Rumunsko: Ciprian Tătăruşanu, Cristian Săpunaru, Dragoş Grigore, Vlad Chiricheş, Alexandru Măţel, Adrian Popa (68. Florin Andone), Andrei Prepeliţă (46. Lucian Sânmărtean), Nicolae Stanciu, Ovidiu Hoban, Bogdan Stancu, Denis Alibec (57. Gabriel Torje)
Albánie: Etrit Berisha, Elseid Hysaj, Arlind Ajeti, Mergim Mavraj, Ansi Agolli, Andi Lila, Amir Abrashi, Migjen Basha (83. Lorik Cana), Ledian Memushaj, Ermir Lenjani (77. Odise Roshi), Armando Sadiku (59. Bekim Balaj)
Rozhodčí: Pavel Královec (CZE) - Roman Slyško (SVK), Tomáš Mokrusch (CZE)
Diváci: 49.752

Albánie slaví historickou výhru a bude čekat, Rumuni letí domů

Armando Sadiku dává jediný gól (© ČTK/imago sportfotodienst)

Albánci při své premiérové účasti na ME dosáhli na první historické vítězství, když ve svém závěrečném střetnutí ve skupině A porazili Rumunsko nejtěsnějším poměrem 1:0. Skončili tak třetí se třemi body a stále mají šanci na postup do osmifinále. Naopak Rumunsko končí čtvrté s jediným bodem za remízu se Švýcarskem, jako první tak na turnaji končí. Ve třech zápasech skórovalo dvakrát, jenže bohužel ani jednou ze hry.

Do utkání vstoupili mnohem aktivněji Rumuni, když se hlavně v úvodní dvacetiminutovce pokoušeli střílet ze střední vzdálenosti. Už ve 3. minutě vypálil Stancu, nicméně branku soupeře přestřelil. O dvě minuty později vystřelil zhruba z dvaadvaceti metrů Hoban a úvodní zákrok si na konto připsal brankář Berisha. Rumunsko útočilo i nadále a v 8. minutě vypálil z hranice pokutového území Stancu, jeho bombu dokázal vyrazit pozorný Berisha.

Po necelé čtvrthodině hry se po efektivní otočce dostal k míči Alibec a zkusil to z více jak třiceti metrů, ale jeho pokus minul levou tyč zhruba o metr. Ihned na to napřáhl z velké dálky Matel a mířil příliš vysoko. První obrovská možnost byla k vidění v polovině úvodního dějství, z ničeho nic si ji vypracovala Albánie. Celou akci založil Armando Sadiku a po následné finální přihrávce Lily zívala prázdná branka před Lejanim. Jenže ten v klíčový moment selhal, z hranice brankové území nikým nehlídán vysoko přestřelil.

Rumuni měli větší procento držení míče a i více střel na branku, nicméně v závěrečné desetiminutovce první půle byl nebezpečnější jejich soupeř. Nejprve zhruba deset minut před koncem po hezké kombinaci na jeden dotek pálil z ostrého úhlu Memushaj a brankář Tătăruşanu vyrážel na rohový kop. Po jeho zahrání střílel z první Basha a balón poslal hodně mimo branku. Albánie poprvé v historii ME skórovala ve 44. minutě.

Na centr z pravého křídla od Memushaje si na zadní tyč naběhl Sadiku a osamocen z pěti metrů uklidil balón hlavou doprostřed branky do protipohybu gólmana Tătăruşanua. Ihned po změně stran se Albánci nezatáhli do defenzívy a nadále se snažili hrozit z rychlých brejků. Ve 47. minutě hlavičkoval ze slušné pozice Mavraj, avšak poslal míč příliš vysoko. V 55. minutě se Rumunsku ještě více situace zkomplikovala, když musel být ze hřiště odnesen na nosítkách zraněný Alibec.

