10.12.2015 21:05 CET
4 : 1
(3:0)

Tottenham Hotspur - AS Monaco 4:1

Tottenham měl o jistotě postupu do další fáze Evropské ligy jasno již před posledním kolem, kdy se utkal doma s Monakem, ovšem ani to nic nezměnilo na přístupu Spurs a z toho plynoucí výhry favorita Hrdinou zápasu se stal domácí Erik Lamela, autor tří branek, ke všemu se mu podařilo nasázet soupeři všechny trefy hned do poločasu... Po změně stran ještě upravili skóre jednou trefou na obou stranách Carroll s El Shaaravym a utkání tak skončilo vítězstvím Spurs v divokém poměru 4:1.

Monako se tedy s touto vysokou prohrou pro letošek s Evropskými poháry loučí, zatímco Tottenham si zajistil postup z prvního místa skupiny J. Kohouty by tak v úvodním vyřazovacím kole měl čekat papírově snazší soupeř, neboť budou zařazeni mezi nasazené. Stále však budou ve hře i tak nepříjemní soupeři jako třeba Valencie, Sevilla či Galatasaray...

Mauricio Pochettino se rozhodl pošetřit řadu svých předních hráčů a dal šanci vyniknout jiným, kteří by se jinak na trávník jen tak nepodívali. Jedním z takových případů je Joshua Onomah, osmnáctiletý odchovanec, jenž spolu sTomem Carrollem rozhodně nezklamal. Přesto ulpívá pozornost především na Lamelovi jakožto autorovi hattricku. První gól argentinského záložníka padl hned na samém počátku zápasu v druhé minutě, kdy Ben Davies poslal z kraje hřiště přízemní centr rovnou k nohám Lamely, jenž chladnokrevně zakončil placírkou.

Lepší start si domácí ani nemohli přát, a přitom bylo záhy ještě veseleji: netrvalo dlouho, než se Spurs podařilo svůj náskok ještě navýšit a znovu u toho byl Lamela. Tentokráte jeho rána zdálky na mokrém trávníku podklouzla a zasvištěla za záda zaskočeného brankáře Subašiće. Zaskočený však nebyl jen hostující brankář, nýbrž celý jeho tým. Ani poločasové přestávky se Monako nedočkalo, aniž by neinkasovalo ještě jednu branku. Erik Lamela totiž zkompletoval svůj hattrick ještě v rámci první pětačtyřiceminutovky, když využil ke střele Sonovu přihrávku a třiadvacetiletý Argentinec mohl uvolněně slavit.

Tottenham byl v tu chvíli tak na koni, že i nepatrné zdravotní potíže Erica Diera stačily manažeru Pochettinovi k tomu, aby nic neriskoval a raději okamžitě poslal do hry navrátilce po tříměsíční absenci, Nabila Bentaleba.

Po změně stran se Monaku přece jen alespoň povedlo snížit zásluhou přesné rány El Shaarawyho, ovšem Spurs mohli i nadále zůstat v naprostém klidu. V závěru se nakonec našel čas i pro Carrolla, dalšího místního odchovance, aby využil netypicky chabého monackého bránění a upravil skóre na konečných 4:1.

Autor: Martin Kantor / espn.co.uk