Vaněk a Kopic se zapletli do drogové kauzy

18.04.2017 10:20, aktualizováno 18.04.2017 21:18 - Aktuality
 
Reprezentanti Ondřej Vaněk a Jan Kopic podle Radiožurnálu figurují jako svědci v případu dvojice mužů, kteří jsou obžalováni z distribuce drog. Vaněk, jenž momentálně působí v ruské Ufě, si podle obžaloby od Vítězslava Meišnera drogy kupoval, v policejním vyšetřování to však odmítl. Hráč Plzně Kopic obžalovanému půjčil půl milionu korun. Případ dnes začal projednávat pražský městský soud, zabývat by se jím mohla i Fotbalová asociace ČR.

Policie sledovala Meišnera, obžalovaného z distribuce extáze a kokainu, od roku 2015 a odposlouchávala jeho telefon. Během vyšetřování zachytila i hovor s Vaňkem, jenž tehdy ještě hrál v Plzni, den před duelem v Mladé Boleslavi, který tehdy Plzeň prohrála 0:2. Bylo to krátce po zisku titulu a Vaněk nebyl v nominaci na utkání.

"Volající (Vaněk) odpovídá, že jde na diskotéku a zkusí prášek, na což volaný (Meišner) odpovídá, aby mu volající napsal, jaké to bylo, a upozorňuje ho, aby byl opatrný a dal si jenom půlku. Volající říká, že prý je to dobré najednou s kokešem, na což volaný odpovídá, že ne, že když dá na to ten bílej, že ho to naopak zabrzdí, že mu to zbrzdí nájezd, má si nechat tak dvě hodiny pauzu," cituje Radiožurnál z obžaloby.

Vaněk byl podle protokolu s Meišnerem v kontaktu pravidelně. Sám do protokolu uvedl, že žádné drogy nebere. U většiny telefonátů přiznal, že mluvil on, ale tvrdil, že jen machroval nebo byl opilý. "Svědek dále uvedl, že mobilní telefon používal den co den a samozřejmě si nepamatuje, o čem a s kým hovořil před týdnem, natož před půl rokem," stojí v obžalobě.

K dnešnímu hlavnímu líčení v Meišnerově kauze byl Vaněk předvolán jako svědek společně s řadou uživatelů drog, k výslechu se ale nedostavil. "Předvolání má doručeno, ale uložením, tedy ne do vlastních rukou. Takže netuším, zda se o dnešním jednání dověděl," konstatovala v jednací síni soudkyně Monika Křikavová, která fotbalistu vyzve k výpovědi znovu. Kopic předvolán nebyl, Meišnerův advokát však na jeho výslechu trvá.

Jeden ze svědků dnes bez konkrétních jmen uvedl, že Meišner chodil na "mejdany s fotbalisty". Sám Meišner podle Radiožurnálu vypověděl, že večírky navštěvoval s Vaňkem, který byl jeho kamarád. Občas dal on drogy Vaňkovi, občas to bylo naopak. Soudní jednání bude pokračovat v květnu a červnu prováděním důkazů.

Generální ředitel Ufy Šamil Gazizov se za Vaňka postavil. "Nevěřím tomu, co píšou česká média," citoval ho web sport-express.ru. "Vaňka znám jako dobrého člověka. Jsem přesvědčen, že byl ve špatnou dobu na špatném místě," dodal Gazizov.

Také Kopic na policii potvrdil, že Meišnera zná. Seznámil se s ním v březnu 2016 právě přes Vaňka. O měsíc později mu půjčil peníze, písemně a na úrok.

"Vyjadřovat se šířeji k soukromým aktivitám Jana Kopice příliš nemůžeme, nicméně podle našich aktuálních informací půjčil své peníze na základě smlouvy. Všeobecně klub nemá možnost ovlivnit, jakým způsobem hráči půjčují či investují své finance, jde čistě o jejich soukromou záležitost," stojí v prohlášení Viktorie Plzeň.

Vaněk měl podle informací ČTK na Kopice velký vliv. Znal se s ním už z Jablonce a v plzeňské kabině byl jeho nejbližším kamarádem. Po loňském Vaňkově odchodu do Ufy šly Kopicovy výkony rapidně nahoru a na podzim si vybojoval i návrat do národního týmu. Aktuálně je nejlepším nahrávačem Plzně. Vaněk za národní tým nastoupil naposledy v září 2015, tehdy byl jako spolujezdec u noční havárie spoluhráče Davida Limberského.

"O skutečnostech, které nyní uvádí média, jsme v době jeho působení v týmu neměli sebemenší informace a jsou pro nás nové," uvedla Plzeň k Vaňkovi.

Klub rovněž uvedl, že plzeňští hráči za poslední roky prošli 24 dopingovými kontrolami a vždy s negativním výsledkem. A to včetně Kopice. Jediným plzeňským hráčem, který kontrolami UEFA neprošel, byl v listopadu 2011 David Bystroň, jenž měl pozitivní test údajně na metamfetamin.

"Kromě oficiálních testů antidopingovými komisaři má klub nastavené i své vlastní testování v rámci zdravotní péče. V tomto směru se snažíme dělat maximum. Vzhledem k vysokému počtu kontrol nemáme důvod našim hráčům nedůvěřovat. Nicméně za chování v osobním životě je každý hráč zodpovědný především sám, zde vždy spoléháme na plný profesionalismus a přístup všech našich hráčů. Stejně tak to vnímá celá hráčská kabina," stojí v prohlášení Plzně.

Vyšetřování odhalilo, že rukama bývalého hráče pokeru Meišnera prošlo nejméně 8000 tablet extáze. Kromě toho měl u sebe jen při zatčení téměř půl kilogramu kokainu. Druhý obžalovaný Patrik Barančík podle policie obchodoval s šesti tisíci pilulkami extáze.

Pokud vyšetřování prokáže, že hráči užívali tvrdé drogy, mohla by se celou záležitostí zabývat i etická komise FAČR. "Za předpokladu, že by šlo o užívání drog takzvaně tvrdých, tak by se v případě profesionálních hráčů dalo uvažovat o klasifikaci znevážení jména fotbalu, což je jeden z disciplinárních přečinů a za takových okolností by zřejmě došlo k potrestání hráče," citoval Radiožurnál ředitele právního oddělení FAČR Jana Paulyho.
Autor: ČTK
Počet zobrazení: 15109
Komentáře (1026 / 0 nových)
Komentáře k článku naleznete zde
Našli jste v článku chybu? Můžete nám ji oznámit.