Albánie s přibývajícím časem stále skvěle plnila defenzivní úkoly a po hodině hry mohl rozhodnout Memushaj, jehož střelu ze sedmnácti metrů zkrotil Tătăruşanu až nadvakrát. V 69. minutě mířil vedle vzdálenější tyče Torje, o necelou minutu později pálil na druhé straně jen do boční sítě Memushaj. Rumunsko neproměnilo svou největší příležitost necelou čtvrthodinu před koncem, kdy po krásné přízemní kombinaci napálil Andone z deseti metrů pouze břevno.

Rumunsko poté hrozilo povětšinou pouze ze střední vzdálenosti, avšak gólman Berisha prakticky neměl žádnou práci. Albánii skvěle vycházely standardní situace a rohové kopy, po tom z 86. minuty střílel z první těsně vedle bližší tyče nabíhající Mavraj. Nováček na evropském šampionátu si již ve zbývajícím průběhu těsný náskok pohlídal a po závěrečném hvizdu českého rozhodčího Pavla Královce bude čekat na vývoj v ostatních skupinách.
#
Hai Romania! Ale cítim, že sa Francúzi dohodnú so Švajčiarmi na remíze a Rumunov pošlú ta tam
wayny
18.06.2016 22:53
#
určtiě budou na domácim šampionátu hrát na remízu....
#
skrepeace
20.06.2016 00:10
#
Prosímtě s takovým výrazem jdi už do prdele!
#
Rumuni podle všeho: Tătărușanu - Săpunaru, Chiricheș, Grigore, Mățel - Hoban, Prepeliță - Ad. Popa, Stanciu, Stancu - Alibec

Takže snad jen ten Matel na LB překvápko. Veikko, hrál tam vůbec někdy za repre?
veikko
19.06.2016 22:00
#
Netuším, jestli tam hrál, ale pokud je Filip i Raţ zraněný, tak snad ani jiná možnost nebyla.
Jackalman
19.06.2016 20:33
#
0:0

Pro náš jasně nejvýhodnější výsledek. Když přidáme slabé útoky s pevnýma obranama, je to i velice pravděpodobný vysledek. Albánie to ale musí otevřít.
#
Poliaci na TVP dobre nakladuju rozhodcovi Lenjani spalil tutovku, ta ale vobec nemala byt, pretoze Sapunaru bol evidentne faulovany a celkovo ma zvlastny meter.
monty25
19.06.2016 21:31
#
Mával při té šanci Lenjaniho ofsajd nebo ne? Nějak mě zmátl komentář Švancary.
#
koukáte někdo? myslíte že padne gol na straně Rumunska? :)
monty25
19.06.2016 21:35
#
Zatím to moc nevypadá, větší šance má Albánie...
#
No tak měli jednu, ta Lenjaniho střela byla z mávaného ofsajdu. Ale Albánie zatím lepší. Zatím problém na hrotu a na krajích Rumunů, Alibecovi bych ještě šanci dal, ale Stancu dolů.
#
Tatarusanu ten im to euro zatial krasne dojebava.. Uz pred zaciatkom som pisal, ze ma chytat Pantilimon.
monty25
#
Albánie Pečeně byl z jejich gólu tak unešený, že ho nazval historicky prvním gólem Albánie na MS.
#
Já mám Rumuny naštěstí jenom v záloze (navíc 2 ze 3 se střídáním) a v útoku.
#
Kvůli případnému postupu ze třetího fleku.
#
vsak bud budete mat 1-2 bod a koniec alebo 4, kde vam je naozaj u prd... ako dopadnu ostatne skupiny
19.06.2016 21:55
#
Tak nevylučoval bych to že Chorvatsko něco uhraje se Španělskem.
KnoxXx
19.06.2016 21:57
#
vsak nad tym zapasom som ani neuvazoval (4body je istota postupu z 3.miesta)
#
Vždyť skoro v každý skupině může mít 3. tým 4 body ne ?
KnoxXx
#
a v mnohych moze mat aj 1-2, prip. 3body s biednym skore (budu stacit aj 3body so skore -1, mozno -2)
#
Mať skúsenejší tím, tak Albánsko bojuje o víťazstvo v skupine.
mickey mouse
#
ehm...neprohlašovalo se, že se bude vysílat i na ČT2?
aither
#
Bude, ale už na začátku říkali, že jediný tohle utkání vysílat nebudou.
19.06.2016 21:56
#
ok, díky
stas87
#
Rumunsko opticky lepsie prvych 20 minut, tam mi albanci prisli dost rozhodeny, mimo svoje pozicie a nehrali v tom svojom pevnom bloku. Rumuni ale z toho vytazili len strelu z vapna do prostredka a pokus Alibeca prehodit Berishu. Pottom sa Albansko zatiahlo do tej svojej klasiky a nechali rumunov vylozene tvorit.. a vysledok? Nakopy od stoperov ci stredakov na Alibeca ci kridla.. a tam mali vzdy pocetnu prevahu albanci. Cize ak uz Alibec vyhral suboj, tak maximalne pre Berishu. To je skratka zufalost a myslim si, ze dnesok Iordanescu absolutne prekaucoval. Na Ajetiho s Mavrajom by platil skor Andone.. ale to by ti bambulaci museli chciet hrat po zemi a v nabehu. Najviac to dokumentoval Stancu, ten si narazil s Alibecom, dal mu to ako psovi, Alibec mu to vratil do behu a Stancu sa uplne zastavil a este zjebal Alibeca. Ak by mali albanci väcsiu kvalitu, zlobili by podstatne viacej, to je ich skoda. Ja osobne Albansko neznasam,futbal ale hraju presne taky, aky ma outsider hrat a hraju to na co maju.

