1 : 0
5:4 pen.
(0:0, 1:0)

Beşiktaş JK - Liverpool FC 2:0p

Černý týden pro anglické týmy. Arsenal potupně prohrál s Monakem, Tottenham vypadl ve Florencii a Liverpool doplnil nešťastný trojúhelník v Turecku. Na jeho úkor postupuje do osmifinále Evropské ligy Besiktas, jenž v základní hrací době zásluhou Arslana smazal ztrátu z prvního klání, aby v rozstřelu proměnil všechny své kopy a černého Petra si vytáhl Dejan Lovren.

Z tábora Liverpoolu se před utkáním linuly pozitivní hlasy. Záložník Joe Allen dokonce sebevědomě tvrdil, že je jeho tým ještě lepší než v loňské sezóně bez Luise Suáreze. Průběh utkání však rozhodně nenapovídal tomu (alespoň v ofenzivě), že by Reds měli svého soupeře kdovíjak přehrát.

Jen v úvodních minutách byli hosté lepší. Zajímavě vyhlížela střela Sterlinga a po půlhodině hry se zaskvěl i Daniel Sturridge, který se po vleklém zranění konečně začíná dostávat do herní praxe. Po přihrávce Balotelliho chvíli kličkoval v šestnácte, aby pak z úhlu vypálil na branku, kde jednou rukou vyškrábl míč pohotový Gönen.

S výsledkem 1:0 z Anfield Road mohli hrát svěřenci Brendana Rodgerse opatrněji než domácí, kteří k šanci na postup potřebovali nutně skórovat. Ani Besiktas ovšem v prvním dějství nepředvedl přehnaně aktivní výkon. Vždyť v prvním poločase prověřil Mignoleta v brance Liverpoolu jen Sahan, jenž se kolem Tourého protáhl do vápna a z úhlu pálil na bližší tyč.

Ve druhém poločase už ale istanbulský celek převzal veškeré otěže do svých rukou, Liverpool přehrál a Mignolet měl co dělat. Krátce po změně stran musel vyrážet dělovku Josého Sosy, jenž mířil přesně k tyči. Gökhan Töre za chvíli pálil zpoza vápna těsně nad.

Dvacet minut před koncem základní hrací doby pak zkusil své štěstí z dálky Arslan, který napřáhl téměř ze třiceti metrů. Jeho dalekonosná rána měla parametry a svištíc těsně kolem šibenice zvedla fanoušky domácích ze sedaček.

To se ovšem pouze zastřeloval. Ofenzivní záložník přišel na trávník po hodině hry a útok Besiktase viditelně rozhýbal. Jen pár desítek vteřin po první pokusu totiž překrásnou akci po ose Töre - Demba Ba zakončil právě Tolgay Arslan točenou ranou přímo do horního rohu branky.

Ambice na postupový gól však měli spíše hosté, kteří v závěrečných minutách měli trošku více ze hry. Zlatou šanci k rozhodující trefě však propásli domácí, jmenovitě Demba Ba, jenž po rohovém kopu z malého vápna div nepřepůlil břevno. Mač šel i díky velkému štěstí Liverpoolu do prodloužení.

Nastavených třicet minut se odehrála v doslova ďábelské atmosféře, která je pro turecké stadiony typická. Besiktas byl v první čtvrthodině rozhodně aktivnější a několikrát ohrozil i branku - Opare a Tore se jen zastřelovali, ale rána Demby Ba už Mignoleta pořádně provětrala. Definitivní rozuzlení a jméno postupujícího do osmifinále však přinesly až pokutové kopy.

K první penaltě se postavil známý kat Liverpoolu Demba Ba a spolehlivě proměnil. Stejně tak i Gökhan Töre, Veli Kavlak, Atiba Hutchinson a Tolgay Arslan; Rickie Lambert, Adam Lallana, Emre Can a Joe Allen na anglické straně. Smutným hrdinou zápasu se stal stoper Liverpoolu Dejan Lovren, který jako desátý exekutor jediný nedal a místo toho přestřelil bránu.

Autor: Marek Ustohal