhl na tyčku, Cahill se protlačil i k dorážce a otevřel skóre.

Obraz hry se nezměnil ani poté, Chelsea v prvním poločase ohrozila branku Maccabi hned jedenáctkrát, jenže mezi tři tyče zamířila pouze třikrát. Dvě Cahillovy střely napodobil už jen Hazard, no a jeho pokus sebral Rajković ze země jako malinu. Přesto dostaly naděje Tel-Avivu před přestávkou velkou ránu. Stoper Ben Haim totiž u půlící čáry surově a bez šance zasáhnout míč skopl Diega Costu a byl vyloučen.

Druhé dějství však Londýňané zahájili laxně a v padesáté minutě mohla litovat. Hazard odflákl bránění Rikana a ten z úhlu pelášil úplně sám na Begoviće. Ten však vůbec první střelu na svou bránu brilantně vyrazil. Chelsea byla paradoxně mnohem zranitelnější a nebýt dalšího skvělého zákroku Begoviće, mohl vyrovnat Zahavi.

Ten se po hodině hry dostal do vyložené šance, když Maccabi dovedlo téměř do konce brejk, jenž zahájil ztrátou Cecs Fábregas. Krátce předtím navíc mohlo být de facto po zápase, jelikož Rajković vychytal velkou šanci Hazarda a za chvíli ještě větší příležitost Garyho Cahilla, kterou mu výborným centrem připravil Rahman Baba.

Favorit se mohl definitivně uklidnit až v třiasedmdesáté minutě, a to zásluhou nezastavitelného "krále mrtvého míče" Williana. Brazilec dostal příležitost k přímému kopu z nějakých dvaceti metrů, což je jeho dokonalá parketa. Potvrdil to i nyní, zamířil nízko, ale přesně k tyči mimo dosah Rajkoviće. V pátém utkání Ligy mistrů dal už čtvrtý gól z přímého kopu. Na 3:0 pak jen za čtyři minuty uzavřel jeho krajan Oscar po dalším brilantním centru Baby.

Chelsea skvělá pětiminutovka nakopla k dalším útočným pokusům, při chuti byl především střídající Pedro, který dvakrát zamířil těsně vedle. Výsledek se však přece jen ještě pohnul, Oscarův rohový kop si našel Kurt Zouma, jehož hlavičku Rajković nedokázal zastavit.

Autor: Marek Ustohal