Btw. albansky roh a Stanciu totalne v lese, ten vobec netusil co robi... nastastie pre neho, myslim Ajeti vysoko prestrelil.
veikko
#
Stanciu je zatím celkově takový nijaký, ale taky komu to má v útoku dát, že jo. Přesto si myslím, že po pauze Rumuni zaberou.
stas87
19.06.2016 21:58
#
Nezaberu, ten tim je mrtvy, bohuzial. Zacnu sa hadat medzi sebou. Este jednu vec by som vypichol u Albanska.. kedze uz su v tom svojom bloku pred vapnom, vzdy nechaju jedneho hraca vysunuteho aby napadal rumuna s loptou a vychadza to. Ten tlak na toho hraca s loptou robi svoje, casto sa stalo, ze albanec tu prihravku zblokoval ci hraca s loptou vytacil na kraj, po chvilke sa vystriedaju a robit to dalsi hrac albancov. Takze aj usetri sily a nenarusi kompaktnost toho bloku.
veikko
#
Pozor, ještě může hrát roli nějaká náhoda. Třeba Basha už měl být dávno venku s redkou, možná i Lila za tu prasárnu na Măţela, takže Albánci si to ještě můžou klidně prohrát sami.
veikko
#
No, stáhl bych Stancua, který je zatím kromě jedné střely neviditelný. Popa to v sobě má, Torje by mohl nabídnout jen to samé co on. Takže Chipciu za Stancua a ještě dát tak 10 minut Alibecovi, pak Andone.
stas87
#
Ignoracia Chipciua.. tak to kloboucek Iordanescovi. On sa regluerne zblaznil po prvom zapase.
veikko
#
Stancu tu první penaltu neměl dát, pak by tam nestrašil, dřevák jeden.
KnoxXx
#
ale potom by nedal paradny gol Payet
Pipo123
#
Toho Ajetiho chcem do Lazia, chalan sa ukázal už vo Frosinone, má 22 rokov a hraje výborne, za pár e to môže byť docela slušná posila
stas87
19.06.2016 21:59
#
Aj pre mna je to prekvapnie, v Bazileju bol povazovany celkom za slusny talent a on je v Taliansku..
Pipo123
#
Môže sa vyhrať podobne ako Hysaj, si spomínam sme sa okolo neho motali ešte keď hralo Empoli druhú ligu a teraz je to skvelý obranca, Ajeti nie je nejaký mozog obrany, ale hraje dobre pozične a do súbojov ide na 100%, mám pocit že na ME ešte neprehral súboj
samuel2617
#
Albánci dali z ničoho nič gól, aj keď tam Tatarusanu urobil obrovskú chybu. A hoci mám Rumunsko rád a mám tam známych, za toto si postup zrejme nezaslúžia... škoda. Na druhej strane ma Albánci čím ďalej tým viac udivuju
veikko
19.06.2016 22:02
#
Sânmărtean? Tak uvidíme, je to risk, ale není už co ztratit. Mimochodem, dobrá výslovnost.
19.06.2016 22:06
#
Proč nehraje Torje ? Něco mi uniklo ?
veikko
19.06.2016 22:09
#
Popa je se Stanciuem sehraný z klubu. Torje je podobný typ jako Popa, takže možná proto.
stas87
19.06.2016 22:07
#
Tak tymto striedanim Iordanescu zrejme zatlkol posledny klinec do rumunskej rakvi.
