01.10.2015 19:00 CET
2 : 1
(0:0)

AZ Alkmaar - Athletic Bilbao 2:1

AFAS Stadion slaví, domácí AZ Alkmaar totiž porazil španělské Bilbao! Athletic paradoxně vstřelil dvě branky, ale jen jednu do té správné sítě. Bilbao tak pokračuje v matných výkonech z La Ligy, zatímco domácí mohou slavit cennou výhru.

Zkušené útočníky Bilbaa měla bránit čtveřice Johansson, Gouweleeuw, van der Linden a Haps, zatímco o ofenzívu se starali Tanković, Janssen a Souza. Hosté přijeli s brankářem Herrerínem, před kterým nastoupili Bóveda, Gurpegi, Laporte a Lekue. Záložní řada byla složená ze jmen jako Aketxe, Eraso nebo Viguera, kteří podporovali jediného vysunutého útočníka Solu.

O první zajímavou střelu se pokusil Ander Iturraspe, jenže pálil hodně mimo. Iñigo Lekue si naběhl na zpětnou přihrávku a zpoza vápna pálil vysoko. V prvních minutách byli ale hosté mnohem aktivnější než jejich soupeř. Po dvanácti minutách se málem trefil Kike Sola, který si naběhl do vápna na skvělou nahrávku od Iturraspeho a tečoval míč. Jenže brankář Gino Coutinho vytasil skvělý zákrok a míč zneškodnil! Viguera vzápětí pálil nebezpečně a jen těsně minul tyč.

Když udeřila třicátá minuta první půle, Ben Rienstra se do míče opřel zpoza šestnáctky a jeho ránu zastavilo až břevno! Erasovu ránu zase musel likvidovat brankář Gino Coutinho. Carlos Gurpegi také přispěchal se svou troškou do mlýna, když pálil ve vápně. Problém byl, že mířil jen do brankáře Coutinha. S další parádou se předvedl Ager Aketxe, který mířil skvěle, ale brankář Coutinho předvedl fenomenální zákrok a míč mířící jasně do brány vytěsnil na poslední chvíli mimo tři tyče!

Druhá půle už neměla takové tempo, takže nenabízela mnoho akcí. Prvních patnáct minut druhého poločasu se diváci museli nudit, protože ani jeden z týmů nebyl schopen vymyslet nic konstruktivního. Až poté se domácí konečně prosadili! Markus Henriksen si naběhl na hranici šestnáctky na dlouhý pas, prvním dotykem jej zpracoval do běhu a druhou ranou prostřelil brankáře Herrerína!

Bilbao potřebovalo reagovat a bylo blízko. Střídající Iňaki Williams se dostal na hranici malého pokutového území k hlavičce a mířil těsně nad. Další branku Alkmaaru si hosté vstřelili sami. Po akci Ridgeciana Hapse totiž míč do vlastní sítě srazil Eneko Bóveda a bylo vymalováno!

Zlomené Bilbao dnes rozhodně nebylo horším týmem a dvoubrankové manko pro něj bylo velkým šokem. Ale domácí byli stále aktivnější. Mattias Johansson posílal před bránu z ostrého úhlu centr, se kterým měl Herrerín problémy. Patnáct minut před koncem druhé půle Eneko Bóveda odčinil své zaváhání, když skvělým pasem našel nabíhajícího Aritze Adurize, který si poradil jako zkušený mazák - 2:1 a Bilbao mělo naději. Vyrovnat mohl dokonce Iňaki Williamns, který se dostal k míči, zpracoval si jej a předvedl pohotové nůžky. Míč však letěl mimo.

Autor: Ondřej Pražák / onlajny.cz, goal.com