23.02.2012 21:05 CET
1 : 2
(1:1)

Alderweireld utišil celý Manchester, ten ale přesto postupuje

ManUtd nakonec dokázalo postoupit, i když na Old Trafford s Ajaxem překvapivě prohrálo. Domácí se ujali vedení hned záhy díky Hernándezovi, nizozemský celek ovšem ještě do poločasu srovnal krok, na konečný výsledek potom upravil tři minuty před koncem Alderweireld.

Sir Alex Ferguson dodržel slib a v domácí odvetě proti Ajaxu poslal na trávník především do této doby nepříliš využívané hráče nebo ty, kteří právě doléčili zdravotní neduhy. Ani s "béčkovou" sestavou se však nechtěl skotský manažer soustředit na bránění nabitého náskoku, naopak po basilejské epizodě chtěl co nejdříve přidat pojistku. A tohle přání se mu také záhy splnilo. Po akci Naniho a Berbatova se k míči dostal Hernández a pohodlně otevřel skóre - 1:0.

Vedení ovšem manchesterský klub neuklidnilo, naopak vlilo čerstvou krev do žil Ajaxu, jenž si během krátké doby vypracoval hned několik nadějně vyhlížejících akcí, proti byl ovšem De Gea, jež tentokrát držel akcie United nad vodou. Hned po čtvrthodině hry ovšem Hernández vracel gólovou přihrávku a Berbatov měl před sebou jedinečnou možnost dodat Rudým ďáblům tolik potřebný klid, to se ovšem podle očekávání nekonalo a anglický celek se tak musel nadále obávat.

Úřadující holandský mistr nakonec ještě do poločasového hvizdu srovnal krok, postaral se o to střelou zpoza vápna Özbiliz, jenž tak dodal svému celku tolik potřebný klid do následujících minut. To ovšem hned po přestávce neplatilo, neboť domácí manažer měl ke svým ovečkám podle očekávání hlučnější proslov, a to přineslo hned záhy kýžené ovoce. Cleverley okamžitě zkoušel pozornost Vermeera, ten si ale věděl rady.

Jinak to byl ale španělský strážce domácí svatyně, kdo byl neustále pod palbou - stejně tak jako to na něj zkoušel hlavou z bezprostřední blízkosti Siem de Jong, ale ani ten nedokázal na skvěle reagujícího De Geu vyzrát.

To se nakonec ukázalo jako klíčový moment celého zápasu. Svěřenci Franka de Boera nakonec přece jen dokázali utkání otočit, postaral se o to hlavičkující Alderweild, jež se položil do Özbilizova pasu a zajistil tak svému celku alespoň čestné vítězství, jenž se na úrovni Europa League počítá, o to víc pak v Divadle snů. Domácí hráči ale dozajista vědí, že pokud chtějí pomýšlet na další postupy, a nebo třeba i na samotné finále, tak budou muset předvádět lepší výkony.

Autor: Jiří Vojík / bbc.co.uk