veikko
19.06.2016 22:12
#
Tam půjde ještě Găman, ať si zahrajou úplně všichni.
#
Basha von jasna zlta, uz jednu ma takze redka.
#
Torje jde na kridlo misto Stancua a staci mu 2 minuty k tomu, aby toho predvedl vic
stas87
19.06.2016 22:24
#
Pretoze Iordanescu asi chce vsetko ubranit ako proti francuzom. V tomto ho absolutne nechapem, kazdy hrac co je individualne schopny si asi nema sancu kopnut.
stas87
19.06.2016 22:21
#
Kibice Albanska daleko lepsi. Tiez sa vam zda, ci len mne?
veikko
#
Tak Torje zatím dobrý. Oživil to, ale tam by TEĎ byl třeba hroťák typu Alibeca.
#
Evropský fotbal jde k čertu,když už postoupí takoví nýmandi,jako jsou abánci.
modeonek
19.06.2016 22:34
#
Tenhle šampionát je celkově hnus,na bránící stáda jedenácti chudáků se mnohdy nedá koukat.
Klokanomet
19.06.2016 22:38
#
jak se mi Rumuni předchozí dva zápasy hodně líbili, tak dnes jsou hodně slabí...paradoxně proti "nejslabšímu" týmu
veikko
19.06.2016 22:40
#
Tak zas ono se to pochopit dá, protože Albánie brání fakt hodně dobře, a má i trochu štěstí.
stas87
19.06.2016 22:43
#
Podobne hra Polsko, ked o nieco pojde. Takze je mozne, ze v kvalde uhraju styri body ci rovno sest. A to Rumunsko hracov do ofenzivy ma, o tom ziadna.
veikko
19.06.2016 22:44
#
Je to škoda, no. Co přišel Torje, tak to má šťávu.
stas87
19.06.2016 22:47
#
Myslis ze dojeli na ten opatrny pristup trenera? Tazko sa ti hra, ked dostanes styri goly a za dva moze brankar.
#
Asi jo, hlavně tam prostě chyběl větší pohyb. A Stancu je na facku, nejlepší střelec týmu.
stas87
#
Tak nie je v tom len Stancu... Sanmartean okrem jednej kolmice ktora bola nepresna a trestnaku do muru nic neukazal. Alibec si nekopol, Andone tiez nie. A ten koniec? Fraska, bez pohybu, vsetky odrazene lopty mali albanci.
Klokanomet
#
na tomhle euru všichni kromě Balea kopou přímáky jak s kopačkama nazutýma naopak
#
Rumunsko obrovské zklamání..ale aspoň dobře pro Čechy a Slováky...
#
Albánie prakticky nemá šanci s tímhle postoupit, ne?
Allianz_Arena
19.06.2016 22:59
#
Tak ve skupině Irska a Švédska třetí tým asi 3 body mít nebude, ještě potřebují třeba remízu našich s Tureckem, nebo selhání Portugalska a Rakouska
raduinho
19.06.2016 23:01
#
3 body a skore 1:3. Ta šance je v podstatě nereálná. I když, může se pořád stát, že 2 týmy na třetích místech budou mít jen 2 body. Potřebovali by ted co nejvíc remíz, včetně našich s Turkama. Takže no way
KnoxXx
#
tak prakticky - Severni Iri by museli prehrat o 4 goly s Nemeckom, aby isli za Albansko, skupina B a F pojdu dalej s tromi timami na 99,9%

