04.11.2014 20:45 CET
4 : 0
(2:0)

Basilej s přehledem zvládla klíčový duel s Ludogorcem, trefil se i Suchý

Fotbalisté Basileje oplatili Ludoroci minulou porážku se vším všudy a díky suverénní výhře 4:0 se posunuli na druhé místo tabulky. Hosté předvedli dosud nejmizernější výkon v základních skupinách a spadli dokonce na samotné dno tabulky. České fanoušky rozhodně může těšit fakt, že jednu z branek vsítil i Marek Suchý.

Hostující kouč Georgi Dermedžiev už před utkáním avizoval, že se ve Švýcarsku bude hrát hlavně taktická bitva. Ze strany jeho týmu tomu tak rozhodně bylo. Domácí v první třetině utkání drželi více míč na svých kopačkách, proti dobře bránícímu soupeři se ovšem dlouho nedokázali prosadit.

Ačkoli basilejský lodivod Paulo Sousa mohl počítat s Marcelem Díazem, chilského záložníka nasadil až na posledních devět minut, ve kterých už bylo o vítězi dávno rozhodnuto. I tak si FCB bez něj nakonec poradil. Ledy ovšem musel prolomit až Breel Donaldo Embolo, teprve sedmnáctiletý Kamerunec.

Prakticky jedinou vážnější šanci během první půlhodiny si Sousovo mužstvo vytvořilo po akci Gonzáleze z pravé strany, po níž se Elneny dostal k zakončení, ale střílel jen doprostřed branky. O pár minut později se již trefil Embolo. Frei na něj vyslal parádní pas, jeho spoluhráč si ho zpracoval na prsa a podél gólmana Stojanova skóroval.

Embolo tak oplatil Sousovi jeho důvěru tím nejlepším možným způsobem. Vždyť tenhle mladý forvard nemá vůbec jednoduchou pozici, právě on je totiž náhradou za zraněného Marca Strellera. Ale tenhle zápas zvládl výborně. Vyburcoval tým k ještě lepšímu výkonu, a před obrátkou tak Basilej navýšila náskok.

Znovu to byl Frei, jenž vyslal výborný centr na naběhnuvšího Gonzáleze, a ačkoli se hosté vehementně dožadovali ofsajdu, nic nezmohli. Paraguayec nikým nehlídaný v pohodě překonal Stojanova. Ani ve druhém poločase razgradský celek hru směrem dopředu nevylepšil. A soupeř naopak přidal další dva zásahy.

V 59. minutě si Embolo na hranici ofsajdu naběhl na kolmici od Gonzáleze, ihned z voleje míč poslal po zemi skrz malé vápno ke druhé tyčce, kde Gashi z blízkosti v klidu zavěsil. O šest minut později se do střelecké listiny zapsal také Suchý, který po rohovém kopu z blízkosti rozvlnil síť.

Autor: Patrik Sandev / uefa.com