07.03.2006 20:45 CET
2 : 1
(0:1)

JUVENTUS VYDŘEL POSTUP PŘES BRÉMY

Werder Brémy přijížděl na hřiště italského Juventusu s nadějným jednogólovým náskokem z prvního zápasu v Německu, který skončil 3:2. I odveta se pro Werder vyvíjela dobře, od třinácté minuty vedl a gólman Wiese držel tým skvělými zákroky. Nakonec však udělal školáckou chybu, hosté prohráli 1:2 a s Ligou mistrů se loučí.

Před odvetou trenér domácích Capello hýřil sebevědomím, nejspíš i proto, že vedoucímu týmu italské ligy se sobotní generálka na tento zápas vydařila, když porazil Sampdorii Janov 1:0. Capello byl po tomto utkání velmi spokojen a nechal se slyšet, že hráči předvedli velkou koncentraci a odhodlání, přesně ty vlastnosti, jenž měly být v úterý večer zapotřebí. A v tom se "Don Fabio" nemýlil.

Začátek utkání se Juventusu vůbec nevydařil. Zatímco hosté několikrát ohrozili Buffonovu bránu, domácí si téměř ani nedokázali přihrát. Nikdo se tedy nemohl divit, když si ve třinácté minutě Schulz narazil s Klasničem a našel Micouda, jenž pěkným lobem přehodil vybíhajícího Buffona a uvedl Brémy do stavu extatické radosti. V tu chvíli potřeboval Juventus dát alespoň dva góly, aby mohl pomýšlet na postup.

Po vstřelené brance se Němci stáhli a začali se bránit, což se jim poměrně dařilo, když například chytře nachytali Zlatana Ibrahimoviče do ofsajdové pasti. Infarktový moment si hosté pak prožili ve chvíli, kdy se zadák Schulz rozhodl hlavou přihrávat brankáři. Toho ale míč minul a projel jen kousek vedle tyčky. Tim Wiese, jindy náhradník za Reinkem, pak dostal šanci předvést své schopnosti a v krátkém časovém sledu pochytal střely jak Pavla Nedvěda, tak Brazilce Emersona. Na druhé straně se o chvíli později po Klasničově střele zblízka předvedl i Buffon, a tak bylo skóre po prvním poločase značně příznivější pro německý tým.

Ve druhé půli se domácí pustili do zběsilého útoku na bránu soupeře, a ač ofsajdová past v prvním poločase posloužila Werderu dobře, bylo jen otázkou času, kdy nápor nevydrží. Ta chvíle přišla v 65. minutě. Nedvěd se uvolnil, ve vápně přenechal Trezeguetovi a francouzský reprezentant vyrovnal stav zápasu. V dálších minutách hosty opět držel Wiese a vyrazil jak Mutův přímý kop, tak Emersonovu dalekonosnou střelu.

Rozhodující chvíle zápasu přišla v 88. minutě a byla velká škoda, že se tak stalo díky chybě německého gólmana, který jinak mohl být právem opěvován jako hrdina. Pavel Nedvěd celkem neškodně centroval, Wiese chytil míč, v pádu jej však neudržel a vypadl mu. Nejlépe se zorientoval Emerson a do prázdné brány vstřelil postupový gól Staré dámy.

Skóre tohoto dvojzápasu bylo sice 4:4, ale Juventus vstřelil více branek na hřišti soupeře a dostal se tak do vydřeného čtvrtfinále. Zápas sice rozhodla kardinální chyba brankáře, ale domácí prokázali dostatek požadované koncentrace a odhodlání a nepoložili se ani ve chvíli, kdy věděli že budou muset v pětačtiřiceti minutách vstřelit dvě branky a žádnou neobdržet. A tak, ač se dá vyřazení Werderu Brémy brát jako mimořádně nešťastné, nedá se říci, že by postup Juventusu byl nezasloužený.

Autor: Tomáš Bělonožník