1 : 0
(1:0)
Olimpijskyj, Kyjev

Dynamo Kyjev - Maccabi Tel-Aviv 1:0

Ukrajinské Dynamo Kyjev zvládlo poslední krok a outsidera skupiny z Maccabi Tel-Aviv porazilo v domácím prostředí nejtěsnějším poměrem 1:0. Po šestnácti letech se tak probojovalo do osmifinále Ligy mistrů, v tabulce skupiny G skončilo na druhé pozici s jedenácti body a oči pro pláč zbyly portugalskému Portu. Izraelský celek letos jako jediný v základních skupinách zůstal bez bodu s hrozivým skóre 1:16.

Domácí sice nepředvedli nijak přesvědčivý výkon a vítězství o jednu branku respekt nebudí, na historický úspěch to nakonec přeci jen stačí. Domácí začali aktivně od samého začátku a už ve 3. minutě rozvlnili síť, když se po dlouhém nákopu a následné prodloužené hlavičce prosadil Denys Harmaš, jenže branka nemohla být uznána kvůli jasnému ofsajdu. O devět minut později zahrozil domácí Jarmolenko po krásné kolmici za obranu.

Šestadvacetiletý útočník vypálil z pravé strany z dvanácti metrů na bližší tyč, ovšem gólman Rajkovič brilantně vytáhl balón jednoruč na rohový kop. Jarmolenko následně velmi nepříjemně došlápl a v 18. minutě musel kvůli zranění střídat, nicméně ještě předtím byl svědkem jediného gólu středečního zápasu. Po přímém volném kopu Rybalky z pravé strany nasměroval míč do vlastní branky skluzující Rikan a Rajkovič opět musel výtečně zasahovat.

Hostující strážce vyrazil míč pouze před sebe a dobíhající Harmaš měl z metru velmi snadnou úlohu. Maccabi se poprvé ozvalo až po necelé půlhodině hry, kdy se po pasu z pravého křídla ocitl v dobré pozici Micha, avšak míč uklidil vedle pravé tyče. Pět minut před přestávkou vystřelil z přímého volného kopu Zahavi a brankář Šovkovskyj nadvakrát nejistě zasáhl, nakonec mohl být rád za rohový kop pro soupeře.

Definitivně rozhodnuto mohlo být pět minut po změně stran, kdy po centru Rybalky z levé strany lehce tečoval míč hlavou aktivní Harmaš a tentokráte ho poslal mimo tyče. Domácí byli aktivnější i nadále, po necelé hodině hry vystřelil z dvaadvaceti metrů z voleje Antunes a vzdálenější tyčku minul zhruba o metr. S přibývajícím časem se Dynamo stále více soustředilo na defenzívu a nakonec se mu to vyplatilo, Maccabi již neohrozilo Šovkovskéjho ani jednou.

Autor: Viktor Sandev / uefa.com