22.10.2014 20:45 CET
0 : 4
(0:3)

Dortmund v Istanbulu úřadoval, Galatasaray rozstřílel 4:0

Dortmundská Borussia stále platí za fotbalového Jekylla a Hydea - doma se trápí, v Lize mistrů exceluje. Dnes svěřenci Jürgena Kloppa rozstříleli Galatasaray na jeho hřišti, připsali si třetí suverénní výhru v řadě a neohroženě kráčí za postupem do osmifinále.

Charismatický kouč se rozhodl vsadit na to, co jeho tým dlouhodobě umí nejlépe, a díky skvělým rychlým protiútokům bylo rozhodnuto prakticky už v poločase, kdy Dortmund vedl o tři branky. Hrdinou zápasu se stal Pierre-Emerick Aubameyang, autor dvou gólů; gabonský reprezentant nejprve otevřel skóre po skvělé přihrávce Marca Reuse a poté, ještě před uplynutím 20 minut, zvyšoval na 2:0. Sám Reus srazil Turky do kolen krásnou trefou z úctyhodné dálky (41'), a poté, co nálada v dortmundském táboře trochu opadla po nuceném střídání Svena Bendera (poraněný loket), ji finální brankou zase spravil střídající Adrián Ramos.

Zatímco Galatasaray se s myšlenkami na postup ze skupiny pomalu, ale jistě loučí, Borussii stačí vyhrát odvetný zápas před vlastním publikem a bude mít definitivní jistotu. Domácí potřebovali body více než soupeř, a navíc byli na rozdíl od něj pozitivně naladěni víkendovým ligovým triumfem; na hřišti to však od začátku vypadalo přesně naopak. Dortmundu trvalo pouze šest minut, než se dostal do vedení - Mchitarjan uvolnil na levém křídle Reuse, jehož excelentní centr prolétl vápnem až k Aubameyangovi, který ani nemohl zaváhat.

Istanbulský tým se okamžitě začal hnát za vyrovnáním a hrozil zejména z levé strany, kde operoval Alex Telles; Borussia však byla vždy připravena předvést další ze svých klasických jedovatých protiútoků, a jeden takový v 18. minutě skončil dalším gólem. U zrodu celé akce byl opět Mchitarjan, který tentokrát vyslal dopředu Piszczeka; polský bek si vyhlédl volného Aubameyanga, který ze své pozice ve vápně šikovně prostřelil Fernanda Musleru.

A přesně takto vznikalo nebezpečí ze strany hostů - turecká defenziva zkrátka měla trhliny, a černožlutí ukázali, že je umí využívat. Shinji Kagawa mohl přidat třetí gól, tváří v tvář Muslerovi však pálil přímo do uruguayského gólmana, zatímco Aubameyang zahodil šanci na hattrick poté, co po dalším Mchitarjanově centru nepochopitelně před zívající bránou nastřelil tyč. Přesto se však Borussii podařilo navýšit skóre ještě do poločasu; stačilo dát míč Marcu Reusovi a zírat. Jeho rána z nějakých pětadvaceti metrů zaplula do sítě tak ideálně, že s tím ani natahující se Muslera nic nezmohl.

V 55. minutě musel Klopp stáhnout zraněného Bendera a nahradil ho Matthiasem Ginterem, to se však nakonec ukázalo jako kosmetická změna. Dortmund byl i nadále jasně nebezpečnějším týmem; Reusův halfvolej mířil příliš vysoko, tentýž hráč pak z rohu vápna pálil pouze do Muslerovy náruče. Kagawa zase po pěkné individuální akci střílel z 20 metrů mimo. V podstatě se čekalo pouze na to, jestli hosté přidají ještě čtvrtý gól, případně jestli se domácí zmohou alespoň na závěrečný nápor a snížení.

Nakonec došlo k té první variantě - v 83. minutě. Ramos byl na hřišti sotva pár desítek vteřin, když převzal míč po centru Ilkaye Gundogana, zachoval chladnou hlavu a propálil Musleru počtvrté. Zatímco tak turecký tým musí po euforické výhře v derby s Fenerbahce spolknout pořádně hořkou pilulku, ten německý se může těšit z velké morální vzpruhy, tolik potřebné pro následující bundesligové týdny.

Autor: Dominik Zezula / goal.com