27.07.2017 21:05 CET
1 : 0
(0:0)

Everton FC - MFK Ružomberok 1:0

Najdôležitejšie momenty v zápase s anglickým Evertonom sa ukázali pre Ružomberok v 3. predkole Európskej ligy ako smolné a v jeho neprospech. Liptáci ukázali, že na súpera zvučného mena mali a pokojne mu mohli streliť aj viac ako jeden zásah. Napriek sympatickému výkonu proti neslaným karamelkám však podľahli súperovi najtesnejším rozdielom v pomere 1:0.

Veľký zápas pre Ružomberok prinášal spočiatku hluché momenty bez ofenzívneho ťaženia favorita z Liverpoolu. Na koňa domácich takmer dostala chyba obrancu Kružliaka, ale jeho ľuft stihol brankár Macík vyboxovať preč. Inak Evertonu nevychádzali nahrávky a rýchle prechody do útoku, zahrozil len sporadicky a bolo na hre vidieť, že hrá prvý ostrý duel v sezóne. Za to Liptáci čakali na tlak modrých, no ten neprichádzal a tak sa pred škaredo nezaplnenými tribúnami sami púšťali do zaujímavých náznakov šancí. Chýbal krok-dva, ale MFK ukázal solídne bránenie aj disciplínu a viackrát aj skvelé zákroky a čisté vypichovačky pri akciách súpera. V 28. minúte prišla šanca pre hviezdneho Rooneynho, ale z ťažkej pozície mieril len do bočnej siete. Podobne do boku brány mieril aj Klaasen, skóre sa nemenilo. O desať minút na to sa musel natiahnuť Stekelenburg, ale v dobrej pozícii strieľajúceho Daniela nemal problém vychytať. Ružomberku chýbala odvaha smerom dopredu, po nepresnostiach a chybách Evertonu sa dostal do zaujímavých pozícií, no nevedel s nimi dostatočne dobre naložiť. Bezgólový stav potom Ruža do polčasovej prestávky už udržala a tréner Ronald Koeman určite s výkonom svojho mužstva nemohol byť spokojný.

Nádej na dobrý výsledok z horúcej anglickej pôdy tak stále žila, Everton neukázal v prvom polčase to, čo sa od neho očakávalo. A ani po zmene strán to nebola žiadna sláva, Liptáci cítili šancu, ale stále im chýbal krok a väčšia skúsenosť. V 57. minúte potom ale prišla za stáleho povzbudzovania ružomberských fanúšikov najväčšia šanca pre MFK, po priamom kope mieril osamotený Ján Maslo hlavičku do stredu brány, čo Stekelenburg končekmi vyrazil na brvno. Senzačné vedenie hostí tak z toho nebolo a tak udrel Everton. Po štandardke sa lopta odrazila v 65. minúte na kopačku Bainesa a s prispením teču nemal Macík žiadnu šancu - 1:0. Smola a škoda pre Slovákov, ktorí namiesto vedenia inkasovali, čím sa karamelky dostali na koňa. Pekný zákrok v 70. minúte predviedol gólman Macík, Mirallas vyskúšal jeho pozornosť strelou do stredu svätyne.

Liptáci museli často zvládnuť nepríjemné momenty pred vlastnou šestnástkou, raz aj po chybe Macíka, ale inak Everton nehral to, čo sa od veľkého favorita čakalo. Hostia tak mali stále šancu na kvalitný výsledok, ale vpredu sa dlho neukázali. Až prišla 85. minúta, po sklepnutí hlavičkou Petrom Maslom mieril Lačný v nádejnej pozícii len do stredu, čo brankár domácich nemal problém spacifikovať. Išlo o veľkú šancu a zároveň poslednú možnosť pre Ružu, ako so stavom ešte niečo urobiť. V závere Slovákom podkúril ešte Sandro Ramirez, no obrana si s ním poradila a napokon stav 1:0 ostal v platnosti až do záverečného hvizdu. Ide o slušný výsledok pred odvetou, ktorý stále dáva šancu na prekvapenie, lenže Liptáci mali na viac a nevyužili šancu skórovať na súperovom ihrisku. V odvete v Ružomberku sa však bude na čo tešiť.

Autor: Ľubomír Hudačko