10.03.2011 19:00 CET
0 : 1
(0:0)

CSKA Moskva - FC Porto 0:1

FC Porto si veze z Moskvy vítězství 1:0 a před odvetou je podstatně blíže k postupu do čtvrtfinále Evropské ligy. Domácí CSKA mělo více ze hry, ale doplatilo na špatnou koncovku. O vítězství podstatně produktivnějšího Porta rozhodl v 70. minutě Guarin.

První poločas byl v režii moskevského CSKA. Armějci více držel míč a jejich akce byly nebezpečnější. Hned v první minutě postupoval sám na branku po vysunutí od Dzagojeva rychlonohý Doumbia, ale na Heltona nevyzrál. Porto odpovědělo spoluprací nebezpečného útočného dua Hulka a Falcaa. Brazilec Hulk přihrávkou pod sebe našel Falcaa, ale Akinfejev se proti střele Kolumbijce zaskvěl.

Nejvýraznější postavou prvního poločasu byl Japonec Keisuke Honda. Záložník CSKA celkem třikrát vybídl k zakončení Vágnera Lovea, ale Brazilec si dnes nenazul střelecké kopačky a vždy si na něm smlsl gólman Portugalců Helton. Honda byl na pravé straně zálohy k nezastavení a fotbalisté Porta si s ním nevěděli rady. Ve 24. minutě Keisuke po skvělé individuální akci našel Nababkina, ale obránce CSKA mířil do nebes.

Ve 38. minutě sudí poškodil CSKA. Dzagojev vysunul Vágnera, ten akci vyšperkoval přihrávkou na Doumbiu a kanonýr z Pobřeží Slonoviny rozvlnil síť. Pomezní ale chybně signalizoval ofsajd. V závěru poločasu se Porto zvedlo a vytvořilo si územní převahu a stoprocentní příležitost. Střelu Guarina ale reflexivně vytěsnil Akinfejev.

První poločas musel být pro nezaujatého diváka pastou pro oči. A to především díky výkonu CSKA, které mělo povětšinu prvního poločasu navrch. První šanci po změně stran měli opět Armějci. V 55. minutě Honda vysunul Doumbiu, ale ten místo střely ještě hledal Vágnera a udělal špatně.

Domácí ale v nastoleném trendu nedokázali pokračovat i nadále. Porto se pomalu přesunulo na polovinu unaveného CSKA a v 70. minutě proměnilo převahu ve vedoucí branku. Guarin dostal několik metrů za šestnáctkou prostor k zakončení a parádní táhlou střelou k zadní tyči nedal Akinfejevovi šanci. Ve zbytku utkání si Porto těsné vedení bez větších problémů pohlídalo a před domácí odvetou bude hájit vedení 1:0.

Autor: David Kubáň