zostavaju 2 skupiny, kde nesmie vyhrat Irsko a Svedsko o 2 viacej golov a zapas CR vs Turecko skoncit remizou/vyhrou Turecka
Shevchenko
19.06.2016 23:12
#
Neprohra Turecka, Irsko ani Švédsko nevyhraje a jsou tam.
BaggioR10
19.06.2016 22:56
#
Albánci jsou spokojený, historická výhra, ale dát o gól víc byla by ta šance na postup vyšší.
fantomas
19.06.2016 22:58
#

Dle tohohle 56 % pravděpodobnost pro Albánii. PROSIM, PROSIM!
#
NIR dostane kouř od Němců a vy od Anglie a je to.
#
Takže v případě jakékoliv výhry naši postupujou? Najs.
Klokanomet
#
Albánie zaslouženě, všechny tři zápasy odehráli skvěle zatím možná nejlepší tým na Euru, co se týče výkonů, ač je to bláznivé
#
Albánci se na Euro dostali díky kontumovanému zápasu se Srbskem a jak si vyskakují.
19.06.2016 23:23
#
Jak Srbom Tito Kosovo uloupil...
fantomas
19.06.2016 23:42
#
Jj, tak, že ukazují, že tam jednoznačně mají co dělat. Spíš než Švýcaři, když už sme u toho
Iacob
20.06.2016 01:16
#
Totálně nezajímaví betonáři. Hysaj na Euro patří, zbytek leda tak do masokostní moučky.
By mě zajímaly tvoje důvody, proč si myslíš, že tam patří víc Albánie než Švýcarsko, které nastřílelo víc gólů, dostalo míň a uhrálo přímý postup. Čím si ten hnus, který dokázal ve třech zápasech uhaluzit jedinou výhru 1:0 (a kvalifikoval se díky nějaké vymrdané arbitráži) zaslouží Euro víc?
fantomas
20.06.2016 02:21
#
Lol. To si snad ani nezasluhuje dalšího komentáře, ty hysterko s "totálně nezajímavýma betonářema" a "masokostní moučkou". Ty mi tu pak někdy ještě vyprávěj o tom, jak sahám k přehnanym tvrzenim.

Jo, vychází z defenzívy, ale žádní nudní betonáři, kteří by ničim nebavili, to samozřejmě nejsou. Směrem dopředu toho předvedli ažaž, gólů by s pořádnym zakončovatelem taky dali ažaž, po organizační stránce na tom sou mnohem líp než Švýcaři, kteří mají max. individuality (a ani to stoprocentně neplatí, stačí se podívat na obě kompletní zadní linie).
#
Protože Švýcaři by neměli asi tak dvojnásobek gólů, nemít na hrotu v prvních dvou zápasech neschopného Seferovice. A jeden Djourou ti nestáhne defenzivu Švýcarska někam na úroveň Albánie.
fantomas
20.06.2016 10:25
#
No když si vezmu individuální výkony všech obránců SUI a porovnám je s jejich albánskýma protějškama, tak obstojí snad akorát Schär, a ani tam si vzhledem ke zvlášť super výkonum Ajetiho nejsem jistej.
#
Mal vyhodit Bashu a neodmavat ten ofsajd, ine chyby nespravil. To, ze rumuni nie su schopny albancov prehrat nie je jeho chyba. A ten koniec plus nadstavenie zvladol velmi dobre.
veikko
20.06.2016 10:37
#
Ještě Lila měl dostat minimálně žlutou za loket na Măţela hned na začátku, ale to by Rumunům sotva pomohlo.
Blasphemer
20.06.2016 12:23
#
Rumuni. Ale zase lepší výsledek pro nás, první potenciálně horší třetí místo už je na světě, pokud to nedojebeme s Turky.