16.06.2013 21:00 CET
1 : 2
(1:1)

Mexiko - Itálie 1:2

Ukázalo se, že remíza v přípravném utkání s Haiti Italy nepoškodila, spíše naopak - ve svém prvním ostrém měření sil totiž před zaplněnými ochozy znovuotevřeného svatostánku Maracaná dokázali porazit nebezpečné Mexiko 2:1 a zajistili si tak výbornou výchozí pozici do dalších bojů.

Už od úvodních minut byla Squadra Azzura nebezpečnějším z obou celků, i když nutno dodat, že za to mohla zejména nepřesná a nervozní mexická defenziva - konkrétně především kapitán Rodriguez, který měl v průběhu zápasu máslo na hlavě hned několikrát, poprvé pak v 5. minutě, kdy nepochopitelně při rozehrávce nabil Balotellimu přímo na střelu. Kdyby byl mladý forvard býval postupoval dopředu místo unáhleného lobování, možná by Itálie vedla už takhle brzy.. nebo o dvě minuty později, kdy tentýž hráč po Montolivově pasu pálil opět z první do připraveného Corony.

Atraktivní první půle pokračovala šancemi na obou stranách - za Mexičany si připsali nebezpečné pokusy Guardado (proti jehož ráně z úhlu zasahovat Buffon) a Chicharito (který zazdil slibně vyhlížející brejk slabou střelou přímo do brankáře), zatímco Italové se po pádu Pirla ve vápně marně dožadovali penalty. Velezkušený playmaker však nemusel truchlit dlouho - už ve 27. minutě se totiž postavil k přímému kopu a jakoby nic uklidil míč k bližší tyči, aniž by s tím Corona mohl cokoliv dělat. Nádherná vedoucí branka byla logickým vyústěním obrazu hry - Itálie totiž naprosto opanovala střed hřiště, diktovala tempo celého zápasu a držela míč, čímž odsoudila Mexiko k roli pasivního, bránicího čekatele.

Vše však Evropanům o pouhých 6 minut později zkomplikoval Barzagli, když ve vápně nešikovně poslal k zemi dos Santose, a penalta byla nevyhnutelná; postavil se k ní Chicharito Hernández, a zkušeně a bez skrupulí poslal Buffona na druhou stranu. Mexičané nicméně nečekané gólové vzpruhy příliš nevyužili; nadále je potápěla nepřesnost a individuální chyby, zejména v Rodriguezově podání (naštěstí pro něj hrál zřejmě Balotelli nějakou soutěž nazvanou "jakmile dostaneš míč, okamžitě střílej, ať už jsi kdekoliv").

Ve druhé půli nastolené tempo trochu opadlo; co se však nezměnilo, byl celkový obraz hry. Italové byli opět o krok napřed už od úvodních minut, což nicméně na druhou stranu otevíralo příležitost k mexickým brejkům - jeden takový ihned po opětovném zahájení zmařil skvělým obranným zákrokem Chiellini. Jinak však bylo k vidění stále více faulů, nepřesností a všeobjímající nervozity; hra ztratila plynulost a spád a největší šance naskýtaly další Pirlovy přímé kopy - ten z 54. minuty dorážel do brány Montolivo a donutil Coronu k dobrému zákroku, o pět minut později pak letěl míč jen těsně vedle.

Po hodině hry se Itálie dožadovala další penalty, leč opět neúspěšně - ačkoliv byl totiž Balotelli Morenem ve vápně stažen, zřejmě šel k zemi až příliš ochotně. Útočník s ghanskými kořeny byl vůbec hodně vidět, jenže ne vždy ve zcela pozitivním světle - coby přirozený střelec v týmu, který svého soka drtil v kombinaci a určování tempa hry, působil občas až příliš lenivě. Ještě v 72. minutě jednoduše sebral odražený míč a napálil jej na bránu, aniž by byť jen přemýšlel o jiných možnostech; jenže vyčítejte mu něco, když o chviličku později najednou přetlačil ve vápně dva mexické obránce a i přes vychýlenou stabilitu perfektně propálil míč za Coronova záda.

Mexičané se snažili hrozit zejména z brejků, jenže jejich snahy takřka nikdy nedošly až do útočné třetiny; výjimkou může být třeba situace 20 minut před koncem, kdy se k hlavičce po rohu dostal specialista Flores a notně vystrašil Buffona, jenže tady se o nějaké velké šanci mluvit ani nedá. S blížícím se závěrem bylo zkrátka čím dál více vidět, že Italům stávající skóre maximálně vyhovuje, zatímco Mexičané v současném rozpoložení nemají na to, aby s tím dokázali něco udělat.

Zdá se, že poraženým dnes chyběl větší týmový duch, obětavost, či ochota porvat se s nepřízní osudu. Italové sehráli velice dobré utkání, v němž svého soka do ničeho nepustili, nedovolili mu nasát herní rytmus a vlastně se vůbec zapojit do zápasu; Mexiko nedrželo pohromadě, hráči chybovali i v jednoduchých přihrávkách, neměli dostatečný klid ani sebevědomí. Výsledek je tak zcela zasloužený, a nic na tom nezměnila ani jediná střela, která vzešla ze závěrečné snahy o jeho zvrácení - Jimenez by svojí propagační navštívenkou po zemi z 88. minuty neuspěl ani u gólmanů z přeboru, natož u Buffona..

Autor: Dominik Zezula