SOUTĚŽE NA BRITSKÝCH OSTROVECH (5)

23.05.2005, 22:09
Aktuality
Motherwell vzal dvě minuty před koncem sezóny titul Celticu, mistrem Skotska jsou Rangers. Pohár UEFA si zahraje Hibernian Edinburgh, s elitou se loučí FC Dundee. Shelbourne Dublin si ve finále celoirského Setanta Cupu neporadil se severoirským Linfieldem.

Skotsko, skupina o titul - 38. kolo

Infarktový závěr sezóny, tak, jako před dvěma lety. Tenkrát Rangers vyhráli ligu díky skóre, které měli o jeden gól lepší než Celtic. Letos byl ještě dvě minuty před závěrečným hvizdem na trůně Celtic, ale neudržel vedení v Motherwellu, prohrál a padl na druhé místo.

-    :

Fotbalisté Celticu od začátku věděli, že pokud vyhrají, získají titul. Velmi se však trápili s promočeným a nerovným povrch stadionu Fir Park a možná až příliš zbrkle se snažili zápas rychle rozhodnout. Na gól však příliš dlouho nečekali, ve 29. minutě skóroval Gary Sutton. Všemu předcházela hlavička Johna Hartsona, kterou ještě brankář Marshall vyrazil, k míči se dostal Thompson, jehož střelu brankář srazil před sebe, ale na místě nebyl žádný z obránců, který by míč odkopl do bezpečí. K tomu se dostal právě Gary Sutton s jehož dorážkou již Marshall nemohl nic dělat.

Motherwellští mohli před a po přestávce několikrát vyrovnat, ale nepodařilo se jim to. Například když hlavičku Stephena Craigena odkopával z brankové čáry Didier Agathe. Posledních deset minut hrál Celtic již jen "údržbu" skóre, uchlácholen jednobrankovým vedením, a to byla chyba. Rozhořčení fanoušci domácích se už zvedali a odcházeli, když v 88. minutě McDonald zpracoval míč na prsou a poslal ho přesně do šibenice Douglasovy svatyně. V tu chvíli se Rangers stali mistry, protože již půl hodiny vedli nad Hibernians 1:0 a měli lepší skóre. V nastaveném čase se do akce dostal znovu McDonald a definitivně rozhodl. Tentokrát nastřelil obránce, odražený míč přeplachtil brankáře Douglase a zapadl do brány.

Neméně zajímavý byl souboj o třetí místo. O něj a o postup do poháru UEFA bojovaly týmy Hibernians a Aberdeenu. Aberdeen ještě dvě kola před koncem ztrácel 6 bodů. Dnes potřeboval vyhrát o 4 branky, jen aby vyrovnal gólové a bodové účty s Hibernians. Ti si neporadili s novými mistry Rangers a prohráli 0:1. "Dons" sice vyhráli, ale ne dost. Porazili nevyzpytatelné Hearts, kterým o nic nešlo, jen 2:0. To bohužel nestačilo a ze třetího místa a poháru UEFA se radují Hibernian.

Skotsko, skupina o udržení - 38. kolo

Ani zde nebylo do poslední chvíle jasno. Až sobotní zápasy rozhodly, že sestupujícím týmem budou FC Dundee. Jejich remíza 1:1 s Livingstonem jim nestačila, aby se dotáhli na Dunfermline, kteří byli pokořeni 0:4 Kilmarnockem. Hrobníkovi z lopaty unikli Dundee United, když vyhráli 1:0 na hřišti Inverness. Ten od získání jistoty udržení rozdával body všem, ale právě s FC Dundee remizoval, což možná rozhodlo. FC Dundee budou pro příští sezónu nahrazeni Falkirkem, který s přehledem a patnáctibodovým náskokem vyhrál druhou ligu.