Premier League - souhrn dohrávek 26. kola

16.04.2014, 22:44
Hodně nečekanými výsledky skončily dnešní dohrávky anglické ligy. Manchester City si opět zkomplikoval situaci v boji o titul, protože jen remizoval se Sunderlandem. Hosté slaví cenný záchranářský bod. Everton s Crystalem Palace dokonce prohrál a zůstal pátý za Arsenalem.

Everton FC - Crystal Palace 2:3

16.04.2014 20:45

Góly: 61. Steven Naismith, 86. Kevin Mirallas - 23. Jason Puncheon, 49. Scott Dann, 73. Cameron Jerome

Ambice Evertonu na Ligu mistrů utrpěly vážnou trhlinu. Po sedmi vítězných zápasech v řadě si Karamelky vybraly slabší večer a podlehli doma 2:3 Crystal Palace, který pro změnu zvítězil počtvrté za sebou. Toffees tak zůstávají na páté příčce a při velmi obtížném losu v závěru sezóny se jim sen o nejprestižnější klubové soutěži rozplývá.

Crystal Palace už v úvodu utkání přesně ukázal, čím to, že vyhrál poslední tři zápasy a ve všech udržel čisté konto. Nezdráhal se bránit u vápna klidně s devíti lidmi, což neslo sladké ovoce, vždyť Everton se za celý poločas zmohl jen na dvě zajímavé rány McGeadyho nad a pohotový volej z úhlu, který taktéž minul Speroniho branku jen o pár čísel.

Eagles naopak stačila jediná akce, aby se dostali do překvapivého vedení. Bolasie až příliš snadno pronikl přes Bainese do vápna, jeho centr vyrazil Howard k nepokrytému Chamakhovi, který přiťukl rovněž volnému Jasonu Puncheonovi. Ten krátce napřáhl levačkou a otevřel skóre.

Aktivní Yannick Bolasie navíc zpoza vápna trefil ještě tyčku. Svěřenci Tonyho Pulise zkrátka z úvodní pětačtyřicetiminutovky vytěžili naprosté maximum a Evertonu, který jasně opanoval statistiku držení míče (65% - 35%), udělil lekci z efektivity. Až v závěru prověřil u bližší tyčky Speroniho Lukaku.

Vstup do druhého poločasu vypadal podobně jako ten předchozí. S výjimkou, že Crystal Palace se gólu dočkali už po čtyřech minutách. První šanci Ledleyho ještě skvěle lapil Howard, ale na hlavičku Danna po rohovém kopu Bolasieho už chytit nemohl.

Everton vstřelil kýžený gól až po hodině hry, kdy Mirallas nadvakrát odcentroval do vápna, Baines sklepl střídajícímu Naismithovi, a ten doklepl míč do sítě. Od té chvíle se Toffees konečně probrali, snad i díky bouřlivé atmosféře v Goodison Parku. Po centru z levé strany byl na zadní tyči osloven k vyrovnání Mirallas, ale z těžkého kopu vysoko přestřelil.

Tlak domácích pokračoval, další z žolíků Osman olízl dvacet minut před koncem svou ranou břevno, když v tom udeřilo na druhé straně. Nevídanou efektivitu Eagles deklaroval Cameron Jerome, který využil volný prostor okolo sebe a chladnokrevně vrátil svému týmu dvougólové vedení.

Everton se ani přesto nevzdával a do obrany Pulisova týmu bušil jako smyslů zbavený. Vyplatilo se to pět minut před koncem, kdy tečovanou přihrávku Barkleyho převzal Mirallas, přehodil si Speroniho a do prázdné branky snížil na 2:3. Už předtím musel gólman hostí zachraňovat situaci proti Barkleyho ráně, tentokrát byl bez šance.

Závěr utkání už byla z pohledu domácích spíše křeč než rozumná snaha o vyrovnání. V šestiminutovém nastavení už přišla řada na nakopávané míče, které obrana Palace svorně odtrkávala. Jedinou slibnější akci zmařil Mirallas, který v inkriminovaných chvílích dvakrát promáchl.

Manchester City - Sunderland AFC 2:2

Góly: 2. Fernandinho, 89. Samir Nasri - 73. Connor Wickham, 83. Connor Wickham

S mistrovskými vyhlídkami ManCity to po chvíli zmrtvýchvstávání opět vypadá bledě. Na favorita z bleděmodré části Manchesteru se zase jednou vytáhl podceňovaný Sunderland, přičemž jeden bod z Etihad Stadium ještě může považovat za ztrátu. Samir Nasri totiž Citizens částečně zachraňoval až minutu před vypršením řádné hrací doby...

Tahle relativní porážka nyní pro City znamená, že se Pellegriniho parta musí ohlížet jak na Liverpool, tak na Chelsea - dosud přitom osud ve vlastních rukách svírala jen prvně jmenovaná strana. A hned zkraje dnešní bitvy to vypadalo, že se na takovém rozpoložení sil nic nezmění. Uběhlo pouhých 112 sekund, než Lee Cattermole lacině ztratil míč ve prospěch Negreda, ten si vyměnil balon s Agüerem, předal jej Fernandinhovi a brazilský záložník rychlou akci tváří v tvář Mannonemu s úspěchem uzavřel.

Fernandinho dnes vůbec mohl být netradičním střeleckým hrdinou City, však ještě před vypršením úvodní desetiminutovky měl za pomoci Zabalety potrestat Mannoneho nikterak precizní vyražení Aguerovy střely. Místo toho však Brazilec zacílil nad břevno, zatímco se favorit musel hned dvakrát v krátkém časovém úseku třást při standardkách soupeře a dvojímu propadnutí kapitána Kompanyho.

Těchto varování nicméně ManCity příliš nedbalo, a tak si záhy Borini mohl znovu užívat přílišného prostoru v palebné pozici. A třebaže v tu chvíli ještě Poyeta zanechal hlasitému hořekování nad Italovou neschopností jakkoliv prověřit Harta, City za svou laxnost - kdy vedle Kompanyho chyby páchaly Fernandinho, Kolarov, Milner i Zabaleta - později skutečně pykalo.

Pellegriniho poločasová slova totiž ústila akorát v jednu brzkou šanci Agüera po dobré práci Nasriho; potom už následovaly dva senzační údery hostí. Oba přitom byly prací dua Giaccherini-Wickham, z něhož jeden střídal až v průběhu duelu (prvně jmenovaný) a druhý před výkopem tohoto mače čekal na ligový zářez od října 2011.

Dnes každopádně Wickham toto závaží setřásl s velkou grácií: nejprve v 73. minutě navázal na Italův centr na zadní tyči a pak o deset minut později něco podobného předvedl pro změnu na přední tyči. Ze závěrečného tlaku už následně Citizens vytěžili akorát vyrovnávací branku Nasriho, na víc se již nestihli zmoci.