4 : 0
(2:0)
Mestalla, Valencia

Kanonáda ve Valencii. Domácí díky výhře 4:0 postupují přes Alkmaar dále

Bez větších problémů se z postupu do semifinále Evropské ligy raduje španělská Valencia. Ta si sice z prvního zápasu v Alkmaaru domů odvezla porážku 1:2, doma si však vše vynahradila a zaslouženě mlsá z mísy úspěchu. Skvělým výkonem a čtyřmi vstřelenými nizozemský celek doslova a do písmene zadupala do země.

Domácí na soupeře vlétli hned od začátku. Potřebovali vstřelit minimálně jeden gól a vůbec na nic nečekali. Už v 6. minutě nebezpečně po rohovém kopu pálil Tino Costa, jenže zamířil pouze mimo. Po čtvrthodině hry se už Valencia z branky přece jenom radovala. Feghouli z rohu nacentroval na hlavu Ramiho a ten se z blízkosti nemýlil.

Jen o pár chvil později byli svěřenci kouče Unaie Emeryho o dost klidnější. Postaral se o to znovu francouzský obránce a téměř jako přes kopírák se i napodruhé prosadil po rohovém kopu. Centr Tina Costy byl ještě přizvednut jedním hráčem na vzdálenější tyč, kde Rami neměl opět problém skórovat.

Alkmaar se z téhle studené sprchy, dá se říci, po celý zápas nikdy neohřál. Přesto párkrát zahrozil. Třeba jako překvapivě Maher, který vyzkoušel štěstí z dálky, zakročovat proti němu musel v brance připravený gólman Diego Alves, jenž balón vyrazil nad břevno. Jinak ale Los Che i nadále diktovali tempo hry.

Po půlhodině hry se ke střele odhodlal aktivní Jonas, zamířil ovšem vedle. Těsně před přestávkou domácí mohli zvýšit na ještě pohodlnější náskok. Právě Jonas uvolnil do stoprocentní příležitosti svého spoluhráče Soldada, jehož však vychytal brankář Esteban. Ani dorážející Jonas pak hlavou míč do sítě nedoklepl.

Valencii to ale nemuselo vůbec vadit. Ve druhém poločase si v poklidu hlídala malátného soupeře, který už v 56. minutě prohrával o tři góly. Před Estebanem bylo pořádně rušno, Marcellis ještě zabránil hostující straně skórovat odkopem z brankové čářy, nakonec však Soldado nabil Jordimu Albovi, který ve skluzu v pohodě zacílil.

AZ už poté na hřišti působil jako velký zlomený muž. Fotbal byl křečovitý, bez chutě, bez nálady. Valencia navíc deset minut před koncem zasadila poslední hřebíček. A že to byla výstavní trefa Pabla Hernándeze. Placírkou totiž z první vymetl pavouky v šibenici a Esteban se po střele mohl jen marně natahovat.

Autor: Patrik Sandev / goal.com