28.09.2006 21:00 CET
0 : 0
(0:0)

SPARTA UDRŽELA POSTUP

Sparta postupuje do skupinové fáze Poháru UEFA díky výhře 2:0 venku, v domácí odvetě uhrála se skotskými Hearts bezbrankovou remízu. Úvod zápasu byl zajímavý, pak hra upadla do podprůměru a jiný výsledek z toho snad ani být nemohl...

Na začátku zápasu bylo určitě na co se dívat a zásluhu na tom měla hlavně Sparta. Ve skvělé atmosféře se hnala dopředu, soupeře prakticky nepouštěla na dostřel vlastní branky a sama si vypracovávala jednu šanci za druhou. A to hlavně po rohových kopech. Po pěti minutách kopala tři za sebou, po tom posledním se k hlavičce dostal Pospěch a za bezmocným Gordonem vykopával z brankové čáry Hartley.

V 11. minutě napřáhl velmi aktivní Šimák a i když minul, hodně vystrašil brankáře Gordona, stejně tak o dvě minuty později Kolář - Šimák si pohrál s dvojicí obránců, přihrál Kolářovi a jeho tečovaná rána skončila na břevně. Za minutu přišel další nebezpečný roh a tentokrát nepřesná hlavička Sivoka.

Tempo hry začalo postupně upadat, i dál ale byla aktivnější Sparta. Ve 24. minutě se do přímého kopu z uctivé vzdálenosti opřel Šimák a Gordon měl s tečovanou střelou problémy, další pokus Sparťanů pak srazil Nielsen. Po rohovém kopu ve 30. minutě hlavičkoval trestuhodně mimo úplně volný Sivok, minutu nato se k těžkému voleji zpoza vápna odhodlal Pospěch, ale také minul.

Začali hrozit i hosté, ve 35. minutě po zaváhání Řepky a následně i nejistém vyběhnutí Blažka posílal míč před prázdnou branku Mole, Řepka však svou chybu napravil. Čtyři minuty nato obrana zaváhala znovu, ve vápně se po dlouhém pasu dostal ke střele Cesnauskis, naštěstí si ale neseřídil mířidla. Stejně dopadl i v nastaveném čase první půle, kdy sice měl čas na zamíření a místo dělovky volil technickou placírku, ale i tak branku netrefil. Sparťané do konce poločasu zahrozili už jen jednou, ve 44. minutě hlavičkoval nepřesně Řepka.

Jestliže v prvním poločase úroveň hry upadala, ve druhém byla po většinu času na úplném dně. Čtyři minuty po návratu z kabin mohli Hearts výrazně zdramatizovat další vývoj, ve stoprocentní šanci se objevil Mole, skvěle ho však vychytal Blažek.

Sparta už nebyla směrem dopředu zdaleka tak nebezpečná, jako v úvodu, hostům postupně docházely síly a zřejmě smířeni s osudem se kupředu vydávali jen ve dvou, třech hráčích. Výsledkem tak bylo jen pár okamžiků hodných zaznamenání, jako třeba Šimákův přímý kop z hranice šestnáctky do zdi, dalekonosn Matušovičův pozdrav do náruče Gordona, Sivokova nepřesná střela či Homolova příliš vysoká hlavička.

V závěru ještě mohli hosté vybojovat vítězství, ve dvou šancích byl Roman Bednář. V prvním případě ale český legionář v dresu skotského týmu pálil z voleje těsně nad a ve druhém po brejku Mikoliunase jeho pokus zblokoval Homola.

Sparta se tak může těšit na los skupinové Poháru UEFA, výkonem však, až na úvodní čtvrthodinu, své fanoušky příliš nepotěšila.

Autor: Petr Starý