20.10.2015 20:45 CET
0 : 2
(0:0)

Barcelonu v Bělorusku spasil střídající Rakitić

Barcelona potvrdila proti BATE Borisov roli jasného favorita a dvěma trefami Ivana Rakitiće utvrdila výhrou 2:0 svou pozici lídra skupiny E. Zatímco v první půli ještě katalánský velkoklub nedokázal svůj drtivý tlak přetavit v góly, po změně stran již chorvatský záložník vždy po asistencích Neymara zajistil hostům vítězný návrat zpět do Španělska.

Barcelonští tak mají po třech odehraných zápasech sedm bodů a suverénně míří za postupem do osmifinále, zatímco Borisov zůstává na třetím místě s jednou výhrou a dvěma prohrami na kontě. Souběžně hrané utkání mezi Leverkusenem a římským AS mu přineslo příznivou remízu, a tak běloruský mistr zůstává i nadále ve hře o překvapivý postup.

Podle očekávání hosté na nic nečekali a hned od samého úvodu zatlačili svého soka na vlastní polovinu. Brankář Černik se poprvé musel činit ve čtvrté minutě, kdy jeho pozornost ozkoušel Neymar. Dalším aspirantem na úvodní gól zápasu byl Sergio Busquets, jenž však zamířil mimo, a poté musel Borisov přečkat i sérii nebezpečných rohových kopů, kde mimo jiné Černik vytáhl konečky prstů nad břevno hlavičku Suáreze i Munirovu ránu bez přípravy.

V sedmnácté minutě musela Barcelona poprvé střídat, když zraněného Sergiho Roberta nahradil chorvatský reprezentant Rakitić. Bezprostředně po této změně se však na trávníku takřka nic nezměnilo - hosté i nadále posílali na Černika jednu ránu za druhou, jenže bezúspěšně. Dani Alves nepochodil s jemným obloučkem, Busquets křižnou ranou znovu minul a Marc Bartra s Rakitićem ze slibných pozic rovněž nesvedli trefit prostor mezi třemi tyčemi. Do šaten se tak v poločase šlo za překvapivého bezbrankového stavu.

Jakékoli naděje domácích na možné zaskočení favorita však vzaly za své hned po třech minutách druhé půle. Ivan Rakitić dostal na hranici šestnáctky příliš mnoho prostoru, když si přebral míč od Neymara a prudkou ranou poslal Barcelonu do zaslouženého vedení. Čtvrthodinu po prvním gólu si oba aktéři zopakovali úspěšnou kombinaci a Rakitić přehoupnutím míče přes vyběhnuvšího Černika udusil jakékoli naděje Borisova na možné vyrovnání.

První útok BATE, který si zaslouží zmínku, přišel až třináct minut před koncem. Jeho výsledkem však byla pouze nedůrazná rána Signeviče, s níž si brankář Marc-André ter Stegen bez potíží poradil. V nastaveném čase ještě mohl přidat konečnému výsledku větší lesk aktivní Neymar, ale svou poslední ránu zápasu neukočíroval a napálil míč pouze divoce mezi diváky na tribuně. Barcelonu to však mrzet nemusí, výhrou 2:0 si splnila svůj cíl a může se opět plně soustředit na domácí ligovou scénu.

Autor: Martin Kantor / espn.co.uk