26.08.2014 20:45 CET
3 : 0
(1:0)

Slovan to v Bielorusku nezvládol a Ligu majstrov si nezahrá

Ligu majstrov si zahrá bieloruský BATE Borisov, Slovan putuje len do základnej fázy Európskej ligy. Rozhodla o tom odveta medzi súpermi, ktorí začínali po prvom zápase s výsledkom 1:1. Belasí však inkasovali postupne až tri góly, nepomohol im vylúčením Soumah a preto sa s najprestížnejšou pohárovom súťažou lúčia.

Bez Marka Milinkoviča i Róberta Vitteka, za to s Halenárom opäť v strede poľa na preňho netypickom mieste začal Slovan odvetu v Bielorusku opatrne. Ani domáci sa nikam neponáhľali a prvé dotyky s loptou boli skôr zoznamovacie. Belasí, hoci tentoraz v bielych dresoch pôsobili miestami nervózne a neverili si v súboji jeden na jedného. Netypické kiksy predvádzal aj skúsený Halenár a po jednom z nich mohol otvoriť skóre už v 6. minúte Gordejčuk. Mieril však len slabú strelu, s ktorou si Perniš poradil. Brankár Slovana mal šťastie tesne pred štvrťhodinou hry, keď nakopávaná lopta prekvapila všetkých, ofsajd sa nepískal a placírkou to Rodionov namieril solídne, ale napokon len do žrde. Prvú možnosť na otvorenie skóre mali majstri Slovenska v 27. minúte, ale hoci mal Fořt dostatok času a priestoru, namieril v miernom záklone loptu len do stredu brány. BATE si však išiel za svojim cieľom celkom jednoznačne a mal vytýčený systém hry úplne presne. To sa o hosťoch vôbec nedalo povedať, kazili jednu prihrávku za druhou. Po polhodine hry síce Perniš nemusel zasahovať, ale rana z diaľky od Filipenka nemierila veľmi zle. A mierna prevaha domácich vyústila vo vedúci gól napokon ešte v prvom polčase. Obrana si opäť nedala pozor na nakopávanú loptu, dostal sa k nej ako víchor prichádzajúci Gordejčuk. Pred Pernišom potom už len umne umiestnil lob do siete a poslal svoj tím do vedenia - 1:0. Na druhý polčas už nevybehol kapitán Žofčák, ktorého nahradil Štefánik. Nervozitu a frustráciu si vybil prakticky v prvom súboji tohto dejstva Soumah a inkasoval prvú žltú kartu. Celkom tak určil rozpoloženie nielen svojej psychiky, ale aj celého mužstva. Borisov si hral pohodlne to, čo mal a čo chcel. V zápase viac-menej neurobil zásadnú chybu a nenechal súperovi ani centimeter ihriska. Napriek tomu mohlo byť vyrovnané v 53. minúte. Jedna z mála štandardiek sa Slovanistom predsa len dostala pod ruky, ale najväčšiu šancu v zápase nevyužili. Najprv sa nákop do vápna nepodarilo hlavou usmerniť do siete Fořtovi a následne zblízka bombou nedorazil ani Gorosito.

Tu sa lámal celý dvojzápas, celá snaha v predkolách Ligy majstrov, celá ročná drina v slovenskej súťaži. Fyzická kondícia postupne priebehom hry uberala na vážnosti Slovanu, zato Bielorusi chytali druhý dych a po hodine hry takmer využili zaváhanie v strede poľa. Lopta z Rodionovej kopačky mierila len do brvna a strakovci predsa len stále žili. To už bol na ihrisku aj Róbert Vittek, ktorý opäť priniesol do hry oživenie a snažil sa lopty pre kolegov sklepávať i podržať.

Postupne sa belasé farby dostávali viac k lopte, črtala sa aká-taká šanca vpredu, keď prišiel nezmyselný a hlúpy faul Soumaha v strede ihriska - bez šance získať loptu alebo inú výhodu pre svoju stranu a druhá žltá karta. Od tohto momentu už netlel ani len plamienok nádeje pre majstra bývalej Corgoň ligy a opraty do rúk bezpečne prebral BATE. Kryvec po chybe Grendela v nájazde ešte nedal, ale následne sa krásne uvoľnil bývalý hráč Tatrana Prešov Jakovlev cez unavenú obranu naľavo, prihral späť práve Kryvecovi a ten osamotený nemal problém loptu upratať do siete - 2:0.

To však nebolo všetko, už o tri minúty ďalšia strata lopty pri hre vabanku znamenala rýchly protiútok a gól od žrde na 3:0 v podaní Rodionova. Ani toho obrana nezastavila a preto sa krutým, ale zaslúženým výsledkom pre domácich musí Slovan s Ligou majstrov rozlúčiť. Zničila ho dvojšanca v úvode polčasu i vylúčenie Soumaha. Borisov si tak opäť zahrá skupinu najprestížnejšej súťaže, kým na belasých čaká skupina Európskej ligy.

Autor: Ľubomír Hudačko