03.08.2017 20:45 CET
0 : 1
(0:0)

MFK Ružomberok - Everton FC 0:1

Sen postúpiť ďalej cez anglický Everton sa Ružomberku rozplynul, doma prehral s karamelkami opäť tesne 0:1. Hostia podali slabučký výkon a nepretavili rolu favorita aj na trávnik. Napriek tomu postupujú, o čom rozhodol desať minút pred koncom striedajúci Calvert-Lewin.

Tímy od úvodu vyčkávali a sústredili sa na pozornú obranu. Najmä hostia sa nikam neponáhľali a dávali pozor na to, čo vymyslí MFK. Ten sa dostal do prvej šance po štandardnej situácii, ale kapitán Kružliak mieril nad. Druhú šancu mal pre domácich Daniel, ale jeho prudký center skonči len v náruči Pickforda. Everton pohrozil nepodareným oblúčikom Rooneyho, viac sa však dopredu snažil naďalej Ružomberok. Obidve strany mali pevné defenzívy a veľa lôpt skončilo zblokovaných ešte pred šestnástkou. Ruža držala krok so svojím slávnym súperom, ale stále jej chýbal jeden krok k naplneniu ofenzívneho snaženia. V závere polčasu pohrozil ešte nepresným pokusom Ramirez, všetko bolo pred prestávkou aj naďalej otvorené.

Po zmene strán už Ruža trochu strácala sily a hoci sa často dostávalo k loptám lacným spôsobom prameniacim z nepresností Evertonu, nevedela to využiť. Vpredu chýbal moment prekvapenia a rýchlejší prechod do útoku. Do hry naskočil aj Miloš Lačný, ale vpredu sa mu nedarilo presadiť. Celkom blízko k otvoreniu skóre mal asi najaktívnejší a najlepší hráč na ihrisku Daniel. Jeho krížny center či pokus ale mieril tesne popri šibenici Pickfordovej brány, bežala 54. minúta. Aj po hodine hry chýblak tentoraz Qosemu jeden krok k vytvoreniu si dobrej palebnej pozície, ale v šestnástke ho napokon spacifikovala obrana. Tentoraz Liptákom nevychádzali ani štandardky, centrované lopty hostia v pokoji odvracali. Aj oni však robili množstvo chýb a lopty strácali veľmi ľahko. Ich slabý výkon ale snažiaci sa MFK nedokázal zužitkovať na vytúžený gól.

Rozhodujúcim faktorom bolo nasadenie do hry Calvert-Lewina, ktorý rozhýbal unavenú obranu a narobil jej problémy. Ako sa ukázalo, desať minút pred koncom strelil aj jediný gól zápasu. Otvorená defenzíva nestačila na jeho rýchlosť a ten krížnou strelou dal na 0:1. V tej chvíli musela Ruža skórovať a trikrát. Napokon sa jej nepodarilo zaznamenať ani jeden čestný zásah, no z Európskj ligy vypadáva s maximálne vztýčenou hlavou. Dokázala minimálne 170 minút proti Evertonu z dvojzápasu držať krok a Angličania ani pod Čebraťom nepredviedli to, čo sa od nich očakávalo. Ich slabučký výkon plný nepresností však stačil na postup do play off. Klobúk dole pred reprezentovaním MFK na pohárovej scéne, kde tento rok pripravili pre slovenských fanúšikov príjemnú letnú jazdu.

Autor: Ľubomír Hudačko