SERIA A: 31. KOLO

17.04.2005, 11:39, aktualizováno 18.04.2005, 11:25
Aktuality
Stalo se co se stát muselo a jeden z dvojice vedoucích celků italské ligy klopýtl. Nepadl, jen se poněkud zdržel na cestě. Občerstvovací stanicí 31. etapy závodu jménem Serie A proběhl Juventus bez zastavení, zatímco AC Milán si v Sieně dopřál řádného pohoštění, snad až jako na posvícení. A protože i v Itálii se říká: "Po posvícení bývá břicha bolení!", stálo ho to tři body a ztrátu vedení.

Neapol SSC - Citta di Palermo   0:0

Sampdoria si oddechla a s ní celý Janov. První minuta nastavení rozhodla o tom, že domácí celek si připíše na své konto vítězství, přiblíží se Interu, vzdálí Udinese a zůstane na místě znamenajícím tučný zisk a šanci na boj v Lize mistrů. Jediná branka padla z velice diskutabilně nařízeného pokutového kopu a vsítil ji Francesco Flachi. Byl to právě on, kdo z otočky vystřelil na branku Palerma a jeden z obránců tohoto týmu, ve snaze chránit si obličej, se dotkl míče rukou. V devětadevadesáti případech rozhodčí usoudí, že v tom nebyl žádný úmysl. V tom stém odpíská ruku a penaltu. Vydělala na tom Sampdoria, zaplakalo Palermo. O to více, že to byl právě hostující celek, kdo ovládal hru po celé utkání. Ale fotbal nemá logiku a neměl ji ani tuto sobotu. Sampdoria se po tomto vítězství přiblížila Interu na dva body, je na 4. místě a v kolonce bodů má jedenapadesátku. Palermo má na svém kontě bodů 47 a je stále šesté.

Cagliari Calcio - AS Řím   0:0

Udinese hrálo v Messině a jelo si pro tři body. Opak je pravdou a tato ztráta ho v boji o LM bude moc a moc mrzet. Prohra ho odsunula na 5. místo, dva body za Sampdorii. Naopak Messina se pravděpodobně definitivně vzdálila sestupovému pásmu a udržuje si dobrou výchozí pozici na zahájení zteče hory jménem Pohár UEFA. Rozhodující byla 60. minuta a neuvěřitelná chyba brazilského obránce v dresu Udinese Felipeho, který nic neříkající a neznamenající centr ztlumil na prsou a čekal až si pro míč dojde brankář. Ale kde se vzal tu se vzal všudybyl Ivica Iliev, sebral balón a nezaváhal. Byla to první branka tohoto bývalého fotbalisty Partizanu Bělehrad v Serii A. David Pizarro z Chile tentokráte nebyl motorem týmu, byť se snažil vyburcovat své spoluhráče. Marně, Udinese se neprobralo. Závěr zápasu byl velice dramatický. Nejprve se v 88. minutě ocitl před brankářem Udinese další Brazilec na hrací ploše Rafael a mohl rozhodnout. Lekl se a poslal slabou střelu do náruče gólmana. Ihned z protiútoku to byl Dino Fava jehož bomba orazítkovala břevno a neznamenala tedy vyrovnání. V nastavení pak celá jedenáctka Messiny neopustila pokutové území a výhru uhájila.

FC Janov - Reggina Calcio   0:0

AS Řím nemá čím překvapit. Snad jen případným zlepšením hry a sérií vítězství. Tentokráte tomu ale tak nebylo a musela se na vlastním stadiónu sklonit před Regginou. Pro Řím to znamená definitivní konec nadějí na start v LM, ale i ty se rovnaly i před tímto zápasem téměř nule. Je nutno uznat, že prvních 45 minut hráli domácí snad dokonce brilantně, do kabin odcházeli s jednogólovým náskokem a kdyby to bylo o tři, nikdo by se nedivil. Francesco Totti, Antonio Cassano a Vincenzo Montella si na hrací ploše dělali co chtěli a doslova s míčem kouzlili. Do druhého poločasu nastoupili bez chuti a zdálo se, že se jim snad ani nechce hrát. Christian Chivu dal vedoucí branku, nádhernou střelou z 20 metrů, která proletěla nad hlavou nereagujícího a šokovaného brankáře. Ale to bylo málo na "jedenáctiminutovku" Regginy. V 72. minutě vyrovnal Ivan Franceschini, když Gianluca Curci se snažil dvakrát kontrolovat míč, ale ani jednou se mu to nepovedlo. Emiliano Bonazzoli pak dílo zkázy dokonal a v 83. minutě rozhodl o výsledku. Řím má 39 bodů a je zatím sedmý, Reggina ztrácí jeden bod.

Calcio Catania - FC Turín   0:0

Juventus se líbil. Oklepal se rychle z vyřazení v LM a vyrazil za titulem. Ptáte se, jak je to možné, že po onom nefotbalově nudném výkonu v zápase s Liverpoolem nastoupil zcela jiný tým? Kde hledat příčinu? Odpověď je nasnadě a má dokonce české jméno a původ: Zdeněk Zeman! Nenáviděný celým Turínem! Proč? Jeho deklarece o "nadopovaných" fotbalistech Staré dámy daly podnět k soudnímu vyšetřování, následnému trestu pro lékaře tohoto celku, ostudě po celé světě...

A tak to Lecce odneslo. Nehrál Emerson, ale šlo to i bez něj. Probudil se Zlatan Ibrahimovič a dal hned 3 branky. Jak rád by jednu z nich poslal o 4 dny zpět a do sítě zcela jiného klubu. Znamenala by postup do semifinále LM a Lecce by stačilo porazit o gól méně. V Lize mistrů se ale Zlatan do seznamu střelců nezapsal, musí si počkat na příští ročník. Lecce dalo první a poslední gól, Juventus těch pět "prostředních". Vučinič otevřel skóre v 7. minutě a Samuelle Dalla Bona ho minutu před koncem uzavřel. Z penalty. Za Juve vyrovnával Stephen Appiah, do konce prvního poločasu se dvakrát trefil Zlatan Ibrahimovič a bylo to 3:1... Pak to sedlo Pavlu Nedvědovi a jeho střela zpoza velkého čtverce byla umístěná a tedy nechytatelná. Ibrahimovič přidal pátou branku a Turín se radoval.

Lazio Řím - Inter Milán   0:0

V té době to bylo v Sieně 1:1 a vypadalo to na dvoubodový náskok pro Juventus. Ale Francesco Cozza si řekl: Když překvapení, tak pořádné, trefil se podruhé a Siena porazila AC Milán 2:1! Proč prohrál Milán toto utkání? Nehrál Andrea Pirlo a chyběl opravdu hodně. Je to on, kdo dokáže organizovat hru svého týmu a zároveň působí jako jakýsi filtr ve středu hrací plochy. Nikdo ho nedokázal nahradit! A za druhé, Milán znovu hrál profesorsky a na 1:0... A to se mu nevyplatilo. Nezačal ale vůbec špatně a od začátku doslova šel za gólem. Již v 11. minutě se trefil Ševčenko, ale rozhodčí gól neuznal. Nepochopitelně, byl regulérní. Milán se zalekl odpovědi domácích a jindy neprostupná obrana začala chybovat. V 17. minutě Igor Tudor, jakoby hrál stále za Juventus, nastřelil hlavou břevno a o chvíli později Maldini vykopával míč z brankové čáry.

V druhém poločase hráli hosté snad ještě nervózněji, zejména když se dozvěděli o čtvrtém gólu Juventusu a jeho poklidném vedení. Ale byl to Hernán Crespo, kdo v 63. minutě z nemožného úhlu prostřelil domácího gólmana a poslal Milán do vedení. O pět minut později mohlo být rozhodnuto, ale Gattuso nastřelil jen břevno. A tak se o slovo přihlásil starý známý, Enrico Chiesa, a vyrovnal. Milán zazmatkoval, reagoval bezhlavě a za každou cenu se snažil získat znovu vedení. A jak to dopadlo již víte. Přišel, viděl a zvítězil Francesco Cozza a hlavou rozhodl. Tou hlavou, která naopak v rozhodujících momentech Milánu chyběla...

AC Milán - Atalanta Bergamo   0:0

Inter vyhrál a v boji o třetí místo získává rozhodující náskok. Po výtržnostech a předčasně ukončeném zápase LM s AC Milán, byl vstup na stadión přísně kontrolován. Snad i proto přišlo pouze 30 tisíc diváků... A onen pověstný a smutně proslulý "severní oblouk" byl poloprázdný! Samotné utkání s Cagliari bylo nemastné, neslané a vynikl pouze neúnavně bojující Obafemi Martins, který vlastně o výsledku rozhodl sám. Na první gól Zé Maríovi nahrál a druhý dal sám. Proč nenastoupil proti AC Milán? Kdo to ví, odpoví!

Juventus Turín - FC Parma   0:0

Udinese Calcio - ACF Fiorentina   0:0

AS Livorno - AC Siena   0:0

Empoli FC - Sampdoria Janov   0:0

Boj o záchranu byl v tomto kole napínavý a dramatický. Chievo Verona vstalo z mrtvých a porazilo Parmu 2:0, branky dávali Mattia Marchesetti (67) a Federico Cossato (78). Ale to, co se odehrálo v Brescii, nemá obdoby. V 94. minutě rozhodčí nařídil penaltu a když ji brankář Atalanty Bergamo chytil, nezaváhal a nechal ji opakovat. Luigi Di Biagio tentokráte mířil přesněji a domácí se radovali a hosté vztekali... Oprávněně?!

V toskánském derby pak Livorno porazilo Fiorentinu 2:0, oba góly dával Christiano Lucarelli již v prvním poločase, ten druhý z penalty. Lazio hrálo do 45 minuty zle, po ni mnohem lépe a i proto vyhrálo v Bologni 2:1. Federico Giunti dostal domácí dovedení ve 13. minutě, Massimo Oddo z penalty vyrovnal (54), a Tomasso Rocchi rozhodl o dvacet minut později.