30.08.2018 20:30 CET
1 : 1
(1:1)

Trnava si remízou s Lublaní zajistila postup do Evropské ligy

Výborné výkony Spartaka Trnava v pohárovej Európe napokon slovenský majster dokázal potvrdiť aj postupovým výsledkom v 4. predkole Európskej ligy proti Olimpiji Ľubľana. Doma im stačilo uhrať remízu 1:1 a postúpiť tak do elity druhej najprestížnejšej pohárovej súťaže.

Každý vedel o čo sa hrá, Trnava od úvodu sebavedome držala loptu na kopačkách a snažila sa nepúšťať súpera do šancí. Ten následne síce zobral taktovku pod svoje krídla, no vyložené šance si nevedel vypracovať. Domácich hnali tisíce ľudí, andeli pritom nastúpili oslabení o Tótha, Slobodu či Greššáka. Vrátil sa však do stredu obrany Godál a ako sa ukázalo, bol to veľmi dôležitý faktor. Pekný center z pravej strany totiž hlavou krásne predlžoval na zadnú žrď a napokon z toho bol aj gól na 1:0.

V tej chvíli potrebovali hostia tri góly na postup a bolo jasné, že predlžovať sa nebude. Zaujímavú akciu Spartak predviedol aj o pár minút na to, ale akcia po osi Jirku s Grendelom na Čanturišviliho napokon nepriniesla veľkú možnosť. Hostia hrozili po rohových kopoch, neraz sa pokúšal prezentovať z priameho kopu aj Kronaveter, no neúspešne. Zdalo sa, že andeli majú pevne všetko vo svojich rukách, no tri minúty pred koncom polčasu prišla komplikácia. Peknú akciu v rohu šestnástky namieril presne do čierneho Kapun a vyrovnal na 1:1.

Po prestávke tak hosťom velilo zabrať na plné obrátky a vsietiť ďalšie dva góly. Červenočírni však o tom necheli ani počuť a naďalej sa sústredili na svoju výbornú defenzívu. Opäť skvelý zápas odohral Kadlec a keď bol doplnený pevnou stredovou formáciou na čele s Grendelom a neúnavným Bakošom, pozitívny výsledok sa jednoducho musel dostaviť. Olimpiji ubúdal čas na otočenie výsledku a Spartal na ťažkom teréne síce nehral okulahodiaci futbal, no držal postupový stav. Zaujímavú šancu mal Jirka v 49. minúte, ale z otočky minul. Nasledovali hluché momenty na oboch stranách, ale čas hral do karát práve slovenskému majstrovi. V 72. minúte na chvíľu tribúny stíchli, pretože Stiglec napálil z diaľky krásnu ranu a Chudý len tak tak vyrazil na roh. Ak by inkasoval na 1:2, mohol by z toho byť ešte veľký problém.

V City aréne však už v posledných minútach nikto nepochyboval o postupe slovenského majstra, čerešničkou na torte mohol byť gólom podporený únik Bakoša, ale skúsený matador mieril v šanci len tesne vedľa. To bežala 86. minúta. Hostia ešte v závere skúsili streliť druhý gól, ale nepomáhali ani priame kopy Kronavetera či iné možnosti na vykresanie postupovej nádeje. Vytlieskaní domáci hráči napokon uhrali remízu a v tejto sezóne pohárov prehrala v riadnom hracom čase len jediný zápas z ôsmich. Zaslúžene tak postupuje do skupinovej fázy Európskej ligy, kde sa môže tešiť na ďalších minimálne troch súperov.

Autor: Ľubomír Hudačko / rtvs