02.04.2016 20:30 CET
1 : 2
(0:0)

Barcelonská neporazitelnost je u konce, El Clásico ovládl Real

Zinedine Zidane na své první El Clásico z pozice trenéra jen tak nezapomene. Jeho Real Madrid totiž dokázal porazit Barcelonu na jejím stadionu, přestože domácí poslal deset minut po změně stran do vedení Gérard Piqué. Bílý balet však kontroval vyrovnáním Karima Benzemy a pět minut před koncem stanovil konečné skóre 2:1 Cristiano Ronaldo. Barcelonská série bez porážky se tak zastavila na čísle 39.

Co tento překvapivý výsledek znamená pro situaci na čele Primera División? Real nyní na svého katalánského rivala ztrácí stále propastných sedm bodů a jeho městský soused Atlético je na tom z druhého místa o jediný bod lépe. Barcelona tak má stále vše ve svých rukou, ovšem bude se muset vrátit zpět ke kvalitnějším výkonům, než jaký předvedla během sobotního večera.

Kdo čekal ofenzivní přestřelku od samého úvodu, musel být zklamán. Ani jeden z týmů totiž v první půli nepotvrdil své nesporné kvality a navzdory řadě slibných šancí na obou stranách se odcházelo v poločase do kabin za bezbrankového stavu. Hlavním hříšníkem byl v tomto ohledu Luis Suárez, jenž zahodil vůbec největší příležitost, jakou si Barcelona zvládla za prvních pětačtyřicet minut vypracovat.

Uruguayský útočník si zprvu počínal mimořádně šikovně, když vyhrál po dlouhém nákopu vpřed souboj se Sergiem Ramosem a poslal v nastalé brejkové situaci míč Neymarovi. Brazilský útočník mu jej vzápětí vrátil jako na stříbrném podnose přímo před odkrytou brankou Realu, jenže Suárez v tu chvíli nepochopitelně míč vůbec netrefil. S dalšími nebezpečnými ranami Rakitiće či Iniesty si již stihl poradit brankář Navas.

Real kontroval jen zřídka, za zmínku vedle několika nedůrazných střel Cristiana Ronalda s Garethem Balem stojí snad jen šance Karima Benzemy. Francouzský útočník využil jednoho z mála zaváhání barcelonské defenzivy a ocitl se po centru z pravé strany zcela sám v oblasti značky pokutového kopu. Skákající míč však z voleje nedokázal ukočírovat a poslal jej ke zmaru příznivců Bílého baletu pouze několik metrů nad Bravovu branku.

Na úvod druhé půle už možná někteří domácí fanoušci zvedali ruce nad hlavu, když Lionel Messi technickou ranou na zadní tyč cílil na horní růžek branky, jenže Keylor Navas se stihnul obdivuhodně vytáhnout do vzduchu a vyrazit míč na roh. To však odstartovalo celou sérii standardních situací, kdy první dva rohové kopy Barcelony v rychlém sledu ještě obrana Realu zvládla se skřípěním zubů odvrátit, ovšem ten třetí již naplno odhalil její vážné nedostatky. Na přední tyči se zjevil Gérard Piqué, jehož nezvládl ubránit Pepe, a španělský stoper prudkou hlavičkou nedal Navasovi sebemenší šanci zasáhnout.

Od té chvíle však uběhlo sotva pět minut a bylo znovu vyrovnáno. Vše nastartoval výborný průnik Marcela, jenž posunul míč do strany Kroosovi, jehož tečovaný centr se dostal ke Karimu Benzemovi. Francouzský reprezentant v druhé obdobné šanci večera tentokráte nezaváhal a propálil Brava perfektním zakončením z voleje. Zaskočená Barcelona tak musela znovu začít dobývat pozornou obranu Realu a nutno dodat, že stejně jako v první půli se jí v tomto počínání dařilo jen pramálo.

S blížícím se závěrem se hosté dokonce začali čím dál více osmělovat směrem dopředu a měli být po zásluze odměněni, když Ronaldův centr na zadní tyč uklidil do sítě vydařenou hlavičkou Gareth Bale. Radost velšského reprezentanta však krutě zchladil hvizd rozhodčího, podle nějž Bale ve výskoku fauloval Jordiho Albu. Minutu nato pak Cristiano Ronaldo po dalším rychlém protiútoku Realu otřel svou prudkou ránu o břevno.

Barcelona si v tu chvíli zahrávala s ohněm a nic na tom nezměnilo ani vyloučení kapitána Sergia Ramose, jenž za nepovedený skluz na Suáreze uviděl druhou žlutou kartu a musel předčasně do kabin. Real totiž i v deseti pokračoval v dravém útočení při každé barcelonské ztrátě míče a byl nakonec po zásluze odměněn. Přetažený centr Garetha Balea totiž skončil až u Ronalda, jenž si jej umně zpracoval na hrudi a navzdory ostrému úhlu propálil vyběhnuvšího Brava mezi nohama. Real tak překvapivě zvítězil 2:1 a barcelonská šňůra bez porážky končí na rekordních devětatřiceti zápasech.

Autor: Martin